Automobili

Utorak, 29.04.2008.

16:00

Mercedes SL 500

SL se oduvek smatra ikonom svih Mercedesa. Poštovanje slavnom prethodniku, dizajneri su odali i u novom modelu.

Default images

Daleko je Amerika... Da je bio u pitanju bilo koji drugi automobil ili bilo koja druga marka, verovatno bi priča o nastavku SL legende koja sledi ostala neispričana. Nekoliko propalih termina za USA poslovnu vizu, put u Zagreb za dobijanje iste, svega nekoliko časova pred poletanje aviona, već dovoljno govori o novinarskoj ”žrtvi” i odlučnosti da poslasticu promocije novog Mercedesa SL ne prepusti drugome.

Za razliku od turobne konzularne administracije i maltretiranja, već nakon prvih sati, negde iznad ”velike bare” u biznis klasi Boeinga 747 uz čašu šampanjca odlučujem se za privremenu amneziju nad svim glupostima koje nam se dešavaju poslednjih meseci. Bleštavo pustinjsko sunce još dodatno i uspešno menja perspektivu i izgled stvari.

Vreme je za uživanje, za širenje horizonta koje čak ni dvanaestočasovno putovanje ne može da pokvari.

Ikona

Već na prvi pogled postaje jasno da niko ne može da porekne atraktivnost i dobar rad dizajnera na restilizovanom SL-u. On se oduvek smatrao ikonom svih Mercedesa i samo svojom pojavom već sam po sebi ostavlja upečatljiv utisak.

Iako se reč ”ikona” u poslednje vreme previše često upotrebljava, teško je naći bolje poređenje, obzirom na prvi SL koji se ikada pojavio, a to je (meni lično) jedan od najlepših automobila ikada napravljenih, Gullwing iz 1954, koji je kako vreme odmiče sve atraktiviji i naravno - skuplji. Dužno poštovanje slavnom prethodniku, dizajneri su odali kroz par detalja poput dva uzdužna ”rebra” na poklopcu motora i ”škrge” za vazduh na bokovima. Oni predstavljaju nepogrešiva obeležja rodovske pripadnosti. Vrednost dobro očuvanog i sređenog primerka iz pedesetih može da prebaci i pola miliona evra. Ovo je odličan dokaz o tradiciji i vrednosti brenda, a posebno modela.

Hollywood

Sigurno je da je Kalifornija jedan od najatraktivnijih predela za vožnju svakog kupe kabrioleta, ali i jedno od najpotentnijih tržišta na kojem se proda oko 50.000 (samo) Mercedesa godišnje. Ipak, iz Santa Monice u zanimljivom i edukativnom društvu direktora Mercedesa u našoj zemlji, Stavrosa Paraskevaidesa, ”udaramo” pravo na Hollywood, i na Kodakovo pozorište ispred kojeg su pre samo dve sedmice podeljeni Oskari za najbolje u filmskoj industriji, potajno se nadajući da je ostala neka nagrada i za nas u redizajniranom SL-u.

Oskar, ipak, stiže u vidu pažnje koju izaziva na ulici. Čak i u Hollywoodu. I to bez obzira na oštre komentare koji su se mogli čuti iz stručnih krugova u vezi izgleda novog promenjenog oblika prednjih svetala u odnosu na pre redizajna. Mnogima se novi oblik prednjih svetala ne dopada, podseća na neke manje vredne marke, vlasnici prošlog modela SL se već mršte.

Poznata je stvar da o ukusima ne treba raspravljati, i da u vezi sa dizajnom postoje dve činjenice:
1. da dizajneri ”idu” ispred trenutnog shvatanja estetike, to je zapravo i njihov posao;
2. da ukoliko dizajneri i pogreše, tu je sila zvana moćan marketing koji ”pegla” eventualne greške umetnika, i koji često odlučuje umesto nas šta se nama zapravo dopada, a šta ne.

Ipak, teško je poverovati da će Mercedes za legendarni sportski automobil, koji koncernu donosi ozbiljan profit, sebi dozvoli bilo kakvu nedoumicu, a kamoli grešku. SL izgleda fenomenalno, sa sve špicastim V oblikom prednjeg branika, koji šalje nedvosmislenu poruku sile.

Ako je SL, onda ”bar” 500

Na planeti Kalifornija, kojom se vozimo srebrnim SL 500, sasvim je normalno imati roadster-kabriolet, sa (bar) 8 cilindara, 388 KS... Smisao takvog života je švrljati naizgled beskonačnim autoputevima, voziti se pored Pacifika, izlaziti na večere u najskuplje restorane i na najelegantnije klubove Beverly Hillsa i nemarno baciti portiru ispred kazina ključeve svog automobila. Ovde niko neće obraćati previše pažnje na to ko ga gleda i, naravno, na potrošnju goriva.

Problem može da izazove samo manjak slobodnog parkinga. Čak i očajno kruženje u potrazi za slobodnim mestom, ne mora da bude opterećenje ukoliko se nalazim za upravljačem SL-a.

Grejalica za pod glavu

U SL-se lepo sedi, ne samo u integralnim sedištima, nego oku prija i restilizovana instrument tabla, koja odmah daje na znanje da se nalazimo u sportskom automobilu.

U tom stilu izrađen je i volan u kombinaciji drveta i kože. Duboko upušteni instrumenti u tabli lepo izgledaju u beloj podlozi, ali njihov ”širit” je prenaglašen prema napred, tako da višim osobama pomalo zaklanja pregled na brzinomer i merač broja obrtaja.

Svakako vredna pomena je i savršeno precizna i jednostavna GPS navigacija.

Za razliku od prethodnih modela, novi SL poseduje ”caku” više vezanu za njegovu svakodnevnu kabriolet upotrebljivost. Reč je o posebno konstruisanim naslonima za glavu koji u sebi poseduju mini fen-grejalice koje na vratni deo putnika usmerava topao vazduh, čime se stvara prijatna vazdušna zavesa za zimske dane pod vedrim nebom!

Da bi cela priča o enterijeru ostala na zavidnom nivou, posebno priznanje za dobar utisak treba dodeliti Harman Kardon Logic 7 ozvučenju koji sa čak 510 W snage kokpit pretvara u koncertnu dvoranu i pri otvorenom krovu, ali ne i prevelikim brzinama.

Dinamično i prefinjeno

Naravno, do Kalifornije smo došli najviše zbog toga da u praksi osetimo novi Mercedes SL. Ma koliko se trudila da u njegovom ponašanju pronađem makar jednu objektivnu slabu tačku, nisam uspela.

Ko je tipovao na tromost - pogrešio je, SL sjajno i odlučno prihvata gas i poseduje odličnu upravljivost ukoliko se ne pretera sa brzinom kada upravljač postaje nekako ”svilenkast” i pomalo nedefinisan u kontaktu između vozača i podloge. Ako se posumnjalo u udobnost zbog sportskog karaktera, opet razočarenje za skeptike, novi SL pokazuje visoku udobnost koja nema kompromisa kada je u pitanju držanje pravca ili krivine. Za to je najviše zadužen vozač. A ipak, on nije savršen, jer bočni udari vetra mogu da ga dekoncentrišu.

Fascinantan osećaj vožnje je pojačan i novim 7-stepenim automatskim prenosom, koji je uparen sa primerenom zvučnom kulisom koju emituju izduvne cevi, a sve u cilju podizanja adrenalina i jačanja ega vlasnika.
Dakle, podmlađivanje sportiste u godinama je uspelo, možda i previše, budući da ovakav nagli dizajnerski skok između dva modela Mercedesa SL još nije zabeležen.

Što se tiče cene, od najmanje 100.000 evra za najslabiji SL, nju bi mogli da tendeciozno nazovemo najvećom manom. Ipak, to nećemo uraditi, jer cena Mercedesa SL ne ulazi u bodovanje, budući da grupa kupaca koja ”drži na nišanu” ovaj model nije od onih koji prevrće svaki cent u džepu!

Tako je, naprotiv, visoka cena njegova vrlina. Da je drugačije, mogao bi ga posedovati bilo ko!

Piše: Lidija Piroški, Vrele Gume

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: