Petak, 24.12.2021.

12:09

Infostan menja sistem za obračun i naplatu: Koje novine to treba da donese korisnicima?

JKP Infostan tehnologije Beograd raspisalo je tender za nabavku novog sistema za obračun, naplatu i upravljanje potraživanjima.

Izvor: eKapija

Infostan menja sistem za obračun i naplatu: Koje novine to treba da donese korisnicima?
Ilustracija: Depositphotos, OtnaYdur

Kako je navedeno u tehničkoj specifikaciji tendera, novo namensko hardversko rešenje bi trebalo da omogući potpunu automatizaciju procesa, uz pravovremeno i precizno obračunavanje svih usluga, kako prema krajnjim korisnicima, tako i prema poslovnim sistemima prema kojima se računi izdaju.

Postojeći sistem sistem koji je rađen 1977. godine je, kako se navodi, zastareo i ima brojne nedostatke.

Ažuriranje sistema je urađeno 2015. godine, ali je sistem ostao na DOS aplikaciji, sa korisničkim interfejsom koji je nekoliko generacija iza aktuelnih i savremenih platformi u kojima su današnje Windows i veb bazirane aplikacije.

"Kompaniji JKP 'Infostan tehnologije' svaki dan ležu uplate građana za uslugu Infostana i te uplate svakodnevno moraju da se prebace odgovarajućim davaocima usluga ('Gradsko stambeno', elektrane, 'Vodovod', stambene zajednice, EPS, ...) prema učešću u plaćenim računima. Ovu informaciju zaposleni koje rade prenos sredstava nemaju, jer nemaju evidenciju koja uplata je zatvorila koji račun po korisniku (građaninu), niti koliko je na primer za tog korisnika iznosila potrošnja vode, što bi trebalo da se prebaci beogradskom 'Vodovodu i kanalizaciji'", objašnjava se u tenderskoj dokumentaciji, prenosi Ekapija.

Dodaje se da ne postoji ni mogućnost štampanja ispravke računa u istom mesecu, pa se zato tek na računu za sledeći mesec prikazuju korekcije.

Isto tako, trenutno ne postoji ni konekcija između reklamacija i obračuna - samo pozitivne reklamacije se unose u sistem za obračun, a ono što nije rešeno od reklamacija se ni ne unosi u sistem, pa je stoga potrebno da se uvede indikator reklamacija – da li je reklamacija u toku ili je gotova.

Najzad, u sadašnjem sistemu ne postoji ni zastarevanje dugovanja koje prelaze 12 meseci, što će novi sistem imati.

Vrednost posla iznosi 750 miliona dinara, a tender ističe 26. januara.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: