Najavljene obilne kiše otežaće spasavanje dečaka iz pećine

Spasioci na Tajlandu i dalje neumorno rade kako bi spasli 12 dečaka i njihovog trenera koji su više od deset dana zarobljeni u poplavljenoj pećini.

Izvor: B92, index.hr

Sreda, 04.07.2018.

23:23

Najavljene obilne kiše otežaće spasavanje dečaka iz pećine
Foto: Tanjug/AP

Posle deset dana potrage za njima, poronađeni su u ponedeljak, relativno dobrog zdravlja, ali problem je nastao kada ih je trebalo izbaviti.

Pećina je pod vodom, a spasioci nemaju rešenje kako da ih izvuku na sigurno. Na to utiču i nepovoljne vremenske prilike, jer je u tom delu sveta počela sezona monsuna.

Meteorolozi su za najavili obilne kiše za vikend, koje će dodatno napuniti već poplavljenu pećinu.

Koliko je procedura spasavanja komplikovana, pokazuje podatak da je spasiocima bilo potrebno pet do šest sati kako bi došli do dečaka i trenera.

Dečaci ne mogu da izađu istim putem kojim su došli spasioci, jer se radi o teškom, opasnom i kompilkovanom putu kroz mrak, vodu, blato i brzake, koji i iskusnim spasiocima predstavljau težak fizički napor.

Za izgladnele i umorne dečake od kojih neki ne znaju ni da plivaju, taj put bi možda bio koban.

Dečaci i trener u pećini bi mogli da ostanu i preko četiri meseca, ali spsasioci se pripremaju i na moguću akciju hitnog izvlačenja mladih fudbalera.

Zasad se velikim pumpama iz pećine izbacuje voda. To je samo sanacija, jer je svu vodu nemoguće izbaciti.

Najavljene padavine dodatno bi zakoplikovale situaciju, jer bi ispumpavanje vode u tom slučaju postalo gotovo besmisleno. Trenutno je spasiocima cilj da izbace što više vode i da tako dobiju na vremenu.

Uprkos svemu, dečaci su dobre volje smeju se i igraju. Poslednje fotografije dečaka objavljenu su juče, a sa njima su sve vreme spasioci, doktor i medicinska sestra.

Problem predstavlja nedostatak svetla, koji bi mogao da utiče na njihovu psihu i bioritam. U među vremenu dečaci uče da rone, a mnogi stručnjaci smatraju da bi tomoglo da bude veoma opasno.

Većina pogleda je i dalje uperena u nebo, a svi se pitaju kad će kiša i koliko će obilna biti.

Koji su najveći problemi s kojima su se dosad morali susresti? Koji problemi ih tek očekuju?

Foto: Gettyimages
O poteškoćama spasilaca i zaroblejnih dečaka na Tajlandu govorila je za hrvatski portal "Indeks" Aida Barišić, načelnica Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza, instruktorka speleologije i članica HGSS-a.

"Prvenstveno okruženje vodom jer nisu plivači, mrak - nemogućnost daljeg kretanja, neuhranjenost, dehidracija (iako su koristili vodu iz svog okruženja), psihičke poteškoće - hoće li ih neto spasiti npr, u pećinama protok vremena nije tako izražen kao na površini ako nemate sat ili neki uređaj koji meri vreme... Ali najveći izazov će biti trka s vremenom odnosno kišom i novo podizanje nivoa vode... Ako spasioci procene da će ih transportovati bilo ronjenjem jednog po jednog ili u nosiljci jednog po jednog kroz poplavljene prolaze (kroz koje su prošli pre zarobljavanja) sigurnost svakog dečaka zavisiće od njegove psihičke pripremljenosti u tom trenutku. Povratak ronjenjem bi za sve bio verovatno poguban. U ovom trenutku uspostavljena je komunikacijska veza između dečaka i površine što je vrlo važno za podizanje motivacije i jačanje psihičke snage", navela je ona.
Foto: Gettyimages

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

66 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

8 h

Podeli: