Politika 0

31.07.2026.

17:16

Novi skandal Vladana Đokića: Počasni doktorat dao profesoru koji ubrzo uhapšen kao član mafije

Novi skandal trese Univerzitet u Beogradu, piše 24sedam.

Izvor: 24sedam

Novi skandal Vladana Đokića: Počasni doktorat dao profesoru koji ubrzo uhapšen kao član mafije
Antonio Ahel/ATAImages

Podeli:

Nakon što je Senat, na elektronskoj sednici održanoj 1. jula ove godine, doneo odluku o dodeli počasnog doktorata grčkom profesoru Aristidisu Cacakisu, taj isti profesor je pre nekoliko dana uhapšen na Kritu pod optužbama za učešće u organizovanom kriminalu i lažiranje toksikoloških nalaza, prenosi 24sedam. 

Na 22. sednici Senata beogradskog Univerziteta, pod osmom tačkom dnevnog reda usvojena je odluka o dodeli počasnog doktorata grčkom profesoru Aristidisu Mihaelu Cacakisu. Samo tri nedelje kasnije grčki toksikolog lišen je slobode u opsežnoj akciji policije na Kritu, usmerenoj protiv organizovane grupe u javnosti nazvane "Mafija iz Hanije".

Prema navodima grčkih istražnih organa, novootkrivena grupa sumnjiči se za ozbiljna krivična dela iz oblasti organizovanog kriminala i korupcije: sumnjiči se da je sa saradnicima izradio neistinite toksikološke i forenzičke izveštaje u najmanje osam teških krivičnih predmeta.

"Sudski veštak iz Hanije i šef Laboratorije za toksikologiju i forenzičku hemiju na Univerzitetu na Kritu pojavili su se pred istražiteljima u jednom od najozbiljnijih slučajeva korupcije u poslednjih nekoliko godina. Oni se terete da su uz novčanu naknadu izrađivali lažne medicinske i toksikološke izveštaje koji su mogli da promene tok sudskih postupaka", pišu grčki mediji, prenosi 24sedam. 

Krivica osumnjičenih još nije utvrđena, slučaj je tek otvoren i slede dokazivanja na sudu, međutim to je bacilo novo svetlo na rad rukovodstva Univerziteta u Beogradu i rektora Vladana Đokića, koji nisu, kako navodi 24sedam, izvršili potrebne provere za dodelu počasnog doktorata i na koji način se uopšte te provere biografija i intergiteta kandidata za to počasno akademsko zvanje vrše. 

Opširnije pročitajte na portalu 24sedam

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Region

Mađarska proglasila vanredno stanje

Mađarski ministar zadužen za zaštitu životne sredine Laslo Gajdoš izjavio je danas da je vlada proglasila vanredno stanje zbog ozbiljne nestašice vode izazvane sušom.

10:05

29.7.2026.

2 d

Podeli: