Politika 0

27.08.2026.

17:49

Borci žestoko odgovorili CRTA-i: "Nećemo dozvoliti da Srbi iz Srpske budu kriminalizovani zbog svog prava"

Boračka organizacija Sarajevsko-romanijske regije oštro je reagovala zbog, kako tvrde, pokušaja da se građani Republike Srpske koji imaju zakonsko pravo glasa u Srbiji predstave kao učesnici u izbornoj krađi, prenose mediji.

Izvor: Mediji

Borci žestoko odgovorili CRTA-i: "Nećemo dozvoliti da Srbi iz Srpske budu kriminalizovani zbog svog prava"
BalkansCat / Shutterstock

Podeli:

Kasko prenose mediji, iz Boračke organizacija Sarajevsko-romanijske regije su poručili da Srbi iz Srpske neće dozvoliti da budu kriminalizovani zbog korišćenja prava koje im pripada po zakonu.

Boračka organizacija Sarajevsko-romanijske regije uputila je oštru poruku CRTA-i i svima koji, prema njihovim navodima, pokušavaju da ospore pravo državljanima Srbije iz Republike Srpske da učestvuju na izborima.

Kako ističu, prijavljivanje za glasanje u Srbiji predstavlja zakonsko pravo građana Republike Srpske koji imaju državljanstvo Srbije, zbog čega odbacuju pokušaje da se njihov izlazak na izbore predstavlja kao deo navodne izborne krađe.

Ukazali na dvostruke aršine

Posebno su ukazali na ono što smatraju dvostrukim standardima. Navode da ProGlas poziva ljude u Zapadnoj Evropi da se prijave za glasanje i podrže blokaderske liste, kao i da su organizovane aktivnosti u Štutgartu, Cirihu i Ženevi.

Borci zato pitaju kako je političko aktiviranje dijaspore u Zapadnoj Evropi legitimno, dok se Srbima iz Republike Srpske osporava potpuno isto zakonsko pravo.

U saopštenju ocenjuju da se takvim nastupima građani Republike Srpske pokušavaju zastrašiti i odvratiti od izbora, ali poručuju da od svog prava neće odustati.

Pozvali su sve građane Republike Srpske koji ispunjavaju zakonske uslove da se prijave za izbore u Srbiji, kao što to mogu da učine državljani Srbije bilo gde u svetu.

Poruku završavaju tvrdnjom da Srbe iz Republike Srpske „ni mnogo veći“ nisu uspeli da odvoje od Srbije niti da ih zastraše. Saopštenje je potpisao Goran Šehovac, predsednik boračke organizacije „Ilidžanski borac“.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Preminuo Ratko Mladić

Nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić preminuo je u pritvorskoj bolnici u Hagu u 84. godini, izjavila je za Srnu državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Srbije Lidija Pavićević.

14:24

27.8.2026.

4 h

Podeli: