22.06.2026.
19:07
Vučić: "Nijedna služba na ovom svetu ne može da vam kaže da je bilo zvučnog topa – to znaju i oni"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić vanredno se danas obratio građanima usled čega je govorio o aferi "zvučni top", kao i o sramnim napadima koji na njega ne prestaju od strane blokadera, ali i o predstojećem skupu koji će se održati 27. juna.
Vučić je upitan da prokomentariše saopštenje Rektorskog kolegijuma, u kome je optužen da budućnost obrazovanja koristi za obračun i ruši državni univerzitet.
"Ja bih sada mogao da vam govorim da niko za to saopštenje nije ni glasao, ali nije to mnogo važno, i da su glasali, izglasali bi. I to mi samo govori da smo na pravom putu, to mi nedvosmisleno govori da smo pogodili u srce, jer očigledno je da oni koji su navikli da rade malo ili nimalo, žele po svaku cenu da čuvaju svoje privilegije i svoje fotelje, a da ne žele dobro ni našoj deci, našoj budućnosti, da ne žele dobro ni, dakle, našim studentima. I ne zaboravite da je današnja sednica saga zakazana da bi se studentima uskratila prava, a onda je ovo saopštenje došlo kao njihovo pokriće", naveo je on za Informer TV.
"Nije bilo upotrebe zvučnog topa"
Na konstataciju Dragana J. Vučićevića da su blokaderi poručili kako Vučić nema pravo da se meša u rad Univerziteta i navodno krši svoja ovlašćenja, on je istakao kako zakone u Srbiji donose narodni poslanici.
"Molio bih one koji su za to glasali da malo nauče kako demokratija funkcioniše. Ja razmišljam o budućnosti i našoj mladosti i šta možemo da uradimo za njih. Oni danas imaju mnogo veće plate, svi ti profesori, i jako lepo žive. Molim ih da rade svoj posao i da idu u korak sa svojim kolegama iz sveta, da rade sa mladima, da ih uče i podučavaju, a ne da ih zloupotrebljavaju", naglasio je Vučić.
- Vučić o skupu 27. juna: "Treba da se pohvalimo našim napretkom"; "Idemo u korak sa najnaprednijim zemljama"
- Vučić o blokaderima iz rektorskog kolegijuma: "Za razliku od njih, ja sam legitimno izabran"
On je dodao kako su dobili mnogo novca, a sada se plaše konkurencije.
"Oni znaju koliko su nesposobni i voleli bi da se nikada ništa ne promeni", istakao je Vučić.
On je istakao da oni znaju da nema zvučnog topa.
"Koju želite zemlju pošaljite, samo neka to ne bude Hrvatska, i nijedna neće moći da vam kaže da je bilo upotrebe zvučnog topa. Videćete i za pet i za 10 godina koliko sam bio u pravu", kazao je on.
"Gledam u budućnost i nemam strah"
Prema njegovim rečima, on gleda u budućnost i nema nikakav strah.
"Nemam nikakav strah, ja gledam u budućnost, gledam unapred, razmišljam o omladini i o mladosti našoj, to mi je jedino čime se rukovodim. I nema veze ni sa kakvim osvetama, jer ti ljudi danas zarađuju mnogo više novca nego što su zarađivali ranije, jer je to bio tobož studentski zahtev, u stvari je to bio njihov zahtev blokaderskih profesora i političkih aktivista da dobiju mnogo veće plate. Dakle, dobili su sve što su poželeli, dobili su sve što su hteli. Sada je vreme da narod i država, a posebno mlada Srbija, dobije ono što hoće, a to je konkurencija, da dobije bolje univerzitete, da sa više pažnje se odnosimo prema njima, da mogu da idu u korak sa svojim mladim kolegama iz Evrope i sveta, ili da budu uspešniji od njih, jer imamo svakako izuzetno talentovanu decu, izuzetno talentovane mlade ljude, samo neko mora s njima da radi, razgovara, da ih uči, obučava, podučava, a ne da ih mal tretira i zloupotrebljava za svoje političke potrebe", istakao je on.
Vučić je kazao da mu je žao što nije mogao porodicu da zaštiti na neki način.
"Žao mi je što nisam mogao porodicu da zaštitim na neki način, iako sam znao da je reč o neverovatnim lažima. Ali šta da radite, u takvom društvu živimo i to je to. Kao i ova priča oko: 'Jao, i sad će sve da nas pohapse.' Neće. Pozvan je Radić da da izjavu. Tako je. Biće pozvani svi da daju izjavu, ništa posebno. Nego oni vole da se igraju tih igara self-viktimizacije ili da su uvek žrtvene mučenice i ne znam ni ja šta sve. Dakle, dajte izjavu i objasnite gde je bio zvučni top. Samo nemojte da dajete političke izjave, nego nam dajte da vam pokažemo kako i na koji način ste znali. Pretpostavljam da je to rezultat", objasnio je on.
Nastavljena kampanja dehumanizacije
Za njega je, kako je dodao, nešto drugo bilo danas.
"Ne znam da li ste vi to pokazali ili govorili, a to je da je N1 objavio, valjda. .. Možda sam bio preoštar prema toj ženi, devojci, juče, novinarki N1, iako nisam nijednu ružnu reč rekao, naprotiv. Dakle, ali valjda je osetila potrebu da se sveti, pa je napisala: 'Vučić u Belivukovoj majici.' Onda je, naravno, reč o šali, čak ne o šali, već o tome da Belivukov advokat sam kaže da je ovo fotomontaža, ali želeći da kaže da su i druge stvari mogle da budu fotomontaže. Dakle, vi kad pročitate taj naslov, a svi ljudi čitaju samo naslove, dođu do zaključka: evo ga, ovaj opet sa ovima, ovo je sigurno da je Vučić nosio tu majicu, i tako dalje. I to su vam ti pokvareni, prljavi trikovi, ta vrsta dehumanizacije, kriminalizacije kojom se bave svakoga dana. I sad kad im ne ide dobro, kada se jedna za drugom ove laži i neistine koje su fabrikovali raskrinkavaju, više ne znaju ni šta da rade, ni kako da govore, i postaje nervoza sve veća, histerija sve veća, jer sve ono što su već izračunali pada u vodu", objasnio je on.
Vučić je zamolio sve ljude, da šta god mislili o njima, da se nikada ne koriste njihovim metodama.
"Da nikada ni na koji način ne primenjujemo nasilje, i za mene ovo što se dogodilo sinu Dinka Gruhonjića je nešto užasno i osuđujem na najjači mogući način, i tražim od nadležnih organa, ponavljam, tražim od policije, tražim od svih službi u zemlji da pronađu počinioce, zato što mi moramo da budemo sigurna i bezbedna zemlja za sve ljude, bez obzira na njihova politička opredeljenja, religijska, ovakva ili onakva, dakle, Srbija mora da bude zemlja slobodnih ljudi u kojoj svako može slobodno da iskazuje svoje stavove i svoje mišljenje", podvukao je on.
O aferi "Sarajevo safari"
Komentarisao je i skandalozan napad na njega kroz aferu "Sarajevo safari".
"To su takvi tekstovi sa takvim naslovima koji mojoj porodici nikako nisu zanimljivi", naglasio je on.
"Roboti će igrati na skupu"
Potvrdio je da će roboti, koji su igrali Moravac u Kini, "nastupiti" u Beogradu u subotu, 27. juna.
"Imaćemo i jednog mladića koji svira harmoniku, on će svirati i roboti će igrati. To je ono čime treba da se hvalimo, našim napretkom, time što idemo u korak sa najnaprednijim zemljama, što ulažemo u robotiku. Biće u subotu i zastava koja će biti dugačka 500 metara i teška tonu", istakao je šef naše države.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar