Kolumbija i kriminal: Najtraženiji kolumbijski narko bos izručen Americi šest meseci posle hapšenja

SAD su davale pet miliona dolara za glavu Daira Antonija Usuge, poznatijeg kao Otonijel.

BBC

Izvor: B92

Nedelja, 24.10.2021.

09:13

Kolumbija i kriminal: Najtraženiji kolumbijski narko bos izručen Americi šest meseci posle hapšenja
Dairo Antonio Usuga zvani Otonijel vodio je najveæu kriminalnu bandu u Kolumbiji/EPA

Tekst je ažuriran 5. maja 2022. godine

Kolumbija je Americi izručila Daira Antonija Usugu, zvanog Otonijel, najtraženijeg trgovca drogom i ljudima i vođom najveće kriminalne grupe u južnoameričkoj zemlji, koji je uhapšen oktobra 2021. godine.

Otonijel je predvodio kartel Zalivskog klana i tražen je u SAD, između ostalog, i zbog optužbi za trgovinu drogom, ubistava policajaca i regrutovanja dece za kriminalne radnje.

Njegovo hapšenje u oktobru okončalo je sedmogodišnju poteru, a prošlog meseca je kolumbijski Vrhovni sud odobrio izručenje Americi.

Zalivski klan je krijumčario između 180 i 200 tona kokaina godišnje, prema kolumbijskim vlastima.

Najavljujući izručenje, kolumbijski predsednik Ivan Duke je uporedio Otonijela sa ozloglašenim kolumbijskim narko bosom Pablom Eskobarom.

"Ovo izručenje pokazuje da niko nije iznad države", rekao je on u video poruci, optužujući Otonijela za mnoga ubistva, među kojima su i policajci.

Kada je Otonijel uhapšen u oktobru, Duke je rekao da je zadat "najteži udarac trgovini drogom u našoj zemlji u ovom veku".

"Ovaj udarac je uporediv samo sa padom Pabla Eskobara devedesetih".

Pre hapšenja, Otonijel je bio najtraženiji čovek u Kolumbiji.

Kolumbijska vlada nudila je nagradu od 800.000 dolara za informacije o tome gde se nalazi, dok je Amerika njegovu glavu ucenila na pet miliona dolara.

Amerika ga optužuje da je izvezao najmanje 73 tone kokaina između 2003. i 2004. godine.

Otonijel je uhvaćen u skrovištu u ruralnom delu provincije Antiokvija na severozapadu Kolumbije, blizu granice s Panamom.

U operaciji je učestvovalo 500 vojnika i policajaca, uz podršku 22 helikoptera.

Kada je uhapšen, Otonijel je odveden u vojnu bazu u kolumbijskoj prestonici Bogoti, navode lokalni mediji.

Kolumbijske oružane su posle hapšenja objavile fotografiju na kojoj se vidi kako vojnici čuvaju Otonijela vezanog lisicama. Pogledajte video posle hapšenja
Reuters
Poslednjih godina bilo je nekoliko velikih operacija - koje su uključivale hiljade policajaca i vojnika - sa ciljem da 50-godišnji Otonijel bude uhapšen, ali sve do oktobra 2021. godine nijedna nije bila uspešna.

Ko je Otonijel?

Dairo Antonio Usuga posle hapšenja/Colombian Police/Handout via REUTERS
Rođen u Antiokviji početkom sedamdesetih, Otonijel je menjao grupe kojima je pripadao - od nekoliko gerilskih i paravojnih, među kojima i Fark (Revolucionarne oružane snage Kolumbije), velike marksističko-lenjinističke pobunjeničku grupu, preko Ujedinjene snage samoodbrane Kolumbije (AUK), krajnje desničarske paravojne grupacije do bande za trgovinu drogom.

Kada je AUK raspušten 2005. godine, počeo je da radi za narko-bosa Danijela Rendona Ereru, poznatog kao Don Mario - vođu klana Usaga, koji je kasnije postao poznat kao Zalivski klan.

Otonijel je postao šef Zalivskog klana, ranije poznatog kao klan Usuga, pošto je prethodnog vođu - njegovog brata - policija ubila u raciji na novogodišnjoj zabavi pre skoro deset godina.

Kolumbijske snage bezbednosti označile su bandu kao najmoćniju kriminalnu organizaciju u zemlji, dok je vlasti u SAD opisuju kao "teško naoružanu [i] izuzetno nasilnu".

Banda, koja deluje u mnogim provincijama i ima jake međunarodne veze, bavi se krijumčarenjem narkotika i ljudi, ilegalnom eksploatacijom zlata i iznuđivanjem.

Veruje se da ima oko 1.800 naoružanih pripadnika koji su uglavnom regrutovani iz krajnje desničarskih paravojnih grupa.

Mnogi članovi bande ranije su hapšeni i u Argentini, Brazili, Hondurasu, Peruu i Španiji.
Pripadnici bezbednosnmih snaga prave selfije sa uhapšenim Otonijelom/Reuters
Banda kontroliše mnoge puteve koji se koriste za krijumčarenje droge iz Kolumbije u SAD i čak do Rusije.

Kolumbijska vlada, međutim, veruje da je banda desetkovala broj ljudi poslednjih godina, jer su mnogi njeni članovi bili prisiljeni da se kriju u udaljenim područjima u džungli.

Otonijel se sada suočava s mnogim optužbama, kao što je trgovina kokainom u SAD, ubijanje policajaca i regrutovanje dece za kriminalne poslove. Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: