Multijet ide u istoriju – FIAT od 2022. bez dizela
Italijansko-američki gigant FIAT Chrysler Automobiles (FCA) najavio je da će prestati sa proizvodnjom dizel motora za putničke automobile od 2022. godine.
Foto: Getty images
Kao glavni razlog ove odluke FCA je naveo rast troškova, a pad potraženje za dizelima u svetu, pre svega u Evropi
FCA, pod čijim okriljem posluju FIAT, Jeep, Ram, Dodge, Chrysler, Maserati i Alfa Romeo je odluku saopštio dan nakon što je i grupacija Volkswagen-Porsche najavio odustajanje od dizela, a nekoliko meseci pošto je Toyota saopštila da neće praviti novi dizel motor.
Dizel je donedavno bio najpopularnije gorivo u Evropi, ali je u poslednje vreme počeo drastično da gubi na popularnosti zbog borbe javnosti za zaštitu životne sredine.
Prodaja vozila na dizel gorivo je pala osam odsto u Evropi prošle godine, pa je pao na najniži udeo u prodaji na kontinentu u poslednjih deset godina – 43,8%.
Osim pada potražnje, kao bitan razlog odustajanja FIAT od dizela je i sve teže ispunjavanje novih standarda o emisiji štetnih gasova, zbog čega troškovi proizvodnje motora rastu za čak 20%.
Multijet je, uz Volkswagenove TDI motore, najčuveniji savremeni turbo dizel agregat.
U raznim varijantama proizvodi se i unapređuje već čitave dve decenije, a bio je poznat i po oznaci JTD koju takođe često možete da vidite na vratima gepeka automobila koji ispred vas čeka da se uključi zeleno na semaforu.
FIAT ga je koristio u gotovo svim modelima FCA grupacije, počev od matičnog brenda, preko Alfa Romea i Lancie, a u poslednje vreme čak i u modelima proizvođača luksuznih sportskih automobila – Maseratija.
Multijet koriste i mnogi automobili američkih marki koje su u vlasništvu kompanije FCA, kao što su Chrysler, Jeep, Dodge, RAM.
Turbo dizel motori ovog tipa nisu se samo ugrađivali u automobile FCA grupacije, već i u brojne modele drugih velikih auto-kompanija, kao što su General Motors (u čijem je vlasništvu donedavno bio i Opel), zatim u Suzuki automobile, kao i u neka PSA Peugeot Citroen vozila.
Sa druge strane, i FIAT je umeo da poneku turbo dizel jedinicu koju je proizveo Peugeot, upotrebi u svojim vozilima, tako što bi joj samo promenio značku u JTD.
Najpoznatije i svakako najarsprostranjenije verzije Multijet motora su one od 1.3 i 1.9 litara.
Naši vozači su verovatno najbolje upoznati sa manjim od pomenute dve jedinice, koji se u poslednjih 15-godina ugrađivao u veliki broj modela marki FIAT (uključujući i kod nas dosta popularan Punto Classic koji se sklapao u Kragujevcu pre FIAT-a 500L), ali i u mnoge Opele i Suzukije.
Kada se sve ovo uzme u obzir, odluka FCA da od 2022. izbaci turbo dizel jedinice uticaće i na druge svetske proizvođače koji koriste ove agregate u svojim modelima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.382. dan. Tri osobe su povređene u masovnom vazdušnom napadu ruskih trupa u Kijevskoj oblasti, saopštio je jutros načelnik kijevske vojne administracije Nikola Kalašnik.
Mozak neurotipične dece mlađe od pet godina prolazi kroz ubrzanu fazu razvoja, zbog čega je posebno zabrinjavajuće to što veliku grupu ove dece nenamerno izlažemo ogromnim količinama štetnog digitalnog sadržaja, koji remete taj ključni period.
Božić je pred vratima, a s njim i nezaobilazno gledanje prazničnih klasika. Jedan od najomiljenijih bez sumnje je Elf (Vilenjak) iz 2003. godine, priča o Badiju, čoveku koji je odrastao među vilenjacima i koji traži svog biološkog oca.
Objavljene su nominacije za 31. dodelu nagrada Critics Choice Awards, a ovogodišnje filmske kategorije predvode filmovi "Sinners" i "One Battle After Another".
Direktor je zaključio porukom da “snovi ostaju snovi dok ih ne ostvariš” i podsetio da se u esportu uspeh ne može postići bez realnih resursa i održive strukture.
Za sve one koji imaju takmičarski duh, tokom tri dana festivala imaće priliku da pokažu svoje veštine na mnogim esports turnirima koje organizuje Klan RUR i da osvoje novčane nagrade!
The ICC has issued arrest warrants for Russian President Vladimir Putin and five other individuals over their alleged involvement in war crimes in Ukraine.
The Navy of Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps fired ballistic and cruise missiles at simulated targets in the Persian Gulf during two days of military drills aimed at deterring foreign threats.
Former CIA agent John Kiriakou has revealed which countries he currently considers the most dangerous in the world, recalling trips that ended in tragedy.
American basketball player Wade Baldwin spoke about the wave of coaching changes in elite European basketball, including the resignations of Željko Obradović and Ettore Messina, as well as the dismissal of Igor Kokoškov.
Američki predsednik Donald Tramp vratio se iz Japana očaran ultra-kompaktnim kei automobilima koji gospodare uskim ulicama Tokija i drugih japanskih gradova.
Komentari 62
Pogledaj komentare