Zapanjujuća saznanja naučnika o bronzanom dobu

Iako danas nema ničega neobičnog u tome da žene putuju svetom, dok muškarci ostaju kod kuće, nekada je to bilo nezamislivo. Ili smo samo imali pogrešna saznanja.

Život

Izvor: B92

Utorak, 05.09.2017.

09:52

Zapanjujuća saznanja naučnika o bronzanom dobu
Foto: Thinkstock

Nedavnom studijom došlo se do saznanja da su u bronzanom dobu muškarci bili ti koji su ostajali kod kuće, dok su za putovanje i širenje kulture i ideja zapravo bile zadužene žene.

Istraživanje pokazuje da su žene osamstotih godina pre nove ere odlazile između 300 i 500km daleko od svojih sela kako bi započele porodicu, dok su muškarci ostajali blizu mesta gde su rođeni.

Nemački arheolozi proučavali su posmrtne ostatke 84 osobe preminule između 2500. i 1650. godine pre nove ere otkrivši da su pred kraj kamenog doba i u ranom bronzanom dobu porodice nastajale na iznenađujuće načine.

Praksa odlaženja žena i ostajanja muškaraca u blizini rodnog kraja nije bila privremena, već je prisutna tokom cele tranzicije iz neolita u rano bronzano doba.

Rezultati objavljeni u časopisu PNAS deo su istraživačkog projekta koji je vodio profesor Filip Stokhamer sa Univerziteta Ludvig Maksimilijan u Minhenu.

"Svi znamo za priče o muškarcima ratnicima koji su se borili i donosili hranu dok su žene i deca ostajali kod kuće. Ipak, čini se da su stvari bile potpuno drugačije“, ističe Stokhamer.

"Naša studija pokazuje da skoro nijedan muškarac nije putovao, dok čak dve trećine žena jesu."
Foto: Thinkstock
Osim arheološkog iskopavanja, istraživači su proučavali stabilne izotope i DNK analize.

"Svako tlo ima drugačije karakteristike. Voda koju su pili sa različitih površina ostavlja na zubima drugačije tragove, što nam omogućava da pretpostavimo gde su bili."

Istraživanje je fokusirano na naselje smešteno u dolini Leh, južno od Augzburga u današnjoj Nemačkoj, piše Telegraf.

Stokhamer dodaje da, gledano sa arheološke strane, nova saznanja pokazuju važnost ženske mobilnosti za razmenu kulture u bronzanom dobu. Takođe, kako dodaje, to nam omogućava da uvidimo ogroman obim rane ljudske pokretljivosti na potpuno nov način.

Činjenica da su se žene sahranjivale poput lokalnog stanovništva pokazuje da su nekadašnje žene "stranci" bile integrisane u zajednicu kojoj su se pridružile.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

1 d

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Podeli: