Leptir-stilom do vitke linije

Plivanje je vrsta rekreacije koja izuzetno povoljno utiče na zdravlje. Ovim vodenim sportom se pospešuje aerobna fizička aktivnost i istovremeno jačaju svi mišići.

Izvor: Izvor: Danas, Beogradski zavod za javno zdravlje

Sreda, 27.08.2014.

13:51

Default images

Otpor vode, koji je 10 do 15 puta veći od otpora vazduha, još više pojačava efekat plivanja i jačanja mišića (kao da vežbamo s tegovima). Isto tako, jača kardiovaskularni sistem, reguliše krvni pritisak, produbljuje disanje, povećava kapacitet pluća i poboljšava obezbeđenost tkiva kiseonikom. Osim toga, pozitivno deluje na zglobove, povećava njihovu pokretljivost i elastičnost i pozitivno utiče na koordinaciju pokreta.

Rekreativno plivanje opušta, smanjuje anksioznost i nivo stresa. Plivanjem se učvršćuje celokupna muskulatura tela: ruke, ramena, leđa, grudni koš, zadnjica i noge, jača se kondicija i izdržljivost. Plivanjem se troši i znatan broj kalorija. Za 60 minuta plivanja slobodnim stilom sagori se od 500 do 700 kalorija; za jedan sat plivanja prsnim stilom sagoreva se 750 kalorija, dok se za 60 minuta plivanja leptir-stilom potroši 800 kalorija; plivanjem leđnim stilom za jedan sat izgubi se 500 kalorija.

Za najbolji učinak preporučuje se svakodnevno plivanje u trajanju od 30 minuta. Ako to nije moguće, odličan učinak ima i plivanje tri puta nedeljno u istom trajanju. Ako postoje teškoće u kontinuiranom plivanju, preporuka je da se počne s kraćim trajanjem, a da se zatim postepeno produžava.

Ukoliko planirate da počnete da se bavite plivanjem, postoje osnovne smernice na koje treba obratiti pažnju. Važno je da voda nije previše hladna, posebno kod akutnih zapaljenskih stanja mišića, zglobova ili povrede nerva. Voda u bazenima tretirana je hlorom, pa osobe koje imaju određene zdravstvene teškoće (osetljiva koža, neka od kožnih oboljenja, alergije, neurodermitis) trebalo bi da budu na oprezu. Ne treba plivati nakon obilnog obroka, ali ni gladan, zbog moguće opasnosti od snižavanja nivoa šećera u krvi (hipoglikemija). Osobe koje boluju od epilepsije, posebno ako nije dovoljno regulisana terapijom, moraju posebno da se paze, odnosno da imaju nekoga u „pratnji“. Osobe s nedovoljno regulisanim dijabetesom takođe moraju da se čuvaju - ovoga puta hipoglikemije.

Leti se preporučuje plivanje u moru zbog brojnih pozitivnih dejstava koje morska voda ima na ljudsko zdravlje, uz oprez ako se jave grčevi ili umor - u tom slučaju treba izaći iz mora ili se prethodno odmoriti „ležanjem“ na vodi. U vodu, posebno hladniju, ne sme se ulaziti naglo, jer to može dovesti do stezanja krvnih sudova i mogućih kardiovaskularnih incidenata kod osoba koje imaju neprepoznate (ili prepoznate) rizike, odnosno koje boluju od bolesti srca i krvnih sudova.

Izvor: Danas
Foto: Dave Dugdale / Flickr.com

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

28 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

21 h

Podeli: