EL: Partizanu prva pobeda u TOP16

Izvor: B92, Beta

Četvrtak, 28.02.2008.

22:19

Košarkaši Partizan Igokee ostvarili su prvu pobedu u TOP16 fazi Evrolige. U trećem kolu grupe D, pred više od 6500 gledalaca u "Hali Pionir", u prekrasnom ambijentu, "crno-beli" su pobedili turski EFES Pilsen rezultatom 78:65 (19:20, 20:8, 13:15, 26:22). Najefikasniji na meču bili su Nikola Peković sa 20 i Milt Palasio sa 14 poena. Za Efes Keni Gregori je ubacio 19 poena. U sledećem kolu prvak Srbije 5. marta dočekuje italijansku Sijenu Montepaski.

Partizan je dobro počeo utakmicu, iskoristio činjenicu da je Efes u oslabljenom sastavu došao u Beograd i u prvih pet minuta stigao do osam poena prednosti (15:7). U završnici prve četvrtine turski tim je zahvaljući dobroj igri Gregorija uspeo da dođe do rezultatskog preokreta.

Šampion Srbije i NLB lige u drugoj četvrtini zaigrao je bolje u odbrani, a u napadu je "proradio" Peković, pa su "crno-beli" na poluvreme otišli
sa vođstvom od 11 poena razlike.

Blat: Oduševljen sam ponašanjem publike

FoNet
Košarkaši Partizana su u trećoj četvrtini, u kojoj su oba tima igrala čvrstu odbranu, uspeli da zadrže prednost koju su stekli u prvih 20 minuta. Domaći tim je na početku poslednje četvrtine napravio seriju od 8-0, što mu je u 33. minutu donelo prednost od 62:47. Tri minuta kasnije turska ekipa je preko Pena uspela da smanji na 62:52, ali je Partizan odgovorio pogocima Palasija i Tepića za 72:56.

Partizan je poslednja tri minuta odigrao veoma sigurno, rutinski sačuvao prednost i zabeležio zasluženu pobedu. Utakmica u "Pioniru" prošla je u mirnoj atmosferi, a navijači Partizana često su skandirali "Kosovo je srce Srbije".

"Zahvaljujem se na gostoprimstvu. Nisam iznenađem jer poznajem ljude sa ovog prostora. Oduševljen sam ponašanjem publike. Politika ne sme da ima veze sa sportom, ponašanje mojih igrača koji nisu doputovali apsolutno je neprihvatljivo. Sutra ću razgovarati sa menadžerom kluba o njima," reako je trofejni trener Dejvid Blat.

"Kao što ste svi videli, turska ekipa došla je u Beograd nekompletna. Mi smo imali imperativ pobede, a oni koji su došli imali su dodatni motiv. Piokušali su da uspore ritam, smanje broj poena da bi ekonomisali sa onim što imaju. Nije nam bilo lako da igramo, ali uz podršku publike kojoj se zahvaljujem, uspeli smo da odigramo onako kako smo želeli. Posebno mi je drago što nije bilo nijednog incidenta, Beograd je bio uvek gospodski. I ovim se pokazalo da ovde može da se igra. Zahvaljujem se i Efesu, Evroligi i turskom ambasadoru, koji je preuzeo na sebe deo odgovornosti oko dolaska ekipe u Beograd, što je sve ovako ispalo," rekao je trener Partizana Duško Vujošević.

Centar Efesa iz Albanije Ermal Kučo zahvalio je posle utakmice "od srca" navijačima Partizana.

"Pokazali su da politici nije mesto u sportu. Meni je velika čast što sam igrao u Beogradu, u hali 'Pionir', koji je za košarku ono što je crkva za religiju", rekao je Kučo posle meča.

Partizan Igokea: Palacio 14, Tepić 9, Riznić , Kecman 9, Borovnjak 3, Tripković 5, Veličković 7, Peković 20, Vitkovac 5, Đurković , Božić 2, Vraneš 4.

Efes Pilsen: Pen 13, Gregori 19, Abi , Pacun , Gonlum 11, Kučo 13, Hersek , Arslan 9. Rezultati trećeg kola EL: