"Za NATO veća pretnja Islamska država nego Rusija"

Šef Vojnog komiteta NATO, general Petr Pavel označio je samozvani islamski halifat na Bliskom istoku za urgentniju i veću pretnju za NATO, nego Rusiju.

Izvor: B92

Utorak, 04.08.2015.

10:00

Default images
Foto: Beta/AP

On je rekao da je Rusija po njegovoj oceni predvidljivija i očigledno nema nameru da direktno vojno ugrožava NATO.

"Rusija je za nas predvidljivija nego Islamska država. Ruske namere su nam u izvesnoj meri razumljive. Rusija ne predstavlja za nas bitniju pretnju sa aspekta toga koliko je pretnja hitna. Ne postoje nikakvi dokazi da bi Rusija želela da direktno vojno ugrozi NATO. A kod islamskog ekstremizma gotovo svakodnevno smo svedoci manifestacije neprijateljstva", kazao je general Pavel češkom on-lajn dnevniku Aktualne.cz.

Šef Vojnog komiteta NATO naglasio je da je stav islamskih radikala prema Zapadu nepomirljiv, dok je zahvaljujući zajedničkim hrišćanskim i civilizacijskim korenima ipak moguće nalaženje zajedničkih stavova sa Rusijom.

"Kažem otvoreno - za NATO je u ovom trenutku islamski terorizam mnogo urgentnija pretnja nego Rusija. Iako Rusiji koja raspolaže velikim arsenalom nuklearnog i konvencionalnog oružja može malo ko da konkuriše kada su u pitanju vojne sposobnosti, znači i destruktivne. A to govorim bez obzira na nepredvidljivo ponašanje Rusije u Ukrajini zbog čega moramo da budemo spremni na svaku alternativu", kazao je Pavel.

Visoki zvaničnik NATO odbio je kategorično da bi razmeštanje vojne infrastukture NATO u nove, istočne članice moglo da bude shvaćeno kao vojna eskalacija u odnosima zapadnih saveznika sa Rusijom.

"Razmeštanje teške tehnike američke armije u nekim istočnim zemljama NATO, naglašavam bez vojnika, moramo da sagledamo u kontekstu zbivanja. Uz to, SAD su najavile razmeštanje tehnike za jednu jedinu brigadu a to je s aspekta snaga ruske armije sasvim zanemarljivo. Znači nikako se ne radi o vojnoj eskalaciji. To valjda može da zloupotrebi samo propaganda", rekao je češki general.

Petr Pavel je podsetio da su u vreme proširenja na istok NATO i Rusija bili partneri i da tada nije bilo nikakvih razloga da NATO u istočnim članicama otvara baze.

"To se promenilo nakon operacija Rusije u Gruziji, Moldaviji a sada i u Ukrajini. U nekim istočnim članicama NATO pojavile su se legitimne bojazni da bi i one mogle da budu cilj asertivne politike Rusije. Zato je nadjen političko-vojni kompromis da ;se makar delimično pomeri infrastruktura NATO i istovremeno stvore mobilne snage spremne da reaguju na eventualnu krizu", kazao je general.

Šef Vojnog komiteta NATO povodom ambicija Ukrajine da udje u NATO rekao je da ;niko nikome ne može da brani da donese suverenu odluku da udje u zapadni vojni savez ali da je takodje potrebna saglasnost svih članica NATO kao i to da Ukrajina kao i ;svaki drugi kandidat ispuni postavljene kriterijume, odnosno da zemlja bude u stanju da preuzme obaveze članice NATO.

"Prema onome što znam Ukrajina vrlo pragmatično i trezveno procenjuje svoje snage ;i zna da u dogledno vreme nema snage da ispuni te kriterijume", kazao je general Pavel u intervjuu za Aktualne.cz.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: