BiH:Pred institucijama bez protesta

Savet ministara BiH treba da donese odluku kojom će biti utvrđen pojas oko institucija BiH u Sarajevu u kojem se zabranjuje okupljanje građana.

Izvor: B92

Ponedeljak, 26.08.2013.

19:11

Default images

To bi trebalo da doprinese da institucije mogu nesmetano i bezbedno da funkcionišu.

To je zaključila zajednička Komisija za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine BiH koja je razmatrala dogadjaje vezane za blokadu institucija u Sarajevu od 5. do 7. juna ove godine.

Savetu ministara naloženo je i da donese mere za postupanje policijskih agencija na nivou BiH u kriznim situacijama, prenose tamošnji mediji.

Zajednička komisija za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine BiH danas je zatražila da se ispita ulogu Obaveštajno-bezbednosne agencije (OBA) BiH tokom demonstracija ispred zgrada državnih institucija u Sarajevu zbog neusvajanja Zakona o jedinstvenim matičnim brojevima građana.

Tada je gotovo 1.500 ljudi bilo onemogućeno da napusti zgrade državnih institucija više od 18 sati.

U zaključima Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost, Savetu ministara BiH naloženo je da donese i usvoji predlog mera za postupanje policijskih agencija na nivou BiH u kriznim situacijama u zemlji, a od Visokog sudskog i tužilačkog saveta zatraženo je da ispita postupanje tužilaca Kantona Sarajevo i Tužilaštva BiH u vezi sa događajima od 5. do 7. juna.

Od glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića zatraženo je da obavesti parlament da li je uopšte izdao naredbu za prikupljanje informacija u vezi sa blokadom institucija BiH, šta je Tužilaštvo preduzelo povodom blokade, te na osnovu čega je zaključilo da u demonstracijama ispred zgrade institucija BiH nema elemenata krivičnog dela.

Predlozi da se podnesu krivične prijave protiv dežurnog kantonalnog tužioca i tužioca u Tužilaštvu BiH na dan blokade institucija BiH, nadležnih osoba iz kantonalne i federalne policije, te nadležnih u bezbednosnim agencijama BiH zbog nečinjenja prilikom blokade, nije dobio podršku bošnjačkih članova Komisije.

Iako je bio pozvan, današnjoj sednici Komisije nije prisustvovao glavni tužilac BiH Goran Salihović.

Demonstranti, koji su zahtevali hitno usvajanje zakona o JMBG, 6. juna držali su 18 sati pod blokadom zgrade institucija BiH u kojima se nalazilo oko 1.500 ljudi, među kojima i nekoliko stotina stranaca.

Komisija je danas razmatrala i Informaciju o stanju bezbednosti u BiH u 2012. godini u kojoj je konstatovan porast organizovanog kriminala i korupcije.

Predsedavajuća Komisije Dušanka Majkić je u raspravi rekla da se na strani radikalnih islamista u Siriji, Avganistanu, Iraku, Čečeniji, Ingušetiji i Dagestanu bori najmanje 340 građana BiH.

Komisija je usvojila zaključak kojim se Ministarstvo bezbednosti zadužuje da parlamentu dostavi informaciju o bezbednosnim merama koje se preduzimaju da bi se izbegle negativne posledice učešća građana BiH na ratištima u inostranstvu i njihovog povratka u BiH.

Komisija je podržala i predlog Dušanke Majkić da nadležna tela saopšte šta preduzimaju u vezi sa istragom navoda o kontaktima kriminalnih grupa sa strukturama vlasti, te šta je Ministarstvo bezbednosti preduzelo kako bi se procesuirali nosioci vlasti i pravosudnih funkcija koji su primili mito od osoba iz kriminalnog miljea.

Ni današnjoj, kao ni na prethodne dve sednice Komisije na kojima je razmatrano pitanje blokade institucija BiH, nije prisustvovao glavni tužilac Goran Salihović od kojeg su očekivani odgovori na određena pitanja.

O usvojenim zaključcima Predstavnički dom Parlamenta BiH trebalo bi da se izjasni na sednici 29. avgusta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: