Sreda, 06.03.2013.

07:23

U Venecueli tuga, u SAD - slavlje

Dok se u Venecueli odaje poslednja počast predsedniku Ugu Čavesu, venecuelanski imigiranti u SAD slave njegovu smrt. U Karakasu proglašena sedmodnevna žalost.

Izvor: B92, Tanjug

Default images

Čaves je preminuo juče u vojnoj bolnici u Karakasu, posle dvogodišnje bitke sa kancerom.

Čaves će biti sahranjen u petak u Karakasu, a očekuje se prisustvo više miliona njegovih pristalica i levičarskih lidera iz celog sveta. U Venecueli će, zbog smrti dugogodišnjeg lidera, morati da budu održani i predsednički izbori i to u roku od 30 dana.

Pošto je objavljena vest o Čavesovoj smrti, vojni lideri pojavili su se u živom programu na nacionalnoj televiziji kako bi potvrdili lojalnost potpredsedniku Nikolasu Maduru, koga je Čaves izabrao za svog naslednika. Vojni zvaničnici su se, takođe, zakleli da će slediti Čavesove želje i poštovati ustav.

Maduro će se na izborima najverovatnije suočiti sa Enrikom Kaprilesom, kandidatom opozicije koji je izgubio na prethodnim predsedničkim izborima. Do izbora, prema Ustavu Venecuele, funkciju predsednika obavlja predsednik Skupštine Diosdado Kabeljo.

Odmah po objavljivanju vesti o smrti Čavesa i proglašenju sedmodnevne žalosti, hiljade ožalošćenih Venecuelanaca izašlo je na ulice u centru Karakasa, plačući i uzvikujući slogane podrške.
Foto: Beta, AP
"Osećam toliki bol da ne mogu ni da govorim. On je bio najbolje što se ovoj zemlji dogodilo. Obožavam ga. Nadajmo se da će se zemlja smiriti i da ćemo moći da nastavimo sa zadacima koje nam je ostavio", rekla je službenica Jamilina Barios (39).

S druge strane, venecuelanski imigiranti u SAD slavili su, izražavajući oprezni optimizam prema mogućnosti da smrt populističkog lidera dovede do političkih promena u Venecueli. "Konačno! Konačno mogu da vidim svetlost na kraju tunela", rekla je Marija Elena Prati (47).

Kada je Čaves došao na vlast 1999, desetine hiljada Venecuelanaca iz srednje i visoke klase pobegle su iz zemlje, žaleći se na porast kriminala i smanjenje ekonomskih mogućnosti. Mnogi od njih su se nastanili na jugu Floride, pridružujući se mnogo većoj kubanskoj zajednici.

Prema popisu u SAD iz 2010. godine, u toj zemlji živi oko 215.000 Venecuelanaca. Deset godina ranije bilo ih je 91.000. Venecuelanske zajednice u Hjustonu i Njujorku takođe su uvećane.

Ataše proteran, SAD okrivljene za smrt Čavesa

Foto: Beta, AP
Maduro je juče optužio "istorijske neprijatelje" Venecuele da su napali Čavesa tako što su kod njega izazvali rak i objavio da se iz zemlje proteruje američki vojni ataše, zbog sumnje da je špijunirao vojsku.

On se obratio narodu u dugom govoru koji je direktno prenosila državna televizija i optužio "neprijatelje domovine" u Venecueli i inostranstvu, posebno SAD, da pokušavaju da podriju demokratiju u Venecueli.

"Ne sumnjamo uopšte, a stići će dan u istoriji kada ćemo moći da formiramo naučnu komisiju (koja će otkriti) da su komandanta Čavesa ovom bolešću napali istorijski neprijatelji ove zemlje i tražili slabu tačku da pogode zdravlje našeg komandanta", rekao je Maduro posle sastanka političkih i vojnih čelnika zemlje.

On je istakao da SAD kuju zavere protiv venecuelanske vlade i najavio da će američki vojni ataše Dejvid Delmonako biti proteran iz zemlje u roku od 24 časa.
Foto: Beta, AP
Čaves (58), koji je bio 14 godina na čelu Venecuele i simbol socijalizma u Latinskoj Americi, preminuo je od posledica teške respiratorne infekcije u utorak uveče, 21 mesec nakon što je utvrđeno da ima rak. U javnosti nije viđen tri meseca, kada je bio podvrgnut hitnoj operaciji na Kubi, 11. decembra prošle godine. Posle te četvrte operacije došlo je do višestrukih komplikacija, među kojima i do neočekivanog krvarenja.

Venecuelanska vlada juče je saopštila da je Čavesovo zdravstveno stanje znatno pogoršano.

Čaves će ostati upamćen kao čovek koji je oštro, često na satiričan i pun humora način, kritikovao SAD i rat u Iraku. Nije krio antipatije ni prema bivšem američkom predsedniku Džordžu Bušu, kojeg je u govorima nazivao i "mazgom" i "đavolom".

Ostaće upamćen i kao jedan od najdinamičnijih svetskih lidera, s dosta opterećenim rasporedom obaveza.
Foto: Beta, AP
Građane Venecuele je šokirao kada je u junu 2011. u televizijskom obraćanju objavio da su mu kubanski hirurzi uklonili tumor veličine bejzbol lopte iz predela karlice. Posle toga, prošao je više tura hemoterapije i imao je još dve operacije za koje je rekao da predstavljaju "bitku za zdravlje i život".

Istorija njegove bolesti nikada nije javno objavljena, zbog čega su se pojavile spekulacije da je bolest teška i neizlečiva. Ipak i Čaves i njegovi saradnici su tvrdili da mu se zdravstveno stanje poboljšava.

Uoči predsedničkih izbora u oktobru prošle godine, zvaničnici u Karakasu su govorili da se Čaves dovoljno dobro oseća i da je u stanju da ostane na funkciji predsednika do kraja mandata.

Tokom predsedničke kampanje videlo se da je bolest ostavila traga na Čavesu. Iako se malo pojavljivao u javnosti i iako su mu govori bili sve kraći, dobio je više glasova građana nego na prethodnim izborima.
Foto: Beta, AP
Strahovanja da je bolest teža nego što se mislilo pojačana su 27. novembra kada je iznenada ponovo otišao na Kubu. Od operacije u decembru, Čavesa su posećivali članovi njegove porodice kao i nekoliko njegovih najbližih poltičkih saveznika, među kojima Fidel i Raul Kastro, predsednik Ekvadora Rafael Korea i predsednik Bolivije Evo Morales.

Prošlog meseca objavljene su četiri fotografije obolelog Čavesa, a na jednoj od njih je nasmejan, okružen ćerkama. Sem toga, tri poslednja meseca nije bio u javnosti, pa se govorilo i da je umro ili da je na aparatima.

Sa Kube se, na sopstveni zahtev, vratio u domovinu 18. februara, saopštili su zvaničnici. Potom je smešten u vojnu bolnicu Karlos Arvelu u Karakasu.

Još juče se osetilo da su nade u njegovo ozdravljenje sve manje pošto je ministar komunikacija Ernesto Viljegas saopštio da mu se stanje pogoršalo zbog "nove i ozbiljne respiratorne infekcije".

Skromni koreni i velika harizma

Èaves i Kastro (Foto: Beta, AP)
Ugo Rafael Čaves Frias rođen je 1954. godine u siromašnoj porodici u Sabaneti na zapadu Venecuele. Želeo je da bude slikar, a zatim i profesionalni bejzbol igrač u američkoj ligi, prenosi CNN.

Njegovo siromašno, ali srećno detinjstvo u ruralnoj Venecueli, često mu je služilo kao osnova za anegdote kojima je obogaćivao svoje političke govore. U kombinaciji sa izuzetnom harizmom njegovi skromni koreni pomogli su mu da ostvari snažnu emotivnu vezu sa mnogim siromašnim Venecuelancima, koji su ga smatrali bliskim poput člana porodice.

Kao bivši potpukovnik Čaves je proveo veći deo svoje vojne karijere sarađujući sa drugim vojnicima levičarima na rušenju tradicionalnog političkog poretka.
Èaves i Maduro (Foto: Beta, AP)
Godine 1992. našao se na čelu prevrata protiv tadašnjeg predsednika Karlosa Andresa Peresa koji je doživeo neuspeh, ali je to bio početak njegove političke karijere.

Kratak politički govor koji je održao, dok su ga odvodili u zatvor, sa svojim zaštitnim znakom na glavi, crvenom beretkom, ostavio je utisak na mnoge Venecuelance i utro mu put narodnog vođe.

Nakon što je pomilovan, Čaves je krenuo na turneju po zemlji, a pobedu na izborima odneo je 1998. godine. Za mnoge birače predstavljao je novi početak nakon decenije vlada koje su viđene kao samodovoljne i korumpirane.
Èaves i Obama (Foto: Beta, AP)
Privatni mediji i poslovni lideri zauzeli su stav protiv Čavesa, a 2002. grupa opozicionih političara i disidenata iz vojske organizovala je puč. Čaves je uhapšen i prebačen u bazu na Karibima. Dva dana kasnije lojalni oficiri iz vojske i pristalice vratili su ga na vlast. Čaves je tada optužio SAD da stoje iza puča i rekao da strahuje da bi mogao da bude ubijen.

Kao predsednik uživao je veliku podršku siromašnih zbog velikog ulaganja države u zdravstvene i obrazovne programe što je finansirano od izvoza nafte. Podršku je dobijao i zbog konfrontacije sa SAD, zemljom koju je okarakterisao kao dekadentnu, ratnohuškačku imperiju.

Nekoliko puta je zapretio da će zaustaviti isporuku nafte u SAD, kao kada je optužio tadašnjeg predsednika Džordža Buša da je podržao puč 2002, ali to nikad nije učinio. SAD su ostale najveće tržište za izvoz venecuelanske nafte, ali je Čaves takođe povećao izvoz na tržište Kine i države sa antizapadnom politikom poput Belorusije, Irana i Sirije.
Èaves i Maradona (Foto: Beta, AP)
Inspirisan svojim prijateljem i mentorom, kubanskim liderom Fidelom Kastrom, Čaves je, prema svojim kritičarima, vodio Venecuelu radikalnim putem, nacionalizujući veći deo ekonomije.

Poput Kastra, bio je poznat po svojim govorima, koji su se često protezali duboko u noć. Godine 2012. oborio je sopstveni rekord, govoreći bez prestanka gotovo 10 sati, naveo je Rojters.

Čaves se dva puta ženio. Ima tri ćerke i sina. Od druge žene razveo se 2000. godine. Malo je poznato o njegovom privatnom životu, ali je često pominjano da uživa da gleda bejzbol na TV-u, da čita i sluša narodnu muziku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

190 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

1 d

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

1 d

Podeli: