Ponovo naplata PDV na severu Kosova

Vlada Srbije odlučila je da sever Kosova vrati u poreski sistem zemlje i da se ukine Uredba koja se odnosi na carinski postupak preko kontrolnih punktova.

Izvor: B92, Politika

Ponedeljak, 19.09.2011.

07:50

Default images

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović potvrdio je za B92 da je odluka doneta na telefonskoj sednici prošle nedelje.

"Vlada Srbije odlučila je da sever Kosova i Metohije vrati u sistem naplate PDV-a i akciza, pre svega na naftu i naftne derivate, ali istovremeno i dopune za kartice i uvoz automobila na prostor KIM", kaže Bogdanović.

On smatra da ova odluka, o ponovnom ubiranju prihoda od PDV-a, mnogo znači za građane na Kosovu i Metohiji.

"Naravno da ovo ne odgovara ljudima koji su poslednjih 10 ili 11 godina imali privilegiju i da se na ovakav način bogate. Ali ono što je najbitnije je što ćemo na ovaj način uvesti red, kontrolu ulaska robe na prostor KIM i centralne Srbije", rekao je ministar Bogdanović.

Borislav Stefanović, šef pregovaračkog tima, rekao je za "Politiku" da je suština ponovnog uvođenja PDV-a upravo dokazivanje da "sever nije u rukama kriminalaca".

"Ovim i pokazujemo da država Srbija ima kapacitet da omogući građanima sa severa Kosova da budu izjednačeni sa svojim sugrađanima u centralnoj Srbiji. Ujedno, na taj potez uticali su i predsednici opština sa severa, kao i sami građani koji su to prepoznali kao problem i tražili od Vlade Srbije da ponovo uvede PDV", kazao je Stefanović.

Vladimir Jovičić, zamenik šefa pregovaračkog tima u pregovorima s Prištinom, kaže za "Politiku" da je neplaćanje PDV-a na severu Kosmeta u poslednje tri godine bilo glavni izvor bogaćenja pojedinaca.

Prva posledica ove odluke Vlade Srbije već je uzrokovala ujednačavanje cene benzina s cenama u Srbiji. Bezolovni benzin sada košta 132 dinara, dok je prekjuče koštao svega 120 dinara. Evro dizel košta 135 dinara, umesto dosadašnjih 116 dinara.

Paradoks je da od stotinak pumpi na severu Kosmeta na retko kojoj ima goriva. Još veći je paradoks da na tri pumpe „NIS Jugopetrola” goriva nema već dve godine. Na tim pumpama su samo zalihe motornog ulja, a radnici koji sede unutra ne znaju razlog zašto već dve godine ne dolaze cisterne s gorivom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Podeli: