Duge liste čekanja na operacije

Pacijenti u Srbiji i po više meseci čekaju na operaciju katarakte, ugradnju kuka ili pregled na magnetnoj rezonanci, piše “Blic”.

Izvor: B92

Ponedeljak, 05.04.2010.

15:19

Default images

Duge liste čekanja za kardiohirurške operacije nisu jedini problem u srpskom zdravstvu, podseća ovaj list. Najteža situacija je u oftalmologiji, gde za operaciju katarakte čeka 3 000 ljudi i to više od godinu dana. Na ugradnju veštačkog kuka i kolena čeka se i do osam meseci, dok se pregled na magnetnoj rezonanci zakazuju u proseku za šest meseci.

U Institutu za javno zdravlje Srbije „Batut” kažu da se na operaciju katarakte najduže čeka u Beogradu, dok se u drugim delovima zemlje na ovu intervenciju čeka od nekoliko dana do tri meseca.

Direktor Instituta za očne bolesti Kliničkog centra Srbije, Ivan Stefanović, najavljuje da će uskoro u ovoj ustanovi biti otvoren centar za hirurgiju oka, a kapacitet će biti 5 000 operacija godišnje. On kaže da će se na taj način smanjiti broj pacijenata koji čeka na ugradnju sočiva.

Direktorka Rebubličkog zavoda za zdravstveno osiguranje, Svetlana Vukajlović, kaže da je više puta pokušavala da reši problem čekanja na ugradnju sočiva, ali da u tome nije uspela.

“Uveli smo princip kao i u kardiohirurgiji, da se sve dodatne operacije platite, ali ni to nije uspelo. Protiv KBC ‘Zvezdara’ podneli smo prekršajne prijave jer nisu radili operacije, a opravdanje im je bilo nedostatak materijala. Naravno, to nije istina jer novac nije izgovor. Rekli smo im da ćemo platiti svaku operaciju katarakte. Dve godine smo pokušavali da centralizujemo tendere za nabavku materijala iz oftalmologije, ali nismo uspeli”, ističe Vukajlovićeva.

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević kaže za ”Blic” da neće samo biti preispitane liste čekanja za kardiohirurške intervencije, već i sve ostale.

“Kupićemo softver koji će da pomogne da se po kriterijumu pacijenti stavljaju na listu čekanja, što će umnogome pomoći da se u ovom segmentu sredi situacija”, najavljuje Milosavljević i dodaje da se ni na jedan specijalistički pregled u Srbiji ne sme se čekati duže od mesec dana.

U Institutu za ortopedske bolesti ”Banjica”, gde se na operaciju kuka čeka do šest meseci, a na veštačko koleno oko osam meseci, objašnjavaju da pacijenti dobiju bodove i prema stepenu hitnosti se pozivaju na operaciju.

Neke od dugo čekanih lekarskih intervencija mogu se obaviti i u privatnim klinikama. Ali, u ovim ustanovama je sve daleko skuplje, pa recimo, ugradnja sočiva košta i do 1 100 evra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

22 h

Podeli: