Kako do nižih cena interneta

Jovan Radunović iz RATEL-a kaže da je internet u Srbiji skup zato što nema konkurencije na tržištu prodaje pristupa internetu.

Izvor: B92

Petak, 29.08.2008.

11:16

Default images

Radunović, koji je predsednik Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije, ocenio je da je internet u Srbiji skup zato što samo dve kompanije provajderima prodaju pristup internetu i nameću im visoke cene. Iz toga što u Srbiji ima oko 170 internet operatera može se izvući pogrešan zaključak da u okviru tog tržišta postoji konkurencija, kazao je Radunović.

Radunović je naveo da su cene kod Telekoma nekoliko puta više nego u okruženju, a da drugi operater Verat nema veliki tržišni udeo.

On je najavio da će problem biti rešen kada se usvoji pravilnik o međunarodnom povezivanju koji će operaterima omogućiti da se direktno povežu sa stranim mrežama i internet nude korisnicima i drugim provajderima.

Za to je zainteresovano devet operatera, koji imaju dobru infrastrukturu, a usvajanje pravilnika i početak njegove primene očekuje se ove godine, kazao je on.

RATEL je izradio pravilnik i poslao ga Ministarstvu za telekomunikacije i informaciono društvo na procenu zakonitosti i ustavnosti i očekuje se da će uskoro biti usvojen i početi da se primenjuje, kazao je on.

Potrebno je da postoje pravila za međunarodno povezivanje da bi se garantovao kvalitet usluga i da bi se omogućilo da na tržište uđu veliki igrači koji će biti ozbiljna konkurencija Telekomu.

Predsednik Upravnog odbora RATEL-a kazao je da očekuje da će cene interneta biti među najnižima u Evropi, što se dogodilo sa cenama mobilne telefonije kada je otvoreno tržište.

Neophodno je smanjiti velikoprodajne cene da bi građani manje plaćali internet, ali, kako je naveo, RATEL to ne može da naloži Telekomu zato što zakoni u Srbiji ne regulišu monopol na velikoprodajnom tržištu.

Kompanije, za sada, smeju da grade kapacitete za povezivanje sa inostranim izvorima interneta, poput optičkih kablova, što neki čine, te da koriste interet iz tih izvora za sopstvene potrebe, što radi Elektroprivreda Srbije, ali ne mogu da pružaju internet usluge.

Operateri su se žalili na visoke cene interneta kod Telekoma, pa je RATEL, kako je naveo, predložio Telekomu da snizi cene.

Telekom nije snizio cene, ali je operaterima za isti novac dao dva puta veći kapacitet, što je, prema Radunovićevim rečima, dovelo do pada cene interneta, pre svega ADSL-a, ali ne u dovoljnoj meri.

Visoke cene interneta nisu jedni razlog za nedovoljno korišćenje, kazao je Radunović i naveo da je za razvoj interneta neophodno razvijati nove usluge, poput elektronske uprave, odnosno usluga državne administracije preko interneta.

Neophodno je uvoditi internet u škole, ali i obrazovati građane o mogućnostima korišćenja interneta, kazao je Radunović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Amerika ima poruku za Rusiju i Kinu

Zvaničnik Stejt departmenta u Birou za kontrolu naoružanja Pol Din pozvao je danas Kinu i Rusiju da objave deklaraciju po uzoru na SAD u kojoj se obavezuju da će o korišćenju nuklearnog naoružanja uvek odlučivati ljudi, a ne veštačka inteligencija (AI).

8:01

2.5.2024.

1 d

Podeli: