Petak, 28.12.2007.

07:10

"Potpisivanje sporazuma u januaru"

EU u januaru treba da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, kaže Dimitrij Rupel.

Izvor: B92, Tanjug

Default images

"Kosovo i Srbija su dve odvojene priče. Slovenija će biti jak advokat Srbije. Još u januaru treba da bude potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, jer Srbija je važna za stabilnost na Balkanu", rekao je Rupel, ministar inostranih poslova Slovenije, zemlje koja 1. januara preuzima predsedavanje Evropskom unijom.

"Kosovo i Srbija su dve odvojene priče. Slovenija će biti jak advokat Srbije. Još u januaru treba da bude potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom. Srbija je važna za stabilnost na Balkanu", rekao je on u intervjuu bečkom Kuriru.

Najveći izazov za Sloveniju tokom predsedavanja EU biće zapadni Balkan, rekao je on."Situacija u tom regionu još nije opuštena. Nadamo se da će jugoslovenska kriza, koja je počela 1991. godine, biti okončana pitanjem Kosova". Bečkom dnevniku "Prese" Rupel je objasnio da će problem Srbije i njenih odnosa sa Kosovom biti na vrhu agende, ali ne i prioritet, već "neminovnost".
Kada je reč o EU po pitanju Kosova, on je ocenio da je bitno da se dogovori zajednički stav."Moramo o toj temi diskutovati na takav način koji neće dovesti do podela. Postoje ljudi koji bi rado videli podeljenu EU", podvukao je Rupel.

Izražavajući nadu da će EU ostati jedinstvena on je rekao da se zalaže za međunarodno nadgledanu nezavisnost Kosova, sličnu onoj koju je predložio izaslanik UN Marti Ahtisari.

"Imam utisak da stavovi unutar EU nisu toliko udaljeni. Ako budu nedostajala dva glasa, sa tim možemo živeti. Nije potreban stopostotni konsenzus. 90 odsto bi bilo dovoljno, 60 procenata bi bilo pogrešno", podvukao je Rupel.

Slovenački ministar je skrenuo pažnju i na podatke istraživanja javnog mnenja, koji pokazuju da većina građana Srbije podržava članstvo Srbije u EU i ocenio da Srbija ne želi budućnost van EU.

Upitan koje zemlje zapadnog Balkana vidi kao buduće članove EU, šef slovenačke diplomatije je kazao da su to Hrvatska, Srbija, Makedonija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, ali i Kosovo i Albanija.

"Rezolucija za domaću upotrebu"

Rezoluciju o Kosovu koju je usvojio parlament Srbije treba gledati u svetlu predizbornih dešavanja u Srbiji, izjavio je Dimitrij Rupel.

"Veći deo operacija u Beogradu je namenjen za domaću predizbornu upotrebu. Pri tome se treba pitati da li može, na duži rok, da preživi država, koja je okružena članicama EU, a sama nije članica", rekao je Rupel, uz podsećanje da je članstvo u EU dobrovoljno i da niko nikog ne tera da postane član.

On je podsetio da je EU donela odluku o uspostavljanju civilne misije na Kosovu, da je potvrdila da je Kosovo evropski, a ne američki ili ruski problem. Unija preuzima odgovornost za Kosovo i najavio da će "koraci u pravcu nezavisnosti biti preduzeti zajedno sa Kosovarima".

"Moramo sarađivati sa Srbima koji žive na Kosovu. Ako pokažemo otvorenost, saradnju i odlučnost Kosovari neće bez nas proglasiti nezavisnost", dodao je Rupel ne želeći da kaže kada bi se moglo očekivati proglašenje nezavisnosti Kosova.

Kosovskim Albancima on je poručio da moraju da pokušaju sve kako bi kosovske Srbe integrisali u demokratske procese.Istovremeno Rupel je kazao da je jedan od najvećih problema što kosovski Srbi Kosovo ne smatraju domovinom.

Proroković: Spreman akcioni plan

Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Dušan Proroković kaže da je Vlada napravila akcioni plan za slučaj jednostranog menjanja statusa Kosova.

Proroković je u emisiji "Poligraf" TV B92 kazao da bi prvi korak Beograda bio bi nepriznavanje te odluke, a da bi drugi korak bio uspostavljanje srpskih institucija na teritoriji Kosova.

"Srbi koji žive na teritoriji Kosova i Metohije će i dalje živeti u Srbiji. Republika Srbija će morati da preduzme neke korake, kako bi konstituisala svoje organe lokalne samouprave i kako bi organizovali život i sistem koji funkcioniše već sedam godina", kaže Proroković.

Upitan da li Sporazum o asocijaciji i stabilizaciji ima alternativu, Proroković je kazao da je zagovornik ulaska Srbije u EU, ali da država mora da štiti svoj teritor

"Svaki akt o narušavanju teritorijalnog integriteta Srbije nije prijateljski, a mi prema tome moramo da odreagujemo", kazao je on.

Proroković smatra da je Srbima i Albancima potreban istorijski sporazum, da alternativa pregovorima sa Albancima ne postoji, kao i da je u minulom periodu pregovaranja uspostavljena dinamika koju treba nastaviti.ijalni suverenitet i integritet.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

35 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Grci besni: Sprema se izdaja Srba

Grčki list Demokratija objavio tekst u kome je navedeno da se sprema nova izdaja Srba, jer je Grčka spremna da podrži "ludački" zahtev da se zločin u Srebrenici proglasi genocidom zato što to od nje traže Nemci.

11:58

23.5.2024.

1 d

Svet

Makron na kolenima: "Ne napuštajte Francusku"

Francuska podržava kompanije koje veruju u nju, rekao je njen predsednik Emanuel Makron u intervjuu objavljenom u sredu, odgovarajući na pitanje o mogućnosti da naftni gigant TotalEnergies zatraži upis na američku berzu.

9:22

23.5.2024.

1 d

Podeli: