Rat Gugla i Orakla rešava jedna poruka?

U velikom pravnom sporu Gugla i Orakla, pokrenutom 2010. godine i vrednom 9,3 milijarde dolara, došlo je do ozbiljnog preokreta.

Svet

Izvor: B92

Petak, 13.05.2016.

17:52

Rat Gugla i Orakla rešava jedna poruka?
Foto: Getty images

I to zbog jednog jedinog e-maila kojeg su pravnici Orakla nedavno izvukli u sudnici. Orakle je tužio Gugl zbog zbog krađe delova Orakleove Java platforme u mobilnom operativnom sistemu Androidu, što je Gugl žestoko odbacivao.

Međutim, upravo objavljeni mail suosnivača Androida, Endija Rubina, iz 2006. sugeriše kako je Gugl dobro znao da krade kod i odlučio da to ignoriše. S obzirom da će ishod ovog suđenja imacti ozbiljne posledice na celu softversku industriju, evo nekoliko najvažnijih stvari o slučaju.

1. Tužba od 9,3 milijarde dolara

Platformu Java razvila je kompanija Sun Microsystems, koju je Orakle preuzeo 2006. godine. Ubrzo nakon akvizicije, Orakle je 2010. pokrenuo tužbu u kojima od Gugla zbog kršenja autorskih prava, tačnije nedozvoljenog korišćenja delova Java platforme u Android operativnom sistemu, traži odštetu od 9,3 milijardi dolara.

2. Sudski spor traje već šest godina

Na prvom suđenju 2012. godine donesena je presuda prema kojoj Gugl nije prekršio nikakve patente, a sudija je zaključio da aplikacijska programska interfejsa ne mogu kvalifikovati za zaštitu intelektualnih prava. Dve godine kasnije, sud je u žalbenom postupku doneo odluku da je API sa stanovišta prava intelektualnog vlasništva ipak zaštićen.

S obzirom da se Gugl pozvao na pravo korišćenja koje se u američkoj pravnoj doktrini naziva slobodno korišćenje, prema kojem su određenim slučajevima dopuštene izuzetka u korišćenju zaštićenih materijala, sud sada odlučuje pokriva li regulativa slobodnog korišćenja upotrebu API-ja druge kompanije.

Primer za ilustraciju instituta slobodnog korišćenja je, na primer, parodija na likove iz TV serija u stvaranju nekih drugih sadržaja, za što nije potrebna dozvola autora izvornog dela, jer su pokriveni upravo spomenutom regulativom.

3. Prelomna tačka mogao bi biti jedan e-mail

Nakon šest godina suđenja, prelomna tačka u određivanju utemeljenosti Orakleovih zahteva u pravnom postupku mogao bi biti e-mail suosnivača Androida Endija Rubina. Orakle je u svrhu dokazivanja da je došlo do kršenja prava na intelektualnu svojinu izvukao e-mail iz 2006. godine koji upućuje na to da Rubin, ne samo da je znao kako je API za Javu zaštićen intelektualnim vlasništvom, nego i da je Gugl svesno zanemario tu činjenicu.

Ovaj e-mail je izrazito važan jer bi dokaz kako je Rubin bio voljan prekršiti zaštitu intelektualnih prava mogao doneti preokret u korist Oraklea.

4. Pregovori o petogodišnjoj licenci su propali

Prema svedočenju predsednika uprave Gugla Erica Schmidta, Gugl je navodno bio spreman da plati kompaniji SM između 30 40 miliona dolara petogodišnju licencu za korišćenje tehnologije u Androidu, no pregovori su propali i Gugl na kraju nije platio ništa.

U tim pregovorima se razgovoralo kako bi Android koristio još više Java rešenja, a na Android je trebalo da nosi logotip Jave. Bivši direktor SM Jonathan Schvartz je takođe svedočio i kazao da su ti pregovori propali zato što se Gugl u pogledu svoje tehnologije nije hteo u toj meri oslanjati na drugu kompaniju.

5. Neovlašćeno korišćenje API-ja

Gugl se brani argumentom da niko ne može zaštititi ili posedovati neki programski jezik, isto kao što niko ne može zaštititi ili posedovati engleski jezik. Schmidt je u svom svedočenju na sudu izjavio kako ne smatra da je Gugl učinio ništa loše.

Orakle s druge strane, tvrdi da je korišćenje Java programskog jezika nije problematično po pitanju legalnosti, no tvrde da Gugl nije smeo koristiti kod. Orakle ističe da je Gugl koristio njihove API-je za pristup određenim pozadinskim funkcijama Jave, te da je Gugl na taj način prekršio intelektualnu svojinu kompanije.

6. Uticaj na celu industriju

Pravni spor ima dosta veliku težinu za budućnost razvoja softvera. U slučaju da Orakle dobije spor, doći će do velikih promena u načinu razvoja i licenciranje softvera, jer će izrada softvera sa pravnog gledišta, postati mnogo komplikovaniji posao. Osim toga, presuda u korist Orakclea bi otvorila vrata za čitav niz novih sudskih tužbi protiv drugih kompanija i izazvati žestok potres u kompletnoj softversko industriji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: