Srbija

Ponedeljak, 21.05.2012.

23:49

Srbi strahuju od uterivača dugova

Početak rada prvih profesionalnih izvršitelja u Srbiji sigurno neće obradovati više od dva miliona građana koji čekaju zaplenu imovine zbog neizmirenih dugova.

Izvor: Novosti

Default images

Neplaćene komunalije, dugovi, krediti sve više stežu omču, a dužnici sve češće ostaju bez kuća, automobila i druge imovine.

Samo za kredite građani duguju oko 18 milijardi evra, a oko 20 procenata su takozvani "problematični" krediti koji bi lako mogli da se završe aktiviranjem hipoteka.

Internet sajt Doboš preko kojeg se oglašava prodaja većine nekretnina, vozila i mašina koje banke oduzmu zbog neplaćenih kredita, svakog meseca beleže rast "ponude" od osam procenata. Trenutno je na sajtu oglašeno 417 nekretnina i 284 vozila koje su banke oduzele od klijenata "Prema zakonu ne mora sva imovina da ide na javnu licitaciju, već je moguće da se prodaje i direktnom pogodbom. Mi nemamo uvid u sam tok i ishod licitacija, ali prema podacima koje imamo veliko je i interesovanje kupaca za imovinu oduzetu na osnovu hipoteka i lizinga", kaže Ivan Manevski sa portala Doboš.

Veliki problem za kupce oduzete imovine mogu da budu klijenti koji ne žele da se isele iz nekretnina koje su izgubili.

Jedan takav slučaj nedavno se završio tragično - kragujevački biznismen Milan Stevanović (58) ubio se pred sudskim izvršiteljima koji su došli da preuzmu njegov stambeno-poslovni objekat. Izgubio ga je zbog početnog duga od 25.000 evra. Agonija porodice Stevanović time nije završena. Tri meseca posle smrti glave porodice, sudski izvršitelji ponovo su bili pred njihovim vratima i porodica je iseljena.

Građanima sa velikim dugovanjima dodatni pritisak predstavlja i skori početak rada profesionalnih izvršitelja. Samo u Beogradu od njih "drhti" više od 1,2 miliona građana koliko je predmeta koji čekaju na izvršenje u Prvom osnovnom sudu.

Prva 64 "stručnjaka za zaplene" položiće zakletvu 25. maja. Oni će biti nadležni za izvršenje dugova nastalih na osnovu komunalnih i sličnih usluga. Da će u naplati dugovanja biti agilniji nego sudski izvršitelji nema sumnje - biće motivisani zaradom. Izvršitelj ima pravo na nagradu prema visini glavnog duga, plus nagrada za uspešno izvršenje. U praksi - za naplaćen dug od 5.000 evra izršitelj će zaraditi 430 evra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

50 Komentari

Možda vas zanima

Svet

To je to – "rat" je zvanično počeo

Evropska komisija (EK) je danas obavestila kineske proizvođače električnih vozila (EV) o uvođenju dodatnih carina na njihove proizvode koje će stupiti na snagu početkom sledećeg meseca.

15:01

12.6.2024.

11 h

Podeli: