Država pljačka vozače cenom goriva

Od jeftinijeg goriva neće biti ništa barem do 1. januara 2011. godine kada bi trebalo da bude ukinut monopol Naftne industrije Srbije. Akcize i PDV čine 50 odsto cene.

Automobili

Izvor: B92

Petak, 14.05.2010.

09:15

Default images

Tako će Srbija ostati rekorder po ceni benzina i dizela u regionu, a s obzirom na to da više od polovine cene odlazi u budžet, potpuno su osnovani komentari vozača da ih država na ovaj način pljačka.

Koliko je obračun cena derivata neprimeren tržišnim principima govori i podatak da bi na današnji dan, kada bi se uzela u obzir cena barela nafte, gorivo moglo da pojeftini za tri dinara. Ali država prolongira korekcije na mesec dana, čime su manja pojeftinjenja od dva i tri dinara praktično ukinuta.

Vozače ovih dana čeka novo poskupljenje od čak četiri dinara po litru. Benzin će koštati 119,42 dinara, dok će najviša propisana cena evrodizela biti 120,83 dinara. Od toga na akcizu i PDV državi ide više od 50 odsto.

Sporadične najave nadležnih da bi gorivo moglo da pojeftini smanjenjem akcize, novim načinom obračuna cena ili nižom cenom rafinerijske prerade samo su predlozi od kojih po svemu sudeći neće biti niša. Kako smatraju stručnjaci, sporenja oko načina snižavanja cene će se nastaviti, ali građani neće osetiti konkretne rezultate dok se tržište derivata ne otvori za uvoz.

Za platu tek 284 litara goriva

Vozači će moći za jednu prosečnu platu da kupe 284 litra goriva, dok su 2009. godine u ovo vreme mogli da kupe 345 litara. Neki se snalaze kupujući gorivo u okolnim zemljama, a mnogi sipaju manje u rezervoare, pa je promet na pumpama pao za 35 odsto. Državna kasa i ovako trpi.
Na osnovu izjave ministra trgovine Slobodana Milosavljevića da bi cene goriva trebalo hitno do početka leta spustiti za minimum 10 dinara, kako bi se sprečili veliki gubici u budžetu, može se zaključiti da su u Vladi svesni posledica poskupljenja.

Niko, međutim, ništa ne preduzima. Sve tri mogućnosti za snižavanje cena kojima se spekuliše deluju malo ostvarivo. Predlog o smanjenju akciza na benzin i podizanju istih na plin i dizel, već duže vreme se provlači u javnosti, ali se sve uvek završi samo na predlogu.

Pošto od akciza zavisi zacrtani priliv novca u budžet, a naša država nema konkretan predlog kako bi nadomestila gubitke od smanjenja akcize, ne izgleda verovatno da bi se MMF složio sa tim.

Što se promene uredbe o načinu obračuna tiče, još pre godinu dana pričalo se o izmeni i to tako da se presek kod nas pravi na osnovu cena derivata na berzama, umesto cena nafte. Od ovog predloga, međutim, iznenada se odustalo, bez konkretnog obrazloženja.

Naftaši: Cena prerade kriva za skupo gorivo

Nebojša Atanacković iz kompanije „Nafta” potvrdio je da bi gorivo bilo jeftinije promenom uredbe po kojoj bi se za novu formulu uzimale cene derivata na svetskim berzama umesto nafte.

"Možda bi se desilo da benzin umesto 120 košta 110 dinara, ali NIS to ne bi mogao da izdrži jer im je skupa prerada, pa im se ne bi isplatilo da prodaju po nižoj ceni. Ne vidim način da do kraja godine cena goriva bude manja. Tome doprinosi i nova uredba koja diktira da je promena cene goriva u Srbiji moguća tek ako se cena nafte na svetskim berzama promeni za najmanje 3,5 odsto", kaže Atanacković.

Pored ova dva načina, koji bi doveli do jeftinijeg benzina za građane, treći je, kako je naveo ministar Milosavljević, mogućnost da NIS snizi rafinerijsku cenu prerade. Bora Takić iz Udruženja privatnih benzinskih pumpi kaže da treba da se ide na smanjenje rafinerijske cene prerade jer je ona najviša u okruženju.

"Kada je uredba o zabrani uvoza goriva doneta 2002, dozvoljena je NIS-u visoka cena prerade da bi se obnovili rafinerijski kapaciteti, ali se kvalitet derivata nije poboljšao", navodi Takić i dodaje da će ovakve razmirice oko akciza, nove formule i cene prerade trajati sve do 1. januara 2011.

"Kada se tada otvori tržište i cene će pasti. Kao što se sada dešava sa evrodizelom, kada se svi utrkuju ko će da ponudi nižu cenu, tako bi od naredne godine trebalo da se desi i sa drugim derivatima", smatra Takić.

Jedino što još može da bude za utehu vozačima jeste to što već duže vreme evrodizel na većini pumpi ima nižu cenu od maksimalne propisane pa se prodaje i do 10 dinara jeftinije.

NIS: Cena prerade nije dovoljna

Iz Naftne industrije Srbije su na pitanje da li je moguće snižavanje rafinerijske cene prerade nafte rekli da to "nije jedina komponenta cene goriva na benzinskim stanicama". "Tu su još ključni elementi poput troškova prometa, akcize i PDV. Zato se NIS zalaže da se postepeno pređe na takav način formiranja cene koji će zavisiti pre svega od situacije na tržištu u regionu. Što se tiče cene rafinerijske prerade, ona u uredbi o cenama iznosi 39 dolara po toni. Ipak, nama ova cena nije dovoljna za pokriće tekućih troškova rafinerijske prerade", rekli su nam u Naftnoj industriji.

Gorivo pojetfinjuje samo rebalansom

Srbiji prete “oktanski ratovi“

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: