Aktuelno 0

20.05.2025.

7:59

Borba je već počela FOTO

Odmah nakon trijumfalne pobede Džej Džeja na 69. Pesmi Evrovizije, Austrija se suočava sa novim pitanjem: koji grad biti domaćin 70. izdanja Evrovizije 2026.

Izvor: B92.net

Borba je već počela FOTO
EPA-EFE/GEORGIOS KEFALAS

Podeli:

Austrijska vlada i nacionalni emiter ORF raspravljaju oko toga u kom gradu će se održati Evrovizija 2026. godine.

Pored toga, austrijska vlada ORF raspravljaju i o tome kako da pokriju troškove, naveli su zaničnici u nedelju nakon što je njihova zemlja po treći put pobedila na takmičenju.

Osim slavlja zbog pobede austrijskog predstavnika Džej Džeja, veći deo javnih rasprava u Austriji je bio o desetinama miliona evra, koliko će i koštati održavanje Evrovizije.

Naime, kako se zemlja približava trećoj godini recesije, njen budžetski deficit je porastao daleko iznad granice Evropske unije od 3 odsto ekonomske proizvodnje.

Na pitanje emitera kako će se pokriti troškovi događaja, šef ORF-a Roland Vajsman je rekao: 

"Da sam danas imao savršen odgovor, to bi bilo pomalo kao veštičarenje. Ali u danima pre (finala) kada je postojala šansa da pobedimo, počeli smo da razmišljamo o tome", istakao je.

"U intenzivnim smo razgovorima sa austrijskim zvaničnicima", rekao je on, dodajući da će postojati "transparentan proces" da se odredi gde će se takmičenje održati.

Beč, daleko najveći grad u zemlji, bio je domaćin događaja pre 10 godina nakon što je Končita Vurst pobedila. Vajsman je rekao da su i mnogi drugi gradovi već izrazili interesovanje za organizaciju ovako velikog događaja.

Govoreći na ORF-u nekoliko trenutaka nakon Vajsmana, vicekancelar Andreas Babler, koji je i ministar kulture, rekao je samo da su u toku "ozbiljne rasprave".

Džej Džej je rekao da bi voleo da se takmičenje održi u Beču, njegovom rodnom gradu. Takođe je rekao ORF-u da ima neke druge zahteve, uključujući i da sam bude domaćin događaja.

"Voleo bih da uđem na ceremoniju otvaranja. To bi bilo sjajno. Ali o tome još moramo da razgovaramo", rekao je Džej Džej.

Gradovi koji su već izrazili želju da organizuju takmičenje

Gradonačelnik Insbruka, Johanes Anzengruber, kaže da je grad podneo zvaničan iskaz o tome da je zainteresovan.

Borba je već počela FOTO
Nok Lek Travel Lifestyle/Shutterstock

Pored Insbruka, ponudio se i Grac.

Gradonačelnica Elke Kar je potvrdila da će ovo pitanje odmah izaći pred gradsko veće; Stadthalle Graz se smatra prikladnim, a lokalna stranka SPO priprema predlog podrške.

Zvanične diskusije o finansiranju će se tajkođe biti vrlo brzo pokrenute, kako bi austrijski udeo u troškovima bio raspoređen između entiteta poput ORF-a, vlade i grada ili države domaćina.

Borba je već počela FOTO
aaddyy/Shutterstock

Prema veb-stranici takmičenja za Pesmu Evrovizije, događaj se uglavnom finansira od naknada emitera, doprinosa emitera domaćina i grada domaćina, kao i prihoda od stavki kao što su sponzorski ugovori, prodaja karata i javno glasanje za pesme.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: