Prevencija 0

23.05.2025.

8:14

Da li pasta za zube rešava problem sa aknama? Odgovor će mnoge iznenaditi FOTO

Mnogi koriste pastu za zube kao prvu pomoć protiv bubuljica i akni na licu, a sada su se oglasili dermatolozi.

Izvor: B92.net

Da li pasta za zube rešava problem sa aknama? Odgovor će mnoge iznenaditi FOTO
Andrei Korzhyts/Shutterstock

Podeli:

Neki ljudi imaju običaj da stavljaju pastu za zube na bubuljice i akne jer veruju da to pomaže da se one smanje i nestanu.

Da li to zaista funkcioniše ili tako prave još veći problem, otkrili su dermatolozi.

"Sve u svemu, dokazi o efikasnosti paste za zube kod akni su minimalni i spadaju u domen urbanih legendi", rekla je za Health Žaklina Vathmaker, dermatolog iz Arizone.

"Pasta za zube nije pravljena za kožu i ponekad može da izazove iritaciju, posebno one ako sadrži sredstva za izbeljivanje i fluor".

Ustvari, pasta za zube može da sadrži neke sastojke koji mogu da isuše kožu, kao što su mentol i soda bikarbona.

Neke paste za zube sadrže sastojak koji se zove triklosan, za koji je utvrđeno da ima antibakterijska svojstva koja potencijalno mogu pomoći kod akni.

Međutim, istraživanje je pokazalo da je efikasnost triklosana ograničena i samo umereno smanjuje akne. Ustvari, pošto je antibakterijski agens, triklosan može da deluje na otporne sojeve bakterija, koje se, po pravilu "ne ubijaju" ili se kontrolišu antibioticima. Istraživanja pokazuju da je triklosan generalno manje efikasan od drugih tretmana akni i stoga se ne preporučuje za njihovo lečenje.

Dermatolozi savetuju da je bolje povesti računa o ishrani, načinu života, nezi kože, lekovima i procedurama kako bi se stvorio sveobuhvatan režim koji se bavi ključnim faktorima koji dovode do akni.

Zašto ne bi trebalo da stavljate pastu za zube na bubuljice

Dermatolozi ne preporučuju stavljanje paste za zube na bubuljice. Evo nekoliko razloga zašto.

  • Iritira
  • Isušuje kožu

Određeni sastojci paste za zube, kao što su sredstva za izbeljivanje (vodonik-peroksid), kalcijum i soda bikarbona, mogu iritirati i isušiti kožu.

"Ova iritacija može na kraju da pogorša akne, jer će lojne žlezde u koži morati da rade jače, što može dovesti do začepljenih pora", rekao je Džon Barbieri, docent na Harvardskoj medicinskoj školi i direktor Klinike za naprednu terapiju akni u Brigham and Women’s Hospital’s Health.

Može da izazove upalu

Kada se nanese na kožu, pasta za zube može da izazove upalu koja može dovesti do drugih problema sa kožom.

"Upala uzrokovana pastom za zube takođe može potencijalno dovesti do dugotrajnih smeđih ili belih mrlja, ili čak ožiljaka, tako da ne preporučujem upotrebu paste za zube ni u kom slučaju na koži", rekla je za Health Sara Mogadam, dermatolog sa sertifikatom odbora iz Selbivil, Delaver.

Može da izazove perioralni dermatitis

Fluorid u pasti za zube je povezan sa perioralnim dermatitisom, uobičajenim osipom oko usta i nosa koji može da liči na akne.

"Ovo stanje može biti teško za lečenje i često zahteva oralne lekove na recept", rekla je Mogadam.

Alternativni tretmani

Da biste lečili bubuljice i akne i sprečili ih da se pogoršaju, dermatolozi preporučuju druge tretmane:

  • Hidrokoloidni flasteri za bubuljice: Ovi flasteri deluju tako što apsorbuju višak tečnosti i smanjuju upalu kako bi bubuljice zacele.
  • Salicilna kiselina: Ovaj sastojak otpušava pore i eksfolira kožu kako bi pomogao u lečenju i prevenciji akni.
  • Benzoil peroksid: benzoil peroksid ubija bakterije koje izazivaju akne i najbolje se koristi kao tretman za blage bubuljice.
  • Azelaična kiselina: Ovaj sastojak se može koristiti kao dnevni tretman za izbledenje tamnih fleka i sprečavanje akni.
  • Ekstrakt zelenog čaja: Ekstrakt zelenog čaja može pomoći u smanjenju proizvodnje sebuma (ulja) i broja lezija bubuljica.
  • Retinoidi: I retinoidi koji se izdaju bez recepta i retinoidi na recept, kao što su adapalen (bez recepta) i tretinoin (na recept), mogu pomoći u lečenju bubuljica i drugih vrsta akni.
  • Lekovi za akne na recept: Za lečenje ponavljajućih izbijanja akni, lokalni lekovi za akne na recept kao što su klindamicin ili Aczone (dapson) mogu biti od pomoći.
  • Smanjenje stresa: Istraživanja pokazuju da akne mogu nastati kao odgovor na stres, što uzrokuje da telo proizvodi više androgena. Androgeni su hormoni koji stimulišu masne žlezde i folikule dlake u koži, što može dovesti do akni.
  • Promene u ishrani: Neka istraživanja sugerišu da smanjenje šećera i mlečnih proizvoda može pomoći u smanjenju akni. Međutim, potrebne su dalje opsežne studije kako bi se utvrdila povezanost između ishrane i akni.


Kada posetiti dermatologa?

Ako lekovi ne deluju u roku od četiri do šest nedelja, posetite sertifikovanog dermatologa ili drugog zdravstvenog radnika.

Pored toga, ako se na vašoj koži pojave komplikacije, kao što su ožiljci ili tamne mrlje (koje se nazivaju i post-inflamatorna hiperpigmentacija) nakon što se akne nestanu, posetite dermatologa. Tamne mrlje su češće kod tamnijih tonova kože i signaliziraju da akne izazivaju značajnu upalu na koži.

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: