Košarkaši Anadolu Efesa igraju u četvrtak polufinalni meč protiv Olimpijakosa.
Autor: RASTKO MARJANOVIĆ
Foto: Profimedia
Akutelni šampion Evrolige Anadolu Efes spreman je za odbranu titule šampiona Evrope.
I dok niko nije očekivao da će njihov rival u polufinalu, Olimpijakos, zauzeti tako visoku poziciju u ligaškom delu, sa druge strane malo ko je očekivao i da će Efes biti plasiran niže od prve četiri ekipe i da u plej-ofu neće imati prednost domaćeg terena.
Šesto mesto u Evroliginom ligaškom delu nije loš plasman, ali ako ste šampion Evrope, od vas se očekuje mnogo više.
Efes je krenuo jako loše, vezavši nekoliko poraza. Ekipa Ergina Atamana nije uspela da pronađe ritam koji bi im doneo bolje rezultate, pa su se neko vreme nalazili ispod crte i već su počele priče kako tu nešto ne štima.
Spekulisalo se da je došlo do zasićenja, da igrači ne mogu da rade sa trenerom Atmanom, da jednostavno nema više one hemije koja je krasila ovu ekipu prošle sezone.
Međutim, Efes je ušao u Top 8, a nakon izbacivanja ruskih ekipa iz Evrolige postalo je jasno da će aktuelni šampion Evrope ići u doigravanje.
Neke od utakmica Efesa ove sezone bile su među najboljim evroligaškim utakmicama, pogotovo mečevi protiv Reala, CSKA i Olimpijakosa koji su rešeni u poslednjim trenucima.
Na red je došao i plej-od, serija protiv Armanija. Prva utakmica u Mediolanum forumu pripala je Efesu, u drugoj je ekipa Ergina Atamana doživela poraz, ali je u naredna dva meča kod kuće trijumfovala i priprmene za Beograd su mogle da počnu.
Kada je reč o ovoj ekipi, prvo što pada na pamet jeste Vasilije Micić. Prošlogodišnji MVP, a najbolji strelac i nosilac "Alfosnso Ford" nagrade za ovu sezonu. Vasa je odigrao još jednu sjajnu sezonu – sa 18 poena i gotovo pet asistencija u proseku bio je glavni igrač Efesa i u ovoj sezoni.
Iako je pomalo i nepravedno izostavljen iz najbolje petorke Evrolige, izabran je u drugu, Vasa je pokazao da je postao prava zvezda evropske košarke.
Posle Micića red je na Šejna Larkina. Larkin je ove sezone "ukrao" Micićevo mesto u idealnoj petorci Evrolige, iako je statistički pružao nešto lošije partije od srpskog plejmejkera.
Larkin i Micić već četvrtu godinu zaredom odlično funkcionišu zajedno. Kao uostalom i čitava ekipa Efesa.
.@ShaneLarkin_3 Larkin posted the league's second-best average PIR (18.9) 👏
Helping @AnadoluEfesSK to a third consecutive Final Four!
This marks Larkin's second consecutive season on the All-EuroLeague Team and his first as a member of the first team! pic.twitter.com/J6ubI6crE8
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) May 12, 2022
Iako su Micić i Larkin prva stvar koja padne na pamet kada se pomene bekovska linija Efesa, nikako se ne sme zavoraviti i doprinos Rodriga Boboe koji svojim fenomenalnim poenterskim sposobnostima može sam da preokrene utakmicu.
Plajs igra odlično, postao je i pretnja u šutu za tri poena, a njegov kolega sa iste pozicije Brajant Danston i dalje odlično štiti reket.
Iako najstariji u ekipi, Krunoslav Simon itekako može da napravi veliki problem protivničkim odbranama.
Minutaža je dobro raspoređena, nosioci igre se smenjuju u zavisnosti od ritma u kome se nalaze, veterani daju odličan doprinos, a mozak sa klupe, trener Ataman, sve je to odlično posložio i rezultati su vidljivi - treći Fajnal-for u četiri godine (3/3 moguća, jer se 2020. godine nije igrao F4 zbog pandemije).
Da li će biti druga titula šampiona Evrope, ostaje da se vidi.
Efes protiv Olimpijakosa ove sezone ima jednu pobedu i jedan poraz.
U Istanbulu je aktuelni šampion Evrope trijumfovao rezultatom 88:69, uz sjajnu predstavu koju je pružio Rodrig Boboa, koji je na toj utakmici ubacio 29 poena, a jedina dva dvocifrena igrača osim njega bili su Larkin i Micić.
Kao što smo već rekli, Boboa je takav igrač da kada uđe u seriju ne piše se dobro protivničkim odbranama, a tako je bilo i na prvoj utakmici protiv Olimpijakosa.
Druga utakmica bila je znatno drugačija od prve koja se igrala u Istanbulu.
U Pireju je ekipa Jorgosa Barcokasa ostvarla trijumf u poslednjoj sekundi utakmice, trojkom Kostasa Slukasa, koji je na tom meču ubacio 23 poena.
Na tom meču bekovi Efesa nisu imali svoje poentersko veče, pa je trio Micić-Larkin-Boboa kombinovano ubacio 38 poena, za razliku od 58 koliko su imali u prvoj utakmici, odigranoj u Turskoj. Isto tako, bekovi Olimpijakosa su bili mnogo efikasniji u drugoj utakmici nego u prvoj.
Ukoliko bekovi Efesa, pre svih Micić i Larkin, budu imali svoje veče, a odbrana aktuelnog šampiona Evrope zaustavi protivničke spoljne igrače, Efes će biti u velikoj prednosti. Prosto je... Ili barem samo tako izgleda.
Naime, u Beogradu će biti prisutan veliki broj grčkih navijača, koji su kupili čak 45 posto karata za Fajnal-four. Imajući u vidu da je u ligaškom delu Olimpijakos samo jednom poražen kod kuće – a u Beogradu će imati sigurno domaćinsku atmosferu, stvari su već dosta teže za Efes.
Potencijalno još jedan problem sa kojim će se suočiti ekipa Efesa jeste i niska petorka Olimpijakosa, sa Vezenkovim na centru. Petorka odlična u preuzimanjima i brzoj realizaciji kontra napada.
Efes je rešavao napade protiv niske petorke Armanija u plej-ofu pre svega spuštanjem lopte na Tibora Plajsa koji je imao ogromnu visinsku prednost u odnosu na igrače Armanija, pa ćemo videti koliko će Olimpijakos igrati bez Fala na parketu kada je sa druge strane u igri nemački centar.
Sa druge strane bekovi će tražiti mismeč situacije sa Mustafom Falom, gde imaju znatnu brzinsku prednost u odnosu na 218 centimetara visokog centra iz Francuske.
Efes je po kladionicama favorit u odnosu na crveno-bele iz Pireja. Međutim, Olimpijakos će imati veliki broj svojih navijača. Ali ako neko zna kako je igrati u sjajnoj atmosferi, znaju to igrači Efesa kojima toga ne fali u Turskoj.
Zna to i Vasa Micić koji je u Areni igrao i kao domaći igrač, a već ima i jedan Fajnal-for u Beogradu iza sebe, kada je branio boje Žalgirisa.
Prošle godine je Vasa pevao "Noćas mi srce pati" sa sve trofejom MVP-ja Fajnal-fora. Da li je spremio pesmu i za ovu godinu? Da li će imati priliku da je otpeva kao prošle godine? Saznaćemo vrlo brzo...
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Vladimir Kecmanović je osuđen na kaznu zatvora 14 godina i 6 meseci, dok je Miljana Kecmanović osuđena na dve godine i 11 meseci zatvora. Oboje su proglašeni krivim za zanemarivanje i zlostavljanje maloletnog lica.
Rat u Ukrajini 1.576. dan. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da Kijev ima sredstva da primora Rusiju na diplomatiju, dok je Moskva najavila nove udare na vojne ciljeve u Ukrajini.
Rat u Ukrajini 1.577. dan. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorio je na moguće intenziviranje ruskih napada, dok je rusko Ministarstvo odbrane saopštilo da raspolaže novim saznanjima o navodnim vojno-biološkim aktivnostima SAD u Ukrajini.
Saopštenje Višeg javnog tužilaštva o pozadini glasina o upotrebi "zvučnog topa", i detalji saopšteni u specijalnoj televizijskoj emisiji izazvali su, razumljivo, uzbunu u blokaderskim krugovima, piše Kurir.
Jedan član posade je poginuo, a dvojica su povređena u napadu dronom na brod pod zastavom Paname u Crnom moru, saopštila je Panamska pomorska uprava (AMP).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće gost zajedničke emisije televizija Prva, Pink i Informer koja donosi sve detalje o pokretanju velike istrage tužilaštva.
Saopštenje Višeg javnog tužilaštva o pozadini glasina o upotrebi "zvučnog topa", i detalji saopšteni u specijalnoj televizijskoj emisiji izazvali su, razumljivo, uzbunu u blokaderskim krugovima, piše Kurir.
Jedan član posade je poginuo, a dvojica su povređena u napadu dronom na brod pod zastavom Paname u Crnom moru, saopštila je Panamska pomorska uprava (AMP).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće gost zajedničke emisije televizija Prva, Pink i Informer koja donosi sve detalje o pokretanju velike istrage tužilaštva.
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je tokom pretresa prostorija Filozofskog fakulteta, sprovedenog nakon tragičnog događaja od 26. marta 2026. godine, privremeno oduzeta dokumentacija koja bi mogla biti od značaja za više predmeta, pišu mediji.
Nova studija otkriva da je Neptunov mesec Triton nakon svog gravitacionog zarobljavanja izazvao katastrofu koja je uništila ili izbacila gotovo sve izvorne Neptunove satelite.
Objavljeni materijali uključuju navodnu internu prepisku i obaveštajne zapise, dok američke vlasti i dalje nemaju konačan zaključak o tome da li je virus nastao prirodnim putem ili kao posledica laboratorijskog incidenta.
Manje poznati italijanski film je uticao na stvaranje kultnog "Kuma" Francisa Forda Kopole. "Mafioso" iz 1962. godine doneo je novu perspektivu mafijaškim pričama i inspirisao razvoj modernog gangsterskog filma.
Sinoć je u Preljini kod Čačka ispisana posebna stranica istorije u ovom selu, i to kako kažu meštani, ona najlepša - stranica zahvalnosti, ljubavi i poštovanja prema čoveku koji je svojim glasom, pesmom i dušom pronosio ime svog kraja širom Srbije i sveta.
Najiščekivaniji filmski spektakl, ovog leta stiže pretpremijerno na velika platna 29. jula, uključujući i specijalne ponoćne projekcije u 00:01, a na velike ekrane širom zemlje i regiona donosi ga distributerska kuća Jučer. Osigurajte svoja mesta na vreme.
Godinama su ljubitelji misterije i psiholoških trilera gotovo instinktivno posezali za skandinavskim autorima, tražeći hladnu atmosferu, mračne tajne i junake koji nose sopstvene ožiljke. Međutim, evropski triler odavno više ne pripada samo severu.
The German Meteorological Service has extended its heat-wave warnings today, with temperatures expected to reach up to 38°C. At the same time, severe thunderstorms, hail, and wind gusts of up to 100 km/h are forecast for the evening and overnight hours.
Researchers from the University of Chicago have discovered a previously unknown seismic effect in which waves reflected from the boundary between the Earth's mantle and outer core contributed to parts of Japan moving eastward by approximately 5 to 6 millimeter
The Independent State of Samoa has confirmed its participation in the Specialized Exhibition Expo 2027 Belgrade, the Expo 2027 company announced today.
Sajber-kriminalci su kompromitovali desetine hiljada Fortinet zaštitnih zidova i VPN mreža koje koriste velike kompanije širom sveta, navode dve firme za sajber-bezbednost.
Srbija priprema prvi zakon o veštačkoj inteligenciji, koji bi trebalo da uspostavi pravila za njenu bezbednu i odgovornu primenu, ali i da omogući dalji razvoj domaće IT industrije.
Komentari 10
Pogledaj komentare