Marakana postaje "Rajko Mitić"?

Stadion Crvene zvezde uskoro bi mogao da ponese ime legendarnog Rajka Mitića, a to pitanje će biti pokrenuto na Skupštini kluba 21. decembra.

JTIzvor: B92, Sport Srbija
Podeli

Mitić se smatra za jednu od najvećih legendi ’crveno-belih’, u prilog tome ide činjenica da je prva ’Zvezdina zvezda’, a ujedno je bio i jedan od osnivača kluba.

Stadion u Ljutice Bogdana već dugo se popularno zove „Marakana“, međutim, već neko vreme postoji inicijativa da on ponese Mitićevo ime, a očekuje se da će uskoro biti preduzeti i prvi ozbiljniji koraci.

Mitić je rođen 19. novembra 1922. godine u Dolu, kod Bele Palanke, a preminuo je 29. marta 2008. godine.

Karijeru je počeo u omladinskom timu BSK-a u predratnom Beogradu, a kapiten Zvezde bio je od njenog osnivanja, 4. marta 1945. godine. Crveno-beli dres nosio je 14 sezona, odigrao je ukupno 572 utakmice i postigao 262 gola.

Kao kapiten i istinski vođa tima, Mitić je sa Zvezdom osvojio pet titula prvaka Jugoslavije – 1951, 1953, 1956, 1957. i 1959. godine, a Kup Jugoslavije četiri puta – 1948, 1949, 1950. i 1958. godine.

Posle punih 13 godina aktivnog igranja, od Zvezdinog dresa oprostio se 29. novembra 1958. u meču finala Kupa sa mostarskim Veležom, u trijumfu sa 4:0 u Beogradu.

Za reprezentaciju Jugoslavije tokom 11 godina je nastupio 59 puta, upisavši se u strelce 32 puta. Učestvovao je dva puta na Olimpijskim igrama, 1948. godine u Londonu i 1952. u Helsinkiju, i oba puta osvojio je srebrnu medalju. Bio je kapiten i član nezaboravnog tima iz Finske, koji je svih šest utakmica odigrao u nepromenjenom sastavu: Beara, Stanković, Crnković, Čajkovski, Horvat, Boškov, Ognjanov, Mitić, Vukas, Bobek, Zebec.

U posebnom sećanju ostale su dve dramatične utakmice protiv SSSR, kada je naš tim u prvom susretu svega 13 minuta pre kraja vodio sa 5:1 i ipak nije pobedio (5:5). Na ponovljenom meču Mitić je postigao vodeći gol i otvorio vrata konačnoj pobedi sa 3:1.

Od dresa reprezentacije oprostio se 29. septembra 1957, protiv Rumunije (1:1) u Bukureštu.

Mitić je od 1960. do 1966. godine bio na čelu stručnog štaba Crvene zvezde. Krajem 1966. postao je član Komisije Fudbalskog saveza Jugoslavije za sastav reprezentacije, a od 23. aprila 1967. do 18. novembra 1970. bio je selektor.

Fudbal

strana 1 od 2 idi na stranu