Fudbal 41

29.5.2024.

23:41

Ludo finale u Atini – Olimpijakos u 116' ostavio Milenkovića bez trofeja!

Fudbaleri Olimpijakosa osvojili su Ligu konferencije za sezonu 2023/2024. u neverovatno dramatičnom finalu u Atini protiv Fiorentine.

Tanjug/AP Photo/Petros Giannakouris

Olimpijakos – Fiorentina 1:0 (0:0)
El Kabi 116

Stadion: "OPAP arena" (Atina)
Sudija: Artur Soares Dijas (Portugalija)

Utakmica je rešena golom El Kabija u 116. minutu, nakon što nije bilo pogodaka u regularnih 90 minuta.

Marokanski napadač je bio "u džepu" Nikole Milenkovića 115 minuta, a onda u jedinoj situaciji kada srpski reprezentativac nije bio uz njega je uspeo da zatrese mrežu.

Ugurao je i loptu i Ranijerija u gol za erupciju grčkih navijača na "OPAP areni" u Atini.

Počelo je sa po šansom na obe strane. Najpre je sa ivice kaznenog prostora zapretio Podens, a dobro intervenisao Teraćano.

Već u sledećem napadu je Fiorentina izvela dobru polukontru, ali ju je loše završio Beloti.

Isti igrač je u 9. minutu imao mnogo bolju situaciju, ali je bio izblokiran i izborio je korner. Nakon udarca iz ugla Nikola Milenković je zatresao mrežu, ali je dosuđen mali ofsajd.

Olimpijakos: Colakis – Rodinei, Recos, Karmo, Ortega – Eze, Ibora, Čikinjo (od 77. Orta) – Podens (od 106. Masuras), El Kabi (od 120+2. El Arabi), Fortunis (od 73. Jovetić).

Fiorentina: Teraćano – Dodo, Milenković, Kvarta, Biragi (od 106. Ranijeri) – Artur (od 74. Dankan), Mandragora – Gonzales (od 106. Beltran), Bonaventura (od 82. Barak), Kuame (od 82. Ikone) – Beloti (od 59. Nzola).

U 21. minutu je Bonaventura imao najbolju šansu za Fiorentinu, ali je sa oko 11 metara šutirao neočekivano slabo.

Opet je vezista "viole" zapretio minut kasnije, ali manje opasno, dok je Podens u 25. minutu probao glavom posle kornera, no neprecizno.

Do kraja prvog poluvremena nismo imali puno uzbuđenja, sve dok u poslednjim momentima nije došlo do tuče između navijača Fiorentine i policije.

Kamera to nije pokazala u direktnom prenosu, ali smo videli fudbalere italijanskog tima koji su hitno otrčali na taj deo stadiona kako bi pokušali da smire situaciju.

Tokom pauze se situacija smirila, ali smo već posle tri minuta igre u nastavku imali novi prekid, ovog puta na terenu.

Beloti i Recos su imali direktan sudar glavama, a grčki štoper je "izvukao deblji kraj". Potom je tražio da se vrati u igru, pa ponovo legao na travu ošamućen.

Lekarski tim je tražio izmenu od Mendilibara, on ju je odmah pripremio, ali je Recos ipak samoinicijativno ostao na terenu. Krajnje čudna odluka koja je izazvala puno kritika na mrežama, jer je opšte pravilo da igrač koji doživi udarac u glavu mora da napusti teren.

Tanjug/AP Photo/Thanassis Stavrakis

No, Recos je kasnije normalno nastavio meč, a kako je vreme odmicalo sve je manje bilo šansi i uzbuđenja. Nisu ni jedni ni drugi želeli da se upuštaju u rizik, jer je bilo evidentno da se čeka greška na jednoj ili drugoj strani.

Ipak, videli smo još po jednu šansu, obe posle prekida i udarcima glavom – pored gola.

U 65. minutu je Nikola Milenković nadskočio Karmu, ali nije pogodio bliži ugao koji je gađao.

U 80. je Ibora na vrlo sličan način probao, bio je čak još bliži golu, ali su ga centrimetri delili od slave.

Nakon toga su se timovi "hermetički" zatvorili i odveli nas u dodatnih 30 minuta.

Negde pred kraj regularnog dela je u igru u ekipi Olimpijakosa ušao Stevan Jovetić, protiv svog bivšeg kluba. I umalo postigao prelep gol u 95. minutu.

Sjajno je gađao sa ivice kaznenog prostora, proturio loptu pored dvojice igrača u bloku, ali je Teraćano podjednako dobro paradom spasao Fiorentinu.

I onda, kada su svi na stadionu već "potpisali" penale, gol odluke El Kabija.

Njegov 11. ove sezone u Evropi, čime je samo potvrdio epitet najboljeg strelca.

Gotovo je!

Olimpijakos je osvojio prvi evropski trofej u klupskoj istoriji.

Neverovatna završnica finala u Atini.

23:40

23:37

121' Au, kakva šansa za Ikonea!

Prelep dupli pas i šut sa nekih sedam metara, ali se isprečio Karma i izblokirao mu udarac.

Da li je propala poslednja šansa za Fiorentinu da izbori penale?

23:36

Pet minuta nadoknade

Ima još vremena za Fiorentinu...

23:35

119' Ipak je gol!

Slave navijači Olimpijakosa, a većina i plače.

Neverovatan finiš ovog finala.

23:33

VAR proverava ovaj gol

I prekid sada traje baš dugo...

Ceo stadion sa nestrpljenjem čeka odluku VAR sobe.

23:32

116' GOOOOOOOL!

El Kabiiiiiiii!

Olimpijakos vodi od 117. minuta!

Nigde ga nije bilo ceo meč, a onda je tri minuta pre kraja drugog produžetka iskočio i, verovatno, rešio finale.

23:25

110' Ikone gađa, ali loše

Slabo je zahvatio loptu i Colakis je do izbio u polje, mada je možda mogao i da je uhvati.

23:24

109' Pritisak Fiorentine

Svi su na polovini Olimpijakosa u poslednja dva minuta...

23:22

106' Nikola Milenković je preuzeo kapitensku traku

Srpski reprezentativac će kao kapiten Fiorentine završiti ovo finale.

23:18

Kraj prvog produžetka

Osim šuta Jovetića i odbrane Teraćana, nismo videli ništa u prvom produžetku.

Videćemo hoćemo li išta u drugom ili će sve biti rešeno na "penal ruletu"?

23:09

23:08

95' Jovetiiiiić... Zamalo!

Proturio je loptu pored dvojice igrača u bloku, fenomenalno gađao, ali je Teraćano podjednako dobro reagovao paradom.

23:05

93' Olimpijakos traži penal!

Stevan Jovetić je centrirao, pogodio u ruku protivničkog igrača i tražio jedanaesterac, ali dobio samo žuti karton zbog prigovora.

22:58

22:57

Idemo u produžetke!

Posle nepunih 100 minuta igre u finalu Lige konferencije, nismo videli nijedan gol.

Po prvi put u istoriji finala ovog takmičenja igraće se produžeci.

22:50

Igraće se još sedam minuta u Atini

Ozbiljna nadoknada najviše zbog prekida kada je Recos završio na travi.

22:48

U igri je Stevan Jovetić, protiv svog bivšeg kluba

22:47

86' Sve smo bliži produžecima

Ni jedni ni drugi ne žele da rizikuju neku grešku i verovatno bi odmah prihvatili produžetke.

22:44

22:40

80' Ibora, za dlaku!

Vrlo malo je nedostajalo da španski defanzivac zatrese mrežu Fiorentine.

Nadskočio je sve, lepo gađao glavom, ali je lopta otišla za centimetre pored leve stative.

Puno sreće je imao italijanski tim...

22:32

22:29

69' Fiorentina sve više napada

Kuame je bio u prilici, šutirao je od zemlje, ali je Colakis nekako odbranio i izbio loptu u korner.

22:26

65' Dobra prilika za Milenkovića!

Otresao je Karmu u vazdušnom duelu, gađao bliži ugao i promašio.

22:17

22:10

51' Uh, kakva scena!

Recos je ustao sa trave, poručio sudiji Arturu Dijašu da želi da nastavi meč, a onda pao na zemlju.

Ponovo mu je pozlilo i lekari su poručili klupi da mu neće dozvoliti da nastavi utakmicu.

Hose Luis Mendilibar je podigao zamenu sa klupe, a onda je Recos samoinicijativno odlučio da ostane na terenu.

Svi gledaju u njega, jer su svi svesni da to baš nije najpametnija odluka u ovakvoj situaciji.

22:08

48' Novi prekid

Direktan sudar glavama Belotija i Recosa.

Italijan je uspeo da ustane, ali Grk nije i ne izgleda dobro.

22:04

Nastavljena je utakmica

Situacija iz finiša prvog poluvremena se smirila tokom pauze.

Meč se nastavlja bez promena u sastavima u oba tabora.

22:01

21:58

Srećom, igrači Fiorentine su uspeli da smire svoje navijače

21:52

21:48

Kraj poluvremena, ali i početak tuče!

Došlo je do ozbiljnog sukoba na tribinama, koji nismo videli u prenosu, ali prema rečima komentatora TV "Arenasport" sa lica mesta, došlo je do velike tuče na delu tribine gde su navijači Fiorentine.

Kamera to nije pokazala, ali su posle sudijskog zvižduka Artura Dijaša svi igrači Fiorentine potrčali ka tom delu stadiona.

Pokušali su da smire svoje navijače. Videćemo da li su u tome i uspeli.

21:40

40' Sudar El Kabija i Teraćana

Duga lopta ka marokanskom napadaču, ali je golman Fiorentine prvi stigao do nje.

Potom je došlo do sudara njih dvojice i trenutno je prekid da bi se ukazala pomoć i jednom i drugom.

Ipak, čini se da je "deblji kraj" izvukao Teraćano.

21:38

38' Prilika da "viola" ubaci loptu u kazneni prostor Olimpijakosa

Bilo je opasno, ali bez pravog šuta u okvir gola "domaćeg" tima.

21:32

21:26

25' Opet Podens u šansi

Uigrana akcija Olimpijakosa iz kornera, Podens je probao glavom, što mu nije svojstveno, ali nije pogodio metu.

21:22

22' Pritisak Fiorentine

Nižu se napadi "viole", ali odbrana Olimpijakosa odoleva sa uspehom.

21:21

21' Velika prilika za Fiorentinu!

Bonaventura je dobio odbitak na nekih 11 metara, gađao je kroz noge, ali je to učinio vrlo slabo i Colakis je to lako uhvatio.

21:19

18' Bez šansi posle poništenog gola Milenkovića

Nešto mirniji period finala u Atini.

21:15

Evo u kolikom ofsajdu je bio Nikola Milenković:

21:12

9' Poništen gol Nikoli Milenkoviću!

Šteta! Centimetri su delili Srbina od vodećeg gola za Fiorentinu.

21:08

9' Opet šansa za Belotija

Izblokiran je u poslednjem momentu.

Biće korner za Fiorentinu.

21:07

Tanjug/AP Photo/Petros Karadjias

21:05

5' Fiorentina je mogla da uzvrati već u sledećem napadu

Kuame je povukao kontru, a u završnici je Beloti loše šutirao levom nogom.

21:04

4' Prva šansa za Olimpijakos

Šutirao je Podens sa distance, ali je Teraćano to dobro odbranio.

21:00

Krećemo!

Upravo je počelo veliko finale Lige konferencije između Olimpijakosa i Fiorentine.

Sve je spremno za pravi spektakl na "OPAP areni" u Atini.