Zdravlje

Utorak, 06.12.2011.

11:45

Otkriven lek za ekcem?

Svrab i upaljena koža mogli bi da postanu deo prošlosti, jer su naučnici pronašli lek za ekcem.

Default images

Očekuje se da počnu testiranja na ljudima, a istraživači smatraju da će njihovo otkriće olakšati bolne simptome koje izaziva ovo stanje od kog pati najmanje 250.000 ljudi u Velikoj Britaniji.

Studija Univerziteta u Stokholmu proučavala je Malasseziy sympodialis, jedan od najčešćih oblika lišaja na koži koji uzrokuje svrab, crvenilo i suvu ispucalu kožu.

Oni su testirali efekat koji 21 peptid ima na lišaj i otkrili da su 6 njih uspešno uništili ćelije osipa. Peptidi su prirodni antibiotici koji deluju protiv različitih tipova mikroba, uključujući neke bakterije, gljivice i viruse.

„Nadamo se da će ovi peptidi u budućnosti moći da se koriste za olakšavanje simptoma pacijenata koji pate od ekcema, što bi znatno unapredilo njihov život“, rekla je dr Tina Holm, vođa istraživanja.

Čak 20 odsto dece boluje od ekcema, a poslednjih godina je taj broj u konstantnom porastu.

Trenutno ne postoji jednostavan lek za ovo stanje, već kombinacija tretmana koji samo donekle olakšavaju simptome.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zbogom Ukrajino; Pitanje svih pitanja je...

Lideri EU, koji će se sastati sa predsednikom SAD Donaldom Trampom i američkim zvaničnicima na marginama Svetskog ekonomskog foruma u ​​Davosu, "cepaju" svoje beleške o Ukrajini, navodi Fajnenšel tajms.

12:42

19.1.2026.

1 d

Podeli: