Previše ste popili u najluđoj noći? Doktorka otkriva najbolje rešenje za mamurluk
U vreme praznika dosta se jede, kao po običaju, ali dosta se i pije. Gde je dobra hrana, tu je i pokoja rakijica, te čaša vina ili piva, posebno u doba slavlja kada se neretko popije i pokoja čašica više.
Izvor: B92, M. Mitić
Foto: Shutterstock/New Africa
U najluđoj noći, koja je za nama, nesumnjivo se ispila velika količina alkohola nazdravljajući Novoj godini, međutim, posledice su tu već danas. Opšte je poznata ona "ko večera vino, doručkuje lekove", međutim, ono što muči sve ljubitelje noćnog života i alkohola jeste pitanje - koji je zapravo odgovarajući i univerzalni lek za mamurluk?
Otkako je alkohola, od tada datira i ovo pitanje, međutim, ni najveći stučnjaci dosad nisu uspeli da daju jedinstven odgovor niti da smisle lek protiv mamurluka i posledica pijanstva. Mnogi recepti dele se ne sajtovima i društvenim mrežama, poput toga da u trežnjenju pomaže kisela voda kao i pri eventualnom bolu želuca, takođe da bi valjalo da po ustajanju popijemo neki analgetik, pojedemo nešto slatko, med ili bananu...
Ipak, kako bismo bili sigurni i otkrili pravi recept za lečenje mamurluka, upomoć smo pozvali doktorku Radmilu Šehić, lekarku opšte prakse, koja nam je dala savet šta treba uraditi dan posle pijanstva.
Tečnost
Foto: Shutterstock/Mariia Korneeva
"Mamurluk je skup posledica zloupotrebe alkohola. Konzumiranjem velikih količina alkohola dolazi do dehidratacije organizma, sveopšte slabosti i razdražljivosti. Alkohol sagoreva glukozu u našoj krvi tako da dolazi do hipoglikemije, zbog čega bi trebalo najpre nadomestiti šečer, ali i tečnost. Pre svega bih savetovala unos velikih količina tečnosti kako bismo se rešili dehidratacije, a ponajviše u obliku voćnih sokova, prirodnih, jer su oni puni prirodnih šećera iz voća. Takođe bi trebalo uzimati vodu, kako običnu, tako i mineralnu, čajeve – šta kome najviše odgovara", kaže doktorka Šehić za B92.net.
Hrana i lekovi
"Što se hrane tiče, takođe se može pojesti banana zbog šećera, kao zamena za prirodne sokove, ali ono što moram naglasiti jeste da se u danima mamurnog stanja konzumiraju laki, skromni obroci, tek po zalogaj–dva. To kažem jer su tada naši jetra i pankreas već opterećeni pa ih ne treba dodatno opeterećivati teško varljivom ili masnom hranom. Dakle, manji obroci, tek da zavaramo glad, manji, ali češći", govori doktorka, koju smo potom upitali i da li je pametno da mamurni posegnemo za nekom vrstom lekova, odnosno analgetika.
"Ukoliko imate glavobolju i ona će proći posle unosa tečnosti i šećera. Ipak, ukoliko je nesnosna, savetujem da se konzumiraju paracetamolski medikamenti, jer su najmanje štetni. Ono što bih volela da poručim vašim čitaocima jeste da se ne plaše, da mamurluk nije trajno stanje niti opasno po život, ali i da ih posavetujem da ne zloupotrebljavaju alkohol", poručila je na samom kraju dr Radmila Šehić.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljen je i 16. dana. Izraelska vojska saopštila je da je od ponoći iz Irana na Izrael ispaljeno šest balističkih raketa. IRGC obećava da će progoniti i likvidirati Benjamina Netanjahua.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljaju se i 15. dana. Revolucionarna garda potvrdila je da su američki interesi u UAE, uključujući luke i naftna skladišta, legitimna meta.
Glumac Šon Pen osvojio je Oskara za najboljeg glumca u sporednoj ulogu u filmu "Jedna bitka za drugom" Pola Tomasa Andersona, ali nije preuzeo nagradu niti prisustvovao dodeli.
Dodeljeni su Oskari, najprestižnije filmske nagrade na svetu. Film "Jedna bitka za drugom" dobio je najviše priznanja, a ujedno i nagradu za najbolji film.
Dodela Oskara, najprestižnijih filmskih nagrada na svetu, održana je u Dolbi teatru u Los Anđelesu. Voditelj 98. spektakla po redu bio je komičar Konan O’Brajen.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljen je i 16. dana. Izraelska vojska saopštila je da je od ponoći iz Irana na Izrael ispaljeno šest balističkih raketa. IRGC obećava da će progoniti i likvidirati Benjamina Netanjahua.
Rat u Ukrajini – 1.481. dan. Američki predsednik Donald Tramp je tokom sastanka s nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom, jasno stavio do znanja da veruje da se sukob u Ukrajini razvija u korist Rusije, objavio je Fajnenšel tajms.
Nafta i gas su u samo nekoliko decenija pretvorili Persijski zaliv iz slabo naseljene oblasti u region bogatih država sa blistavim i užurbanim metropolama, ali u toj priči se često zanemaruje jedan ključni element – desalinizacija mora.
Američki senator Mark Varner izjavio je da je škola za devojčice u Iranu, na početku rata, pogođena u američkom vazdušnom udaru u kojem je poginulo oko 200 ljudi, među kojima i mnoge učenice.
Glumac Šon Pen osvojio je Oskara za najboljeg glumca u sporednoj ulogu u filmu "Jedna bitka za drugom" Pola Tomasa Andersona, ali nije preuzeo nagradu niti prisustvovao dodeli.
Iza glamura i crvenog tepiha na Oskarima kriju se stroga pravila kojih se gosti moraju pridržavati – od oblačenja i trajanja govora do toga kada smeju da odu u toalet.
Princ Vilijam objavio je do sada nepoznatu fotografiju iz 1984. godine koja prikazuje njega i njegovu majku, princezu Dajanu, u polju maka na porodičnom imanju Hajgrov u Glosterširu.
Mi ljudi smo napravljeni od zvezdane prašine. To u prvi mah zvuči poetski, ali je zapravo doslovno tačno. Zašto je to tako? Naučnici koriste kosmičku prašinu da bi bolje razumeli nastanak našeg univerzuma.
Ugljeni hidrati odavno imaju lošu reputaciju. Za to su krive dijete sa niskim unosom ugljenih hidrata, koje su navele ljude da veruju da su namirnice poput krompira i testenine same po sebi nezdrave. Ipak, stručnjaci ističu da je ovo mit.
Poboljšanje metaboličkog zdravlja postalo je sve važnija tema, naročito kako raste svest o dijabetesu tipa 2, a sada je otkriveno da jedno voće umnogome može da pomogne.
Dodeljeni su Oskari, najprestižnije filmske nagrade na svetu. Film "Jedna bitka za drugom" dobio je najviše priznanja, a ujedno i nagradu za najbolji film.
Dodela Oskara, najprestižnijih filmskih nagrada na svetu, održana je u Dolbi teatru u Los Anđelesu. Voditelj 98. spektakla po redu bio je komičar Konan O’Brajen.
Komentari 11
Pogledaj komentare