Završen je fajnal-for ABA lige – Partizan je 99,9% učesnik Evrolige, a Crvena zvezda čeka rasplet u ostalim evropskim šampionatima. Naredne sezone u EL će učestvovati 14 ekipa sa A licencom, pobednik Evrokupa, pobednik kvalifikacija i osam prvih timova sa liste za B licencu. Na toj listi Partizan je deveti, a Zvezda jedanaesta. Analizirali smo šta je potrebno da se dogodi kako bi Srbija dogodine imala dva predstavnika u Evroligi.
Dakle, Partizan je deveti na listi, a Crvena zvezda jedanaesta. Crno-beli su skoro sigurni učesnici Evrolige, velike šanse ima i Zvezda, ali ipak mora da čeka ishod u ostalim evropskim ligama.
U Evroligi će sledeće godine igrati 14 klubova sa A licencom, a to su Barselona, Real Madrid, Kaha Laboral, Unikaha, Panatinaikos, Olimpijakos, Makabi, Montepaski Sijena, Emporio Armani, CSKA, Anadolu Efes, Fenerbahče Ulker, Žalgiris i Aseko Prokom.
Po jedno mesto rezervisano je za pobednika Evrokupa (Lokomotiva Kubanj) i pobednika kvalifikacija, a za preostalih osam mesta Evroliga dodeljuje B licence na osnovu sledeće liste:
1. Prvak Španije 2. Predstavnik Rusije, domaća liga+VTB liga (CSKA ili Himki) 3. Prvak Italije 4. Prvak Turske 5. Prvak Litvanije (Žalgiris ili Lijetuvos Ritas) 6. Prvak Grčke 7. Prvak Francuske (nema nijedan tim sa A licencom) 8. Prvak Nemačke (nema nijedan tim sa A licencom) 9. Prvak ABA lige (Partizan) 10. Prvak Poljske 11. Drugoplasirani ABA lige (Crvena zvezda) 12. Drugoplasirani Španije 13. Drugoplasirani Rusije 14. Drugoplasirani Italije 15. Drugoplasirani Turske 16. Drugoplasirani Litvanije 17. Drugoplasirani Grčke 18. Drugoplasirani Francuske 19. Drugoplasirani Nemačke 20. Trećeplasirani ABA lige 21. Prvak Belgije 22. Prvak Češke 23. Prvak Ukrajine 24. Prvak Izraela 25. Prvak Bugarske 26. Prvak Holandije 27. Prvak Letonije 28. Drugoplasirani Poljske
Ukoliko timovi sa A licencom osvoje nacionalne šampionate, mesto se dodeljuje sledećem sa liste za B licencu, a ne ekipama iz domaćeg prvenstva.
Starsport
Da Partizan ne izbori Evroligu, moralo bi da se dogodi čudo, a to je da u prvih šest šampionata na listi za B licencu titulu ne osvoji nijedan klub sa A licencom. To u praksi znači:
- da titulu u Španiji ne osvoje Real Madrid, Barselona, Kaha Laboral ili Unikaha - da u Rusiji na osnovu zbira bodova (VTB+domaća liga) najbolji ne bude CSKA - da u Italiji prvak ne bude Montepaski Sijena ili Emporio Armani - da u Turskoj prvak ne bude Anadolu Efes ili Fenerbahče Ulker - da u Litvaniji prvak ne bude Žalgiris - da u Grčkoj prvak ne bude PAO ili Olimpijakos
Dakle, Partizan je 99.9% u Evroligi, a Crvena zvezda mora da dođe do osmog mesta tako što će u najmanje tri lige trijumfovati ekipe sa A licencom.
Španija i Grčka ne bi trebalo da predstavljaju problem, tako da ostaje makar još jedna liga od preostalih pet (navijači Zvezde svim srcem biće i uz Prokom u Poljskoj, pošto je prvak te zemlje na desetom mestu na listi za B licencu).
Teodosiæ igra za 'svoje' (foto: cskabasket.com)
Rusija
CSKA je osvojio domaće prvenstvo, ali u Rusiji se ‘pobednik’ određuje kombinacijom bodova iz nacionalnog šampionata i VTB lige. Barem ovde imamo iskustva sa tzv. bodovanjem… U polufinalu VTB lige sastaju se upravo Himki i CSKA, a ekipa iz Podmoskovlja ima prednost domaćeg terena. Ukoliko Himki prođe u finale, uzeće B licencu.
Turska
Osim klubova sa A licencom (Efes i Fenerbahče), ozbiljni konkurenti za titulu jesu Galatasaraj i Banvit. Galata je prva na tabeli sa skorom 26-3, Fener je drugi sa mečom manje (23-5), a isti skor ima i trećeplasirani Banvit. Na četvrtoj poziciji je Karšijaka sa 20 pobeda i šest poraza, Efes je tek sedmi, ali ima čak pet utakmica manje od Galatasaraja (skor 20-4).
Litvanija
U finalu plej-ofa litvanske lige sastaju se Žalgiris i Lijetuvos Ritas. Navijači Crvene zvezde moraće da navijaju protiv bivšeg ljubimca Nemanje Nedovića, plejmejkera Ritasa, pošto Žalgiris ima A licencu. Prvi finalni meč na programu je u utorak, 30. aprila, a prvak će postati onaj koji prvi dođe do četiri pobede.
Hoæe li se Sasari titulom 'osvetiti' Zvezdi (foto: dinamobasket.com)
Italija
Kolo pre kraja regularnog dela šampionata Montepaski Sijena i Emporio Armani, timovi sa A licencom, zauzimaju četvrto i peto mesto na tabeli. Prvi je Vareze sa skorom 23-6, drugi je Sasari, rival Zvezde iz Evrokupa, koji ima 21 pobedu i osam poraza, a treća je Roma sa skorom 19-10. Montepaski i Armani imaju po pobedu manje. Iako situacija trenutno ne deluje ružičasto, plej-of ipak je sasvim drugačiji sistem od lige i daleko od toga da će Sijenai Armani biti autsajderi.
Poljska
Crvena zvezda ima još jedan način da ‘skoči’ za jedno mesto – deseti na listi za B licencu je prvak Poljske, a Aseko Prokom ima A licencu. U Poljskoj je tek počeo plej-of, a Prokom je u prvom meču četvrtfinala izgubio kod kuće od Anvila sa 76:66. Igra se na tri dobijena meča.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.523. dan. Ukrajinske oružane snage su sinoć izvršile jedan od najmasovnijih napada na Sevastopolj, a ruska protivvazdušna odbrana je oborila 71 neprijateljski dron, izvestio je gubernator Mihail Razvožajev.
Lekari se bore za život dečaka (14), koji je pao sa terase Nacionalnog doma kulture u Sofiji. Nesreća se dogodila oko 18 časova, a dete je hitno prebačeno u bolnicu u kritičnom stanju.
Istraživački tim iz Velike Britanije i Kenije utvrdio je putem laboratorijskih testova da se virus može vezati za receptore koji se nalaze u ljudskim plućnim ćelijama
Rat u Ukrajini – 1.523. dan. Ukrajinske oružane snage su sinoć izvršile jedan od najmasovnijih napada na Sevastopolj, a ruska protivvazdušna odbrana je oborila 71 neprijateljski dron, izvestio je gubernator Mihail Razvožajev.
Rumunsko Ministarstvo nacinalne odbrane danas je saopštilo da su u okrugu Tulča pronađeni ostaci drona, dan nakon što su delovi bespilotne letelice otkriveni u istoj oblasti.
Iako je nedavno potvrdio da će ostati veran Ilinoju i naredne sezone, uz mogućnost da nastavi karijeru u NCAA, Andrej Stojaković bi mogao da napravi veliki zaokret i zakorači ka profesionalnim vodama.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je da je Srbija spremna za uspostavljanje putničkog saobraćaja do Budimpešte i da datum otvaranja pruge zavisi isključivo od mađarske strane.
Rat u Ukrajini – 1.523. dan. Ukrajinske oružane snage su sinoć izvršile jedan od najmasovnijih napada na Sevastopolj, a ruska protivvazdušna odbrana je oborila 71 neprijateljski dron, izvestio je gubernator Mihail Razvožajev.
Rumunsko Ministarstvo nacinalne odbrane danas je saopštilo da su u okrugu Tulča pronađeni ostaci drona, dan nakon što su delovi bespilotne letelice otkriveni u istoj oblasti.
Predsednik SAD-a Donald Tramp izjavio je danas da vodi "dobre razgovore" sa predsednicima Rusije i Ukrajine, Vladimirom Putinom i Volodimirom Zelenskim, u nastojanju da se okonča rat u Ukrajini.
Istraživanja pokazuju da svakodnevno ispijanje čaše soka od crne zove može da ubrza metabolizam, popravi rad creva i pomogne u kontroli telesne težine.
Autor:
Origano, popularni mediteranski začin bogat antioksidansima, sve češće se dovodi u vezu sa zdravljem srca, ali koliko zaista može pomoći u regulaciji krvnog pritiska i koje su granice njegovog delovanja?
Frankov znak, poznat kao nabor ušne resice, jeste trajni vidljivi nabor na jednoj ili obe ušne resice koji se proteže dijagonalno. Istraživanja pokazuju da prisustvo Frankovog znaka može ukazivati na veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Film "Speak No Evil" stigao je na Netfliks pre par nedelja, i za kratko vreme postao je jedan od najgledanijih ostavarenja na ovoj platformi. Proteklih dana bio je na prvom mestu u Srbiji, a njegova pozicija nije silazila dalje od treće.
Krajer je učestvovao u snimanju dokumentarca, gde je govorio o tome kako je Čarli Šin 2011. godine narušio uspeh humoristične serije "Dva i po muškarca".
The Basic Court of the provisional institutions in Pristina has, in a first-instance ruling, sentenced Blagoje Spasojević and Vladimir Tolić to life imprisonment, and Dušan Maksimović to 30 years in prison, for an alleged attack on the constitutional order.
The story of the Belgrade Metro has recently received a very concrete continuation: two TBM machines, so-called “moles,” have been completed in China and are currently tested, with announcements indicating they will arrive in Belgrade at the end of September.
Spain’s membership in NATO is not in question, a German government spokesperson said, after media indicated that an internal email suggested Pentagon considered the possibility of suspending Spain from alliance due to disagreements over operations against Iran
Komentari 118
Pogledaj komentare