Činjenica koja je ne tako davno delovala kao san, a posle užasnog početka sezone i kao najluđa fantazija koja u realnosti nema apsolutno nikakvih temelja. Samo četiri meseca kasnije, navijači crveno-belih mogu sebi da dopuste i da maštaju o plasmanu na fajnal-for jer su pod Zvezdom padali brojni veći, skuplji i po imenima verovatno jači timovi.
Prelazni rok urađen je očajno – Mekel, Tompson i Skorcanitis bili su potpuno pogubljeni, hemija u ekipi nepostojeća, a to se videlo i po rezultatima, -27 u Madridu i -38 u Podmoskovlju.
Pravile su se leteće rokade u hodu, Mitrović se povredio, a na rafalnu paljbu Simonovića za pobedu u Minhenu gledalo se kao na usamljeni incident, pogotovo posle ispuštenih +21 u Strazburu.
Brojni problemi učinili su da se u mislima praktično i odustane od Evrolige – objektivno govoreći, i nije sramota ispasti u ubedljivo najjačoj grupi u prvoj fazi takmičenja.
Starsport
Noć koja je sve promenila dogodila se 27. novembra kada je u Pionir došao aktuelni šampion Evrope – Real Madrid. Ne zna se na kojoj poziciji su jači, poznaju se u dušu jer većina njih dugo igra zajedno, neki i u reprezentaciji, ali tim Pabla Lasa nije blistao i delovao je umorno već u toj fazi sezone.
Kvinsi Miler sâm je vratio Zvezdu sa -10, Cirbes je pokazao zašto će uskoro biti proglašen napadački dominantnim centrom i u evroligaškim okvirima, Rebić je odigrao svoju najzreliju partiju u karijeri, a Gudurić je zapalio iskru velikog igrača u najavi minijaturom u završnici, uključujući i zakucavanje pri rezultatu 88:86 koje je prelomilo meč.
Tako je sve počelo, a mnogi igrači nad kojima je stajao upitnik ili u koje se nije dovoljno verovalo, sada su oslonac Zvezdine igre.
Uz svu svoju ’sirovost’ za evropski stil igre, Kvinsi Miler se pokazao kao pun pogodak i nadahnuće za ekipu, a Stefan Jović počinjao je sezonu karijere – igrao je sa mnogo više samopouzdanja i postao je mnogo raznovrsniji u napadu, po pravcima u kojima dodaje, ali i nešto sigurniji u šutu sa distance u prodoru. Uz standardnu čvrstinu u odbrani, Jović je igrač od kojeg najviše zavisi igra Zvezde.
Getty Images
Poslednju rečenicu ipak treba shvatiti uslovno jer su crveno-beli iz meča u meč pokazivali da je najveća snaga to što uvek neko drugi preuzme ulogu predvodnika – ta fraza stara je verovatno koliko i sama košarka, ali u ovom slučaju je istinita.
Marko Simonović, koji je često bez razloga na meti kritika, dve najbolje partije odigrao je u idealnim trenucima – u Minhenu sa Bajernom i u Malagi sa Unikahom. U Španiji u meču sa bivšim klubom vrlo dobar bio je i Vladimir Štimac, da bi koji dan kasnije odigrao i utakmicu sezone sa Cedevitom u ABA ligi.
Vasilije Micić bio je zapažen na nekoliko utakmica, povukao je u duelu sa Efesom u Vršcu, dok se Nemanja Dangubić oslobodio pritiska i deluje sve smelije na parketu, što je bio osnovni preduslov da njegov potencijal dođe do izražaja, na obe strane terena.
Možda i najveći dobitak Zvezde i srpske košarke ove sezone jeste Marko Gudurić – igrač koji se ne plaši odgovornosti i najčešće je sa uspehom preuzima, ume sebi da stvori prostor za šut i da prodorom napadne u obe strane, a poseduje i dobar pregled igre. Prostora za napredak naravno još ima – u odbrani, u kojoj je ipak bolji nego što mu se odaje priznanje, kao i na kontroli lopte.
Starsport
Uprkos blagom padu forme u poslednje vreme, Tarens Kinzi bio je neophodan dodatak svojim iskustvom, igrom ’jedan na jedan’ i doprinosom u apsolutno svakoj fazi igre (meč sa Panatinaikosom odigrao je za deset), dok je Branko Lazić igrač koji ne gubi glavu čak ni kada ekipa deluje smušeno i mnogo je puta inicirao preokrete i pokretao saigrače – najčešće odbranom, ali ne toliko ređe ni pogođenom trojkom.
Sve to postepeno je sklapao Dejan Radonjić i uradio je nešto neverovatno – u hodu je uigravao ekipu, uspeo je da izdrži sve pritiske kojih nije bilo malo i da istraje u svojoj filozofiji. Igrači su pod njime individualno napredovali, ali su i rasli kao tim do tačke u kojoj mogu ravnopravno da se nose sa najboljima u Evropi. I da ih pobeđuju – Real, Bajern, Himki, Lokomotivu, Panatinaikos, Unikahu...
I Radonjić je kao trener napredovao sa njima – npr, evidentno je da se ekipa mnogo bolje nosi sa utakmicama sa najvišim ulogom nego što je to bilo na početku njegovog mandata. Uspostavio je autoritet i igrači odreda ističu koliko su mu zahvalni, a utisak je i da rezultati koje je postigao u poslednje dve sezone zavređuju više poštovanja u javnosti.
Zvezda je ispunila osnovni cilj – igraće u Evroligi i sledeće sezone, a njihovim navijačima ostaje da maštaju i da se raduju mečevima sa CSKA ili Laboral Kučom. Ipak, posao još nije završen jer tek predstoji borba za trofeje – prvo u ABA ligi, a onda i u domaćem prvenstvu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Najnoviji meteorološki proračuni ukazuju na mogućnost povratka zime kakvu Srbija nije iskusila decenijama. Meteorolog Ivan Ristić upozorio je da njegov IRIE prognostički model za jutro 5. januara 2026. godine prognozira čak -21 stepen Celzijusa.
Rat u Ukrajini – 1.401. dan. Ruske vlasti tvrde da su presrele devet ukrajinskih dronova koji su se kretale ka Moskvi tokom noći između Božića i Badnje večeri.
Ukrajina je lansirala britanske projektile "storm šedou" i bespilotne letelice dugog dometa, koje sama proizvodi, kako bi pogodila nekoliko ruskih postrojenja za naftu i gas, rekli su ukrajinski vojni i bezbednosni zvaničnici u četvrtak.
Članovi Vlade Republike Srbije usaglasili su se na današnjoj sednici da do kraja 2025. godine i u 2026. godini direktori zdravstvenih ustanova, u kojima se sprovode poslovi u cilju smanjenja liste čekanja, donesu odluku o preraspodeli radnog vremena.
Sada je već evidentno da će se za devet do deset meseci iduće godine održati parlamentarni, a i verovatno predsednički izbori u Srbiji. Još je rano davati bilo kakve pretpostavke o delovanju blokadersko opozicionih stranaka do tada.
Ministar pravde Nenad Vujić smatra da postupanje predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića predstavlja otvoreno kršenje Zakona i Poslovnika o radu VST i nedopustiv čin lične samovolje.
Sada je već evidentno da će se za devet do deset meseci iduće godine održati parlamentarni, a i verovatno predsednički izbori u Srbiji. Još je rano davati bilo kakve pretpostavke o delovanju blokadersko opozicionih stranaka do tada.
Ministar pravde Nenad Vujić smatra da postupanje predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića predstavlja otvoreno kršenje Zakona i Poslovnika o radu VST i nedopustiv čin lične samovolje.
Rat u Ukrajini – 1.402. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da su neka dokumenta za mirno rešenje rata u Ukrajini već spremna, ali da je potrebno da se još radi na nekim osetljivim pitanjima.
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov izjavio je danas da su Kijev i njegovi sponzori u Evropskoj uniji, nevoljni da traže mirno rešenje sukoba u Ukrajini i da su udvostručili napore da sabotiraju sporazum koji se približava rešenju.
Dok su studenti medicine na Harvardu ulazili u prostorije fakultetske mrtvačnice, malo ko je mogao da nasluti da se iza tih vrata odvija jedan od najšokantnijih skandala u istoriji američkog visokog obrazovanja.
Pesma "Snowman" australijske pevačice Sije preuzela je prvo mesto na Spotifajevoj listi najstrimovanijih sezonskih pesama, čime je sa prvog mesta skinuta višedecenijska dominacija pesme "All I Want for Christmas Is You" pevačice Maraje Keri.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
US newspaper The Wall Street Journal published a series of reports suggesting that Trump, through his special envoy, found a “backdoor” route to Putin via a close aide of Russian president, who had been “chatting” with the Americans about a weight-loss drug.
Partizan basketball players are set to play a new EuroLeague match, with Maccabi Tel Aviv visiting Belgrade Arena for the 18th round of the EuroLeague.
Current political attacks on the European Union may serve short-term domestic cultural and ideological battles, but in the long run, they would lead to serious security and political consequences.
Russian Ambassador Alexander Botsan-Kharchenko stated today that a solution is being sought for Naftna Industrija Srbije (NIS), which, as Vladimir Putin said, will primarily be in the spirit and framework of the friendly relations between the two countries.
By September 2026, the Morava Corridor, Serbia’s first digital highway, will be completed, while construction continues at dozens of sites from Vojvodina to eastern Serbia.
Kina je prvi put zvanično prikazala u letu svoj dron CH-7, futurističku letelicu koja bi mogla da postane jedno od najvažnijih oružja za izviđanje i nadzor u budućim sukobima.
Pornhub je upozorio korisnike da bi mogli biti direktno kontaktirani od strane sajber kriminalaca nakon nedavnog bezbednosnog incidenta koji je pogodio Pornhub Premium naloge.
Američka tehnološka kompanija Google pokrenula je eksperimentalnog AI asistenta za produktivnost zasnovanog na mejlu, nazvanog CC, koji treba da korisnicima uštedi vreme i istovremeno podstakne češće korišćenje Google servisa.
Laboratorija "Hubei East Lake" u centralnoj Kini objavila je revolucionarno dostignuće u tehnologiji za voz velike brzine. Ovaj voz je na testu postigao 800 kilometara na sat za samo 5,3 sekunde.
Jetour, jedan od najbrže rastućih globalnih automobilskih brendova iz Kine, je zvanično ušao na tržište Srbije pod okriljem ATMO Group, međunarodne distributerske kompanije koja posluje u devet zemalja.
Porsche AG namerava da zatvori svoju mrežu punjenja za električna vozila u Kini, jer nemački brend nastavlja da gubi udeo na najvećem svetskom automobilskom tržištu.
Komentari 164
Pogledaj komentare