Gde žive bogataši? U Cirihu, očigledno. Poznat je po svojoj supertajnoj švajcarskoj banci i najboljem kvalitetu života, sa prelepom prirodom, uglačanom kulturom i utopijskim sistemom gradskog prevoza, a sve to je dobro naplaćeno. Nemojte previše da otvarate novčanik jer ćete i na rasprodaji ostati praznih džepova.
Ako putujete vozom, izađite na glavnoj stanici Hauptbahnhof i nastavite ulicom Bahnhofstrasse pune statua i butika. Dok šetate sa jedne strane su Gucci, Prada i Chanel, a na putu su Ferrari, Lamborghini i Bentley. Nećete odoleti razgledanju izloga. Kada shvatite koliki imate novca, tu je H & M da ublažite modne frustracije i sveža voda sa fontana da se umijete i utolite žeđ.
Muzeji
Landesmuseum, Foto: greckor/Flickr
Sjajan način da budete intelektualac jer su muzeji pristupačni (oko 7 evra). Rietberg ima sjajne kolekcije iz mnogih zemalja, dok Landesmuseum sadrži sve što je švajcarsko.
Za najfinije eksponate posetite Kunstmuseum, a nakon napornog dana i obogaćivanja intelekta idite pravo u Ciriški muzej igračaka i oslobodite dete u sebi.
Jezero
Ciriško jezero, Foto: motli/Flickr
Posle možete nastaviti pravo do Ciriškog jezera. Najduža tura traje oko 4 sata do najdalje jugoistočne tačke grada i košta oko 23 evra. Da ne biste ovoliko platitli turističku turu, potražite jeftini čamac za oko 7 evra.
Na drugom kraju Bahnhofstrasse je pristanište gde možete rezervisati vožnje.
Noćni život
Bogataši vole da se zabavljaju a da ne pitaju koliko to košta. Zbog toga je noćni život u Cirihu vrlo skup. Ako ne možete sebi ovo da priuštite, Zapadni Cirih, bivša industrijska zona, je mnogo opuštenija varijanta sa dobrom scenom gde možete dobro da se zabavite i pijete do ranog jutra.
Ostaćete bez dinara ako želite da vam čaša bude puna, pa pripremite pljosku sa omiljenim pićem koju ćete nositi sa sobom.
Indokina ima azijski sajam, Supermarket je novo mesto koje može d aparira najmodernijem noćnom životu u Njujorku i Klub Q-the Queen je mesto koje nudi odličnu muziku.
Parkovi
Kineske bašte, Foto: jdiggans/Flickr
U ciriškim parkovima možete uživati u divnoj prirodi. Pripremite grickalice na vreme, da biste izbegli previsoke cene u parku. Cirihorn koji se proteže sa niže strane ciriškog jezera je najpoznatije po Kineskim baštama.
Luckasti švajcarski umetnik Bruno Weber će vas oduševiti u svom Skulpturenparku, gde možete da se penjete po njegovim ogromnim remek-delima. Ukoliko želite da ostanete u centru (gde svi obavljaju poslovne razgovore na pauzama za ručak) posetite Botaničke bašte.
Stari grad
Grossmünster, Foto: Qtea/Flickr
Tumarajte po Starom gradu po kaldrmisanim ulicama i šetajte polako, nemojte ništa da planirate. Možete otići do crkve Grossmünster sa dve kule, najpoznatije građevine u Cirihu.
Mase turista, visoke cene i mnogo crkava – takvi su obično stari delovi evropskih gradova, pa ih bekpakeri baš i ne vole. Srećom, Cirih ima i nešto moderno – prodavnice, restorane, barove i klubove.
Izleti, hrana. piće
Rivella, Foto: Like_the_Grand_Canyon/Flickr
Možete otići na plivanje i nemojte da mislite da nije dovoljno lepo plivati u reci ili jezeru, ovo je sjajan način da se osvežite tokom zagušljivih letnjih meseci. Na Letten-u, severno od reke Limmat dozvoljeno je pušenje, alkohol, roštiljanje i odbojka između dva kupanja.
Autobus 32 ide do Holzehurd-a na periferiji Ciriha gde dolaze lokalni izletnici na jezeru Katzen, auvek možete otići do Ciriškog jezera u kome je voda veoma čista.
Ovde je čak i MekDonalds skuplji, pa možete otići u neki od dva velika supermarketa Coop i Migros i kupiti sendviče, supe, salate i grickalice iz odeljka za-poneti. Obavezno pazarite i čuvenu Rivellu (daje vam krila).
Možete skoro sve kupiti u supermarketima da biste uštedeli ali nemojte propustiti Švajcarski fondu. Uzmite malo ušteđevine i potrošite u Café du Midi gde su stručnjaci za topljenje sira.
Zoo vrt u Zoo vrtu
Zoo vrt u Cirihu, Foto: lejoe/Flickr
Ciriški zoo vrt je tropska oaza koja ima i divlje rastinje, a sa nekih 15 dolara možete provesti ceo dan tamo i nećete zažaliti. Sa ovim imate pristup i kišnoj šumi Masoala koja je ustvari ogroman projekat za očuvanje i pomoć pravoj kišnoj šumi Masoala u Nacionalnom parku na Madagaskaru.
Možete maziti lemura, zebru, igrati se sa majmunima, ili jednostavno uživati u okruženju divljine. Kada je hladno (ispod 10 stepeni), tu je i parada pingvina.
Gradski prevoz
Bahnhofstrasse, Foto: Daquella manera/Flickr
Švajcarski prevoz je najbolji na svetu što ćete i sami shvatiti.
Ciriška mreža gradskog prevoza je tako laka za snalaženje da je zabavno jer možete napraviti sami turu po čitavom gradu, vozeći se od jedne do druge tačke. Cirih je razvijen i moderan grad koji ima mnogo toga da ponudi uprkos tome što je finansijsko gnezdo.
Ali verujte da je ovde sve jako skupo, pa novac sačuvajte za sobu i prevoz, za ostalo se snađite otprilike kao što je opisano i tekstu. Ostatak priuštite sebi kada se jednom vratite u grad bogati.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Najnoviji meteorološki proračuni ukazuju na mogućnost povratka zime kakvu Srbija nije iskusila decenijama. Meteorolog Ivan Ristić upozorio je da njegov IRIE prognostički model za jutro 5. januara 2026. godine prognozira čak -21 stepen Celzijusa.
Rat u Ukrajini – 1.401. dan. Ruske vlasti tvrde da su presrele devet ukrajinskih dronova koji su se kretale ka Moskvi tokom noći između Božića i Badnje večeri.
Ukrajina je lansirala britanske projektile "storm šedou" i bespilotne letelice dugog dometa, koje sama proizvodi, kako bi pogodila nekoliko ruskih postrojenja za naftu i gas, rekli su ukrajinski vojni i bezbednosni zvaničnici u četvrtak.
Republikanci u američkom Kongresu u 2025. godini poništili su rekordan broj saveznih propisa usvojenih tokom mandata bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena, koristeći Zakon o kongresnoj reviziji (CRA).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sutra sa ambasadorom Ruske Federacije Aleksandrom Bocan-Harčenkom, objavila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Jasna je razlika između vizije predsednika Srbije Aleksandra Vučića i vizije blokadera – dok Vučić ima za cilj da Srbija raste i razvija se, cilj blokadera je da je potpuno rasparčaju i unište.
Dok su studenti medicine na Harvardu ulazili u prostorije fakultetske mrtvačnice, malo ko je mogao da nasluti da se iza tih vrata odvija jedan od najšokantnijih skandala u istoriji američkog visokog obrazovanja.
Kako kad može da izdrži bez hrane, kako to utiče na zdravlje i kakvi su benefiti gladovanja? Ishrana ne utiče samo na telesnu težinu, već i na način na koji funkcionišu mozak i creva.
Lekovi koji imitiraju GLP-1, prirodni hormon koji reguliše osećaj gladi, izazvali su pravu revoluciju - zahvaljujući njima, mnogi ljudi koji su se godinama borili sa viškom kilograma dobili su novu dimenziju kontrole nad apetitom i ishranom.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograda saopštio je da je virus gripa registrovan kod 51 osobe tokom prošle nedelje, a povećan je broj osoba sa respiratornim infekcijama.
Tokom prethodne nedelje u Srbiji je zabeleženo 18.459 slučajeva oboljenja sličnih gripu, što je za 55, 3 odsto više nego prethodne nedelje, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Pesma "Snowman" australijske pevačice Sije preuzela je prvo mesto na Spotifajevoj listi najstrimovanijih sezonskih pesama, čime je sa prvog mesta skinuta višedecenijska dominacija pesme "All I Want for Christmas Is You" pevačice Maraje Keri.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
US newspaper The Wall Street Journal published a series of reports suggesting that Trump, through his special envoy, found a “backdoor” route to Putin via a close aide of Russian president, who had been “chatting” with the Americans about a weight-loss drug.
Partizan basketball players are set to play a new EuroLeague match, with Maccabi Tel Aviv visiting Belgrade Arena for the 18th round of the EuroLeague.
Current political attacks on the European Union may serve short-term domestic cultural and ideological battles, but in the long run, they would lead to serious security and political consequences.
Russian Ambassador Alexander Botsan-Kharchenko stated today that a solution is being sought for Naftna Industrija Srbije (NIS), which, as Vladimir Putin said, will primarily be in the spirit and framework of the friendly relations between the two countries.
By September 2026, the Morava Corridor, Serbia’s first digital highway, will be completed, while construction continues at dozens of sites from Vojvodina to eastern Serbia.
Laboratorija "Hubei East Lake" u centralnoj Kini objavila je revolucionarno dostignuće u tehnologiji za voz velike brzine. Ovaj voz je na testu postigao 800 kilometara na sat za samo 5,3 sekunde.
Jetour, jedan od najbrže rastućih globalnih automobilskih brendova iz Kine, je zvanično ušao na tržište Srbije pod okriljem ATMO Group, međunarodne distributerske kompanije koja posluje u devet zemalja.
Porsche AG namerava da zatvori svoju mrežu punjenja za električna vozila u Kini, jer nemački brend nastavlja da gubi udeo na najvećem svetskom automobilskom tržištu.
Komentari 12
Pogledaj komentare