MOGUCE SANKCIJE AKO SE NE ISPORUCE OSUMNJICENI

Izvor: B92

Četvrtak, 25.01.2001.

16:58

Default images
»Beograd napustam sa pomesanim osecanjima«, saopstila je u cetvrtak glavni tuzilac Haskog tribunala Karla del Ponte novinarima, nakon trodnevne posete Beogradu, tokom koje se sastala sa najvisim zvanicnicima Srbije i savezne drzave: »Moram da kazem da moj sastanak sa predsednikom Kostunicom u utorak nije doveo do znacajnog dijaloga. Medjutim, bila sam ohrabrena time sto sam u naredna dva dana mogla da imam takav dijalog sa drugim ministrima i zvanicnicima vlade SRJ. Ti sastanci nisu uvek bili laki i ocigledno je da ima stvari oko kojih postoje nesporazumi na obe strane. Medjutim, zapocet je dijalog, koji moze da dovede do uzajamnog razumevanja«, rekla je Del Ponte. Govoreci o sastanku sa Kostunicom, Del Ponte je rekla kako je sa njim zelela dijalog, ali je sve vreme slusala primedbe na rad Tribunala. Predsedniku SRJ su predoceni dokumenti na osnovu kojih on »moze i mora da promeni svoje misljenje«, rekla je Del Ponte i istakla kako »Jugoslavija ne moze izbeci saradnju sa Haskim tribunalom ukoliko zeli postati punopravna clanica medjunarodne zajednice”. Odgovarajuci na jedno od novinarskih pitanja, Del Ponte je rekla da nije iskljuceno ponovno podizanje sankcija medjunarodne zajednice prema nasoj zemlji, ukoliko izostane saradnja sa Hagom.

Karla del Ponte je rekla da je jugoslovenskim vlastima predala dve zapecacene optuznice, ne navodeci, medjutim, kome su te optuznice predate. Na pitanje sta misli o sudjenju Milosevicu u Jugoslaviji, ona je kratko odgovorila: »Nasa jurisdikcija su ratni zlocini, zlocini protiv covecnosti i genocid. Za te zlocine, Milosevicu ce biti sudjeno u Hagu. Za druge, obicne zlocine, moguce je da mu bude sudjeno u Beogradu«. Upitana kada se mogu ocekivati prva izrucenja optuzenih i koliko je Tribunal spreman da na to ceka, Del Ponte je odgovorila kako joj je novoizabrani premijer Srbije Zoran Djindjic odgovorio da se »konkretna saradnja sa Haskim tribunalom moze ocekivati kroz dva-tri meseca«, nakon sto u Srbiji budu otklonjene odredjene pravne prepreke i bude donesen novi zakon. »Postoji pozitivan razvoj i to se ne moze poreci, ali pravi test za nove vlasti bice njihova spremnost da predaju optuzene za ratne zlocine«, zakljucila je Del Ponte, prenosi B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: