Petak, 29.06.2018.

18:52

"Beograd na vodi" dobija bulevar Vudroa Vilsona

Novi gradski bulevar na prostoru Beograda na vodi poneće ime nekadašnjeg predsednika SAD Vudroa Vilsona.

Izvor: Tanjug

Foto: EPA/Koca Sulejmanovic

Spomenike će u najskorije vreme dobiti patrijarh Pavle i osnivači srpske košarke, odlučili su odbornici gradske Skupštine.

Zamenica predsednika Skupštine grada Beograda i predsednica Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Andrea Radulović objasnila je da je reč o bulevaru koji će spajati Bulevar vojvode Mišića (kod Sajma) i Karađorđevu ulicu, na mestu gde će novi most zameniti stari Savski most.

Inicijativu ja potekla od predsednika Srbije, a s obzirom da je Vudro Vilson izdavanjem srpskog proglasa 1918. godine i zalaganjem za sigurno obezbeđivanje pomorskog izlaza Kraljevine Srbije “pružio našem narodu bezrezervnu podršku”.

Tomas Vudro Vilson je bio i dobitnik i Nobelove nagrade za mir i bulevar u Beogradu koji će nositi njegovo ime simboličan je gest koji pokazuje želju za što boljim odnosima između dve zemlje.

Spomenik patrijarhu Pavlu predložio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić, a na osnovu inicijative gradskog urbaniste Milutina Folića.

Spomenik će se nalaziti pored Crkve Svetog Marka, na zelenoj površini, uz novi plato i simbolisaće vrednosti iza kojih je patrijarh Pavle čvrsto stajao, navela je Radulović.

Odbornici su odlučili i da se na Kalemegdanu, na prostoru između košarkaških terena Crvene Zvezde i Partizana, podigne spomenik utemeljivačima srpske košarke, reprezentativcima koji su se kvalifikovali na prvo Svetsko prvenstvo.

Odbornicima gradske Skupštine povodom te inicijative obratila se i bivša reprezentativka naše zemlje u košarci Nataša Kovačević, koja je rekla da je važno očuvati uspomenu na izvrsne košarkaše i zahvalila Gradu Beogradu na ideji.

Odbornici su danas usvojili i rešenje o obrazovanju Komisije za sprovođenje konkursa za izbor direktora javnih preduzeća čiji je osnivač Grad, kao i rešenja o davanju saglasnosti na rebalanse programa više gradskih javno komunalnih preduzeća.

Odbornicima se na kraju sednice obratila direktorka Narodnog muzeja Bojana Borić Brešković, koja je zahvalila prededniku Republike, Vladi i Gradu zato što su omogućili da ta značajna nacionalna institucija ponovo otvori vrata za publiku.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

21 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

2 d

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

14 h

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

2 d

Podeli: