Svet

Ponedeljak, 25.04.2022.

12:16

E-rublja u opticaju do 2023. godine?

Ruska centralna banka planira da pokrene digitalnu rublju do 2023. godine i proširi mogućnosti korišćenja svoje Mir kartice za plaćanje.

Izvor: klix.ba

E-rublja u opticaju do 2023. godine?
Ilustracija: Shutterstock/Aleksandra Sova

Prema planu, digitalna rublja bi trebalo da bude spremna do sledeće godine i omogući međunarodno plaćanje, a cilj je da se proširi broj zemalja koje prihvataju rusku Mir bankovnu karticu.

"Digitalna rublja je među prioritetnim projektima. Brzo smo kreirali prototip, a sada vršimo testove s bankama i sledeće godine ćemo postepeno obavljati prve transakcije", saopšteno je, prenosi Klix.ba.

Koncept nacionalne digitalne valute je Banka Rusije predstavila krajem 2020. godine. Očekuje se da će nova forma novca koegzistirati s gotovinom i bezgotovinskom rubljom. Za razliku od virtuelnih valuta poput bitkoina, digitalna rublja je osmišljena tako da predstavlja minimalni rizik jer će je lansirati državni monetarni regulator, a podržana je i tradicionalnim novcem.

Moskva želi da poveća broj zemalja koje prihvataju Mir bankovne kartice nakon što su se međunarodne korporacije Visa i MasterCard pridružile sankcijama i prekinule svoje operacije u Rusiji.

Nacionalni sistem plaćanja Mir lansiran je 2015. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Region

Ina pušta rafineriju u rad

Hrvatska naftna kompanija Ina saopštila je da projekat modernizacije Rafinerije nafte Rijeka za skoro 700 miliona evra ulazi u završnu fazu, pošto je okončana izgradnja ključnih sistema novog postrojenja.

14:40

24.12.2025.

2 d

Region

Susedna država menja novčanice

BiH bi od 2028. godine mogla dobiti nove novčanice konvertibilne marke (KM) koje će imati poboljšan dizajn, najavila je guvernerka Centralne banke BiH Јasmina Selimović.

10:28

24.12.2025.

2 d

Podeli: