Srbija

Četvrtak, 07.02.2008.

09:52

PIK Bečej: Hoće da nam otmu zemlju

PIK Bečej je saopštio da će, ukoliko izgubi pravo da obrađuje državno zemljište, biti primoran da otpusti 1.500 radnika.

Izvor: Beta

Default images

"To će dovesti do socijalnog udara za koji lokalna zajednica nema rešenje i za koji većinski vlasnik PIK Bečeja, kompanija Irva Investicije, ne može snositi odgovornost", izjavio je na konferenciji za novinare generalni direktor PIK Bečej - Poljoprivreda Dragan Satarić.

Prema njegovim rečima, "PIK Bečej je već tri godine meta interesne grupe '100 P plus' i nekih za agrar nekompetentnih, a uticajnih političara, da bi mu se na nezakonit način otelo 11.000 hektara državnog zemljišta".

On je predložio da se hitno promeni Zakon o poljoprivrednom zemljištu, "koji konfrontira i zavađa ljude i uredi postupak zakupa državne zemlje po modelu koji postiji u zemljama Zapadne Evrope".

Satarić je rekao da PIK Bečej ovu zemlju obrađuje već pedeset godina, da je u njenu kultivaciju i infrastrukturu uložio ogromna sredstva, te da je, bez obzira što godišnje plaća državi po raznim osnovama preko 300 evra po hektaru, uskraćen za subvencije koje dobijaju registrovana poljoprivredna gazdinstva.

Iako je pre više od godinu dana opština Srbobran izdala u trogodišnji zakup 1.244 hektara koje obrađuje PIK Bečej, već drugu sezonu zaredom grupa poljoprivrednika koja je zakupila to državno zemljište ne može da uđe u posed tih parcela.
Republički poljoprivredni inspektor upozorio je juče PIK Bečej da mora da napusti posed na 1.244 hektara koji se nalaze u srbobranskom ataru, a koje je, prema rečima predsednika opštine Srbobran Branka Gajina, u skladu sa zakonom, na licitaciji izdato u zakup poljoprivrednicima.

Po rečima Blaže Stajića, jednog od zakupaca tih parcela, iako je Ministarstvo poljoprivrede dalo saglasnost na celokupan postupak licitacija u Srbobranu i potpisalo ugovore sa svim zakupcima, u PIK Bečeju i dalje odbijaju da napuste posed.

Predsednik opštine Srbobran Branko Gajina rekao je da "celu priču režira direktor PIK-a Bečej, Dragan Satarić koji tera radnike da danonoćno stražare kod ovih parcela kako bi svojom mehanizacijom sprečili zakupce da uđu u posed njiva koje su zakupili na licitacijama u Srbobranu".

PIK Bečej obrađuje 11.000 ha državnog zemljišta i 3.000 ha svog zemljišta, zapošljava 2.300 radnika i od njega živi preko 10.000 stanovnika Bečeja, ističu u toj kompaniji.

Kompanija Irva Investicije, kupila je PIK-Bečej u postupku tenderske privatizacije prošle godine, za šta je akcionarima i državi platila preko 30 miliona evra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: