Vučić: "Uskoro: ako štediš – zaradiš novac"; "Skladište puno do čepa" VIDEO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o energetskoj situaciji i rekao da nas čeka teška zima.
Izvor: B92.net, Tanjug
Foto: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/bs
On je izjavio da će država izaći sa predlogom štednje električne energije kojim želi da ljude podstakne da štede i zarade novac, a da će dodatni popusti važiti od oktobra.
On je posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost rekao da će se stimulacije ušteda raditi u skladu sa potrošnjom u istim mesecima ove u odnosu na isti mesec prošle godine, odnosno oktobar na oktobar, novembar na novembar.
"Predlog je da svi oni koji smanje potrošnju između pet i 20 odsto dobiju popust od dodatnih 10 odsto na račun. Ja ću tražiti da taj popust bude dodatnih 15 odsto. Onima koji smanje između 20 i 30 odsto, mi ćemo dati još 20 odsto popusta. Oni koji smanje za više od 30 odsto, dobiće i popust od 30 odsto na račun", rekao je on.
On je pozvao ljude da štednjom zarade novac.
Vučić je naveo da će ovim Elektroprivreda Srbije formalno da izgubi deo prihoda, ali će država da nadoknadi, jer se troši ogroman novac na uvoz struje.
"To nam je važno, jer mi u ovim mesecima trošimo oko 90 gigavat sati struje na dnevnom nivou. Zimi trošimo oko 120 gigavata, a 18. decembra, dakle dan uoči Svetog Nikole, kada je najveća potrošnja, oko 125 gigavata. Toga dana mi ćemo proizvoditi 100 ili 105 gigavata, a 20 uvozimo i zavisno od cene to može da bude i pet i 10 i 20 miliona evra dnevno", rekao je on.
Istakao je da Srbija ne uvozi struju samo ove godine, već je uvek uvozila zimi, samo što danas i troši više, jer je industrija jača.
"Od energetskih objekata mi smo izgradili gasovod, hvala Bogu pa smo imali hrabrosti da ga uradimo inače danas ne bi imali ni gasa ni struje. Takođe i jedan veliki objekat, a to je Kostolac B3 koji će biti gotov u septembru i na mreži za sledeću zimu, a koji će nam mnogo pomoći sa instalisanom snagom od 350 megavata što znači da može da proizvde još šest gigavat sati a možda i sedam, što je trećina nedostajuće količine struje u zimskim mesecima", rekao je Vučić.
Kada je reč o grejanju, rekao je da će grejanja biti i da su obezbeđene dovoljne količine mazuta, a kako je naveo, potrebe za lokalne samouprave su 313.740 tona, a već je obezbeđeno 298.000.
Rekao je da je za lokalne samouprave između ostalog potrebno 110. 000 tona uglja, 2.390.000 tona drva.
Naveo je da Srbija ima 287 miliona kubnih metara gasa i da nam je, kako je rekao, "do čepa" puno skladište u Banatskom Dvoru kao i da u Mađarskoj imamo smeštenih 352 miliona kubnih metara gasa, odakle dnevno može da se vuče do šest miliona kubnih metara tokom zimskim meseci.
"Obezbedili smo više od dva meseca urednog snabdevanja gasom. Uložili smo ogroman novac u sve ovo a sada imamo problem platnog deficita, jer moramo da trošimo devizne rezerve na uvoz struje pošto su cene nenormalne", rekao je Vučić.
Ocenio je da zahavljujući dobrom stanju javnih finansija i velikim rezervama to možemo da izdržimo i dve godine.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Centralna banka Indije (RBI) predložila je da zemlje organizacije BRIKS povežu svoje digitalne valute kako bi se olakšala prekogranična trgovina i plaćanja u turizmu, što bi moglo da smanji oslanjanje na američki dolar.
U Davosu je u toku treći dan Svetskog ekonomskog foruma, a Srbiju na forumu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić, koji će tokom dana imati brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima.
Kreće gradnja megafabrike za proizvodnju litijum-gvožđe-fosfatnih (LFP) baterija u Subotici nakon što je kompanija ElevenEs dobila građevinsku dozvolu za pripremne radove.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov nazvao je uzajamno korisnim preliminarni dogovor o prodaji paketa akcija srpske kompanije NIS, koji pripada Gaspromnjeftu, mađarskoj kompaniji MOL.
Slovenija od 1. januara 2026. godine uvodi novi model rada pod nazivom "80-90-100", koji donosi značajne promene za starije radnike i one sa dugim radnim stažom.
U Davosu je u toku treći dan Svetskog ekonomskog foruma, a Srbiju na forumu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić, koji će tokom dana imati brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima.
Francuska je danas odložila prvi sastanak ministara finansija zemalja G7 tokom svog predsedavanja tom grupom, na kojem je trebalo da se razgovara o pretnjama američkog predsednika Donalda Trampa uvođenjem carina od deset odsto.
Evropska unija je i zvanično zaustavila proces formalnog odobrenja trgovinskog sporazuma sklopljenog s američkim predsednikom Donaldom Trampom, nakon njegovih pretnji uvođenjem carina vezanih uz Grenland.
Nemačka vojska se sprema da kupi najmanje tri fregate klase MEKO A-200 od nemačkog proizvođača ratnih brodova TKMS, od kojih svaka košta oko milijardu evra, prenosi Rojters, pozivajući se na izvore upoznate sa projektom.
Iranska državna televizija objavila je prvi zvanični bilans žrtava u nedavnim protestima, navodeći da je ubijeno 3.117 ljudi, nakon što je ministar spoljnih poslova Abas Aragči izdao direktnu pretnju Sjedinjenim Državama.
Republikanska senatorka Lisa Murkovski oštro je kritikovala Donalda Trampa zbog ideje da SAD preuzmu Grenland, ocenivši da predsednik ignoriše grenlandski narod i tretira teritoriju kao "komad nekretnine".
Rat u Ukrajini 1.448. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da je Rusija izvela masovan napad dronovima i raketama, ostavivši veliki deo domaćinstava bez struje. Kijev optužuje Moskvu da napadima na energetsku infrastrukturu ugrožava bezbednost.
Belgijski premijer Bart de Vever izjavio je danas na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu da Evropa mora da se odupre predsedniku SAD Donaldu Trampu poručivši da je "dosta" i uporedio Trampa sa likom iz dečje knjige "Veoma gladna gusenica".
Donald Tramp našalio se danas na račun Emanuela Makrona zbog nošenja sunčanih naočara, koje je Makron nosio zbog zdravstvenog problema sa okom, tokom govora na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Pesme koje učestvuju na ovogodišnjem festivalu "Pesma za Evroviziju 2026" i takmiče se za srpskog predstavnika na Evroviziji biće objavljene 2. februara u 13 časova na Youtube kanalu RTS Pesma Evrovizije, saopšteno je na zvaničnom nalogu festivala.
Uloga Timotija Basfilda je digitalno izbrisana iz predstojeće romantične komedije "You Deserve Each Other" studija Amazon MGM, nakon optužbi da je seksualno zlostavljao decu.
U.S. President Donald Trump said, speaking at the World Economic Forum in Davos, that “no nation or group of nations is in a position to secure Greenland except the United States,” adding that he would not use force.
Donald Trump, the U.S. President, is set to deliver a speech today at the Davos forum, eagerly awaited by the entire world. Several global officials participating in the World Economic Forum have warned that the world is heading in an uncertain direction.
The President of France, Emmanuel Macron, reportedly wants to increase the military contingent in Greenland by more than 14‑fold, according to Le Canard enchaîné.
Baterija je večita boljka kod iPhone uređaja, naročito nakon što ga koristite neko vreme - zbog toga je svaki savet kako da vam ostane koji procenat više dragocen.
Globalni rast AI industrije stvara ozbiljan pritisak na tržište memorijskih čipova, što dovodi do nestašice RAM-a i rasta cena, upozoravaju analitičari.
Komentari 13
Pogledaj komentare