Svet 7

21.01.2026.

18:04

EU napravila prvi potez protiv SAD: Suspendovan ključni sporazum

Evropska unija je i zvanično zaustavila proces formalnog odobrenja trgovinskog sporazuma sklopljenog s američkim predsednikom Donaldom Trampom, nakon njegovih pretnji uvođenjem carina vezanih uz Grenland.

Izvor: Jutarnji list

EU napravila prvi potez protiv SAD: Suspendovan ključni sporazum
Andy.LIU/Shutterstock

Podeli:

Nemački poslanik Evropskog parlamenta Bernd Lange, predsednik Parlamentarnog odbora za međunarodnu trgovinu (INTE) i stalni izvestilac za SAD, i izvestioci u senci postigli su u sredu dogovor da obustave pregovore o dva zakonska predloga "iz solidarnosti" nakon Trampovih pretnji carinama protiv zemalja koje su poslale trupe na Grenland.

Prošlog jula, EU i SAD su postigle politički sporazum o carinskim i trgovinskim pitanjima. Komisija je potom objavila dva zakonska predloga usmerena na sprovođenje određenih carinskih aspekata Okvirnog sporazuma između EU i SAD. Komitet INTE je zadužen za oblikovanje ovih zakona u Parlamentu i za vođenje pregovora sa vladama EU o konačnom obliku tarifa na robu uvezenu iz SAD.

"Dogovorili smo se da obustavimo pregovore o dva zakonska predloga koja su trebalo da obeleže sprovođenje škotskog sporazuma", rekla je u sredu za Hinu poslanica Evropskog parlamenta Željana Zovko, izvestilac u senci za trgovinu sa SAD u ime Evropske narodne stranke.

Prvi zakonodavni akt se odnosi na produženje bescarinskog režima za uvoz jastoga, a drugi na ukidanje carina na industrijske proizvode iz SAD i obezbeđivanje preferencijalnog pristupa tržištu EU za određene američke riblje proizvode i neosetljive poljoprivredne proizvode.

"Jedan od njih je produženje sporazuma o jastozima koji je davno postignut sa tadašnjim predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom i Trampom u njegovom prvom mandatu, što je označilo otopljavanje odnosa. Trebalo je da ga stavimo na trijalog, da potvrdimo dobru volju sporazuma iz Škotske. A drugi se tiče uvoza američkih proizvoda, koji uključuju proizvode sa aluminijumom, poljoprivredne i druge proizvode koji su trebali biti uvezeni sa nula procenata carine", rekao je Zovko.

Zovko je napomenuo da "odgovor EU mora biti vođen diplomatijom, a ne eskalacijom", jer su sve oči uprte u Davos, gde je američki predsednik stigao i najavio brojne sastanke o Grenlandu, nakon što je pretio da će od 1. februara uvesti carine protivnicima prodaje arktičkog ostrva SAD.

Trgovina robom i uslugama između EU i SAD udvostručila se u poslednjoj deceniji i premašila 1,6 biliona evra u 2024. godini, pri čemu je trgovina robom iznosila 867 milijardi evra, a uslugama 817 milijardi evra.

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Ukrajinska blokada skandalozna, Zelenski lagao"

Ukrajinci moraju ponovo da počnu da isporučuju rusku naftu Mađarskoj preko naftovoda Družba, pošto su isporuke pomorskim putem postale mnogo manje pouzdane, izjavio je danas šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.

18:20

1.3.2026.

1 d

Podeli: