Zašto brzinomeri imaju veće maksimalne brzine od onih koje automobili mogu da postignu?

Automobil sa motorom od 60 KS i brzinomer koji "ima izgravirano" 220 km/h.

Automobili

Izvor: B92

Subota, 17.09.2022.

11:14

Zašto brzinomeri imaju veće maksimalne brzine od onih koje automobili mogu da postignu?
Foto: Sergio Rojo/Shutterstock

Znamo da, na primer, standardni Volkswagen Up! ide do 160 km/h, a brzinomer mu se završava sa 220 km/h. Razlika od 60 km/h baš i nije mala. Zašto je tako?

Na to pitanje pokušao je odgovoriti CNN. Čini se da proizvođači automobila žele da postave najčešće korišćene brzine na središnje i lako čitljivo mesto.

To znači da radije postavljaju brzine između 100 i 130 km/h centralno na vrh brojčanika, kako bi se brojevi simetrično rasporedili. Ostatak brojčanika je popunjen vrednostima koje je nemoguće ostvariti.

Ima tu i potrebe za prestižom, jer imati brzinomer sa 220 km/h na modelu VW Up! sugeriše da ovaj "automobilčić" može mnogo više nego što mu to skromni motor omogućava.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

106 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Idu na 500.000 Rusa: Nemaju šanse?

Francuska može da izdvoji samo dve brigade za podršku Oružanim snagama Ukrajine, što će biti kap u čaši u poređenju sa veličinom i snagom ruske vojske, rekao je pukovnik Aleksandar Vautraver na TV kanalu LCI, prenosi RIA Novosti.

20:42

5.5.2024.

1 d

Podeli: