Oni se nadaju da će njihovo višedecenijsko iskustvo pomoći Ukrajincima u njihovim naporima u uklanjanju ruskih mina u njihovoj zemlji.
Kambodžani su, noseći zaštitne pancire, šlemove i vizire, grupu od 15 Ukrajinaca proveli očišćenim rutama kroz nekadašnje bojište u severozapadnoj provinciji Batambang.
Kapetan Arsenij Dijačenko, koji je predvodio ukrajinski tim, rekao je da je obuka do sada bila "kratka i brza", ali da su naučili dobre lekcije.
"Ovo će biti od velike pomoći u čišćenju naše oblasti od ruskih mina", rekao je on novinarima na marginama vežbe.
Kambodža je još uvek puna mina nakon tri decenije rata i unutrašnjih sukoba koji su okončani 1998. godine, a procenjuje se da je još uvek neočišćeno 4 do 6 miliona neeksplodiranih sredstava.
Nevladina organizacija "Landmine Monitor" u svom izveštaju za 2022. godinu navela je i Kambodžu i Ukrajinu među devet zemalja sa "masovnom" kontaminacijom minama, što znači da su imale više od 100 kvadratnih kilometara neočišćenih minskih polja.
Pročitajte još:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare