Hrišćani širom sveta obeležavaju najveći hrišćanski praznik – Vaskrs, a ponoćna vaskršnja liturgija održana je u Hramu Svetog Save.
Izvor: B92
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
U Srbiji obeležavanje Vaskrsa počelo je ponoćnim liturgijama kojima se završavaju dani žalosti i počinje praznik Vaskrsenja.
Uskrs je najveći hrišćanski praznik jer suština hrišćanskog učenja označava Hristovo vaskrsnuće iz mrtvih, kao pobeda vere i života nad smrću.
Prema crkvenom učenju, Isus je raspet u petak, subotu je preležao u grobu, u Josifovom vrtu, a u nedelju zorom, osetio se snažan zemljotres i anđeo Božji sleteo je na grob. Stražari koji su čuvali grob, u strahu su popadali kao mrtvi, a Isus je vaskrsao.
Na Uskrs je, po verovanju, prvo Marija Magdalena srela Hrista, a potom se on ukazao i svojim učenicima. Samo učenik Toma, koji je bio odsutan, nije odmah poverovao da je Hristos uskrsnuo, pa je morao lično da se uveri. Otuda u narodu uzrečica: "Neverni Toma".
"Vaskrsli Gospod, Pobeditelj smrti i Životodavac, daruje svako dobro a ovome narodu, što će reći svemu rodu hrišćanskom i pravoslavnom, i svim ljudima dobre volje, da bi svi zajedno predokusili radost budućeg veka, radost vaskrsenja i večnoga života", naveo je patrijarh u Vaskršnoj poslanici.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Foto: Tanjug/Sava Radovanoviæ
.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.388. dan. Evropska unija je donela odluku o trajnom zamrzavanju ruske imovine u Evropi, što se u Briselu predstavlja kao prvi korak ka takozvanom "reparacionom kreditu" za Kijev.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji izvršio je pritisak na Savet za saradnju zemalja Persijskog zaliva da završi dugotrajne razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini sa Kinom, uz obrazloženje da je slobodna trgovina "pod napadom", saopšteno je.
Izraelski Nacionalni savet za bezbednost (NSC) izdao novo upozorenje u kojem poziva Izraelce u inostranstvu na pojačan oprez nakon napada tokom proslave Hanuke u Sidneju.
Vojvođanski separatisti brutalno su napali Uglješu Mrdića, samo zato što se i pre 30 godina borio protiv onih koji su rušili i palili državu, prenose mediji.
Sezona mandarina uveliko je počela: slatkim, sočnim, mirišljavim plodovima gotovo je nemoguće odoleti. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ne treba preterivati sa unosom mandarina, a evo i koja je preporučena dnevna doza.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky stated that country must be prepared for any possible developments regarding the holding of elections and added that Ukrainian parliament, the Verkhovna Rada, should promptly prepare options for their implementation.
In a shooting during a Hanukkah celebration, the Jewish Festival of Lights, at Bondi Beach in Sydney, twelve people were killed, along with one of the two attackers, local police said.
Istraživači Zimperium zLabs-a otkrili su novi Android malver nazvan DroidLock, koji se ponaša poput ransomware-a, omogućavajući napadačima da potpuno preuzmu kontrolu nad zaraženim uređajem.
Apple je izgubio generalno gledano, ali je ipak ostvario jednu malu pobedu u pravnoj borbi sa kompanijom Epic Games, što bi moglo imati dalekosežne posledice za sve programere aplikacija.
Komentari 0
Pogledaj komentare