Svet

Sreda, 08.09.2021.

12:43

Zabrana za onlajn privatne časove: Od odluke Pekinga strepi i 20.000 predavača iz Srbije?

Kina je danas zabranila privatnim nastavnicima da drže časove na internetu ili na neregistrovanim mestima, poput stambenih zgrada, hotela i kafića.

Izvor: B92, Tanjug

Zabrana za onlajn privatne časove: Od odluke Pekinga strepi i 20.000 predavača iz Srbije?
Foto: Shutterstock/zhang tianle

Najmnogoljudnija zemlja na svetu na taj korak se odlučila u težnji da iskoreni svako podučavanje zbog profita.

Ove godine vlasti su zabranile profitno podučavanje iz predmeta u školskom programu, u nastojanju da ublaže pritisak na decu i roditelje.

Ministarstvo obrazovanja je saopštilo da centri van kampusa koji nude nastavne predmete iz školskog programa moraju biti licencirani da rade van registrovanog mesta i da zapošljavaju kvalifikovane nastavnike, prenosi Rojters. I institucijama koje primarno ne rade preko interneta takođe neće biti dozvoljeno da izvode nastavu nakon škole putem poruka, video konferencija ili platformi za prenos uživo, saopštilo je ministarstvo.

Ministarstvo je navelo da zabeleženi pokušaji izbegavanja propisa uključuju angažovanje predavača pod maskom "kućnih usluga", "kulturne komunikacije" ili "podučavanja uživo", kao i izvođenje nastave u ime letnjih kampova ili studijskih putovanja. I mediji u Kini su ove nedelje izveštavali o različitim načinima na koje roditelji i tutori pokušavaju da zaobiđu pravila, uključujući i to kako su neke agencije oglašavale poslove za učitelje koji mogu da zarade do 4.650 dolara mesečno.

Kako se navodi na sajtu Udruženja frilensera i preduzetnika Srbije (UFPS), ove izmene direktno pogađaju sve škole i druge institucije obrazovanja, same učenike i njihove roditelje, ali i sve strance koji drže onlajn časove učenicima iz Kine. Među njima je i između 15.000-25.000 predavača engleskog jezika iz Srbije, tvrde u UFPS-u pozivajući se na podatke iz svojih i anketa NALED-a, URI-ja.

"S obzirom na to da uredba Dvostruka redukcija podrazumeva i zabranu strancima da predaju onlajn kineskoj deci do starosti od 14 godina, a potpunu zabranu pohađanja dodatne onlajn nastave za decu do 6 godina starosti, ugroženi su svi predavači koji sarađuju sa kineskim firmama. Predavači jezika su upravo najveća grupa frilensera u Srbiji prema dosadašnjim anketama (anketa NALED: 18,08%, anketa URI: 36%, anketa UFPS: i dalje u toku, pokazuje slične rezulate). Ako uzmemo u obzir da je najpreciznija procena broja frilensera u Srbiji je oko 70.000 prema istraživanju koje je sproveo Centar za istraživanje javnih politika, pretpostavljamo da je u Srbiji između 15-25.000 nastavnika ugroženo ovom odlukom kineskih vlasti", poručili su iz tog udruženja za B92.net.

Kako poručuju, mnogi nastavnici će ostati bez prihoda te će morati da traže škole i učenike u drugim zemljama gde je ESL industrija (English as a Second Language) razvijena – Japan, Koreja, Rusija, Turska, itd.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"To više ni Amerika ne može da spreči"

Napuštanje američkog dolara kao jedine valute za trgovinu naftom nije iznenađujući potez Saudijske Arabije, jer Rijad odavno razmišlja o tome, praktično od 2018. godine kada su SAD uvele prve sankcije Kini.

21:46

15.6.2024.

21 h

Svet

Rusija pretekla Ameriku

Rusija je u maju pretekla Ameriku po količini izvezenog gasa u Evropu, prvi put nakon skoro dve godine, uprkos naporima regiona da se oslobodi zavisnosti od fosilnih goriva, piše “Fajnenšel tajms”.

14:27

16.6.2024.

4 h

Svet

Vraćaju se u Rusiju?

Američki proizvođač bezalkoholnih gaziranih pića Koka-kola, koji je 2022. napustio rusko tržište, podneo je u aprilu ove godine tri zahteva za registraciju svojih najpoznatijih brendova "Koka-kola", "Fanta" i "Sprajt" u Rusiji.

7:54

15.6.2024.

1 d

Podeli: