Modernizacija aviona "orao" rad domaćih stručnjaka
Sa modernizovanim vazduhoplovima srpska vojska će biti još moćnija, kazao je danas u Batajnici ministar odbrane Aleksandar Vulin.
Izvor: Tanjug
Foto: Ministarstvo odbrane
Vulin je to izjavio tokom obilaska radova na modernizaciji aviona "orao", koje u najvećem delu obavljaju domaći stručnjaci.
"Naše vazduhoplovstvo je i sada u potpunosti u stanju da zaštiti bezbednost i sigurnost našeg neba i naše zemlje, ali sa novim letelicama i sa modernizovanim vazduhoplovima, bićemo još moćniji", rekao je Vulin na aerodromu "Pukovnik - pilot Milenko Pavlović".
Vulin je istakao da ga posebno raduje to što će najveći deo modernizacije biti posledica rada domaćih stručnjaka i domaće pameti jer, kako kaže, "samo ono što sami napravimo je suštinski naše", saopštilo je Ministarstvo odbrane.
"Mi nabavljamo najsavremenije letelice, modernizujemo ono što su drugi proizveli, ali isto tako vraćamo u potpuni pogon i domaću pamet. Proces modernizacije ’orla’ i G-4 je veoma daleko odmakao i u veoma skorom periodu očekujem da ćemo moći da našoj vojsci damo na upotrebu modernizovane vazduhoplove", rekao je ministar.
Komandant 98. vazduhoplovne brigade pukovnik Dejan Vasiljević rekao je da se modernizacijom aviona "orao" postiže povećanje sposobnosti i efikasnosti upotrebe aviona u svim meteo uslovima i danju i noću, preciznost dejstava na cilj i smanjenje kolateralne štete. On je dodao da će modernizacija, takođe, omogućiti i veću sigurnost posade aviona.
"Dejstvom novim, vođenim raketama, uz korišćenje osavremenjene avionike, smanjuje se mogućnost pogađanja posade koja je izvršila dejstva. Sama pasivna i aktivna zaštita koju avion poseduje značajno umanjuje mogućnost dejstava po avionu tokom leta i u toku borbenih dejstava", naglasio je pukovnik Vasiljević.
Zamenik komandanta 98. vazduhoplovne brigade pukovnik Zoran Prodanović istakao je da će modernizacija aviona "orao" omogućiti dejstvo aviona sa većih visina i daljina, uvođenje savremenih raketa sa različitim sistemima navođenja u okviru integrisanog navigacijsko-napadnog sistema, a u celini mogućnost opstanka aviona u savremenim borbenim dejstvima. Takođe, postižu se bolji efekti u pogledu upotrebe postojećeg naoružanja aviona "orao".
"Sa avionom koji se osavremeni na ovaj način i sa sredstvima koja budu uvedena, neke naredne generacije pilota moći će vrlo lako i brzo da predju na neke druge avione i sisteme. Uhvatićemo korak sa savremenim vazduhoplovstvima i to je jedan od krajnjih ciljeva koji će se postići sa ovim programom", istakao je pukovnik Prodanović.
Foto: Ministarstvo odbrane
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Muzej iluzija, globalni lanac muzeja osnovan u Zagrebu, promenio je vlasnika nakon što je američka investiciona kompanija Brightwood Capital Advisors postala većinski investitor.
Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac izjavio je da smatra da su se MOL, koji je potencijalni kupac ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), i ruska strana gotovo već dogovorili oko prodaje NIS-a i da je ostalo da se završe pregovori oko cene.
Matična kompanija Gugla, Alfabet (Alphabet), u sredu je pretekla proizvođača ajfona, kompaniju Epl (Apple) i postala druga najvrednija kompanija na svetu po tržišnoj kapitalizaciji.
U 2025. godini, rudari u termoelektrani Kostolac proizveli su više od 10 miliona tona uglja, što prošlu godinu čini jednu od najboljih godina rada kopa "Drmno".
U godini kada će se svet okrenuti ka Beogradu, kada će naša prestonica postati domaćin jedne od najznačajnijih međunarodnih izložbi, poruka je jasna, nije reč samo o događaju koji prolazi već o nasleđu koje ostaje.
Deonica Kuzmin – Sremska Rača, koja će povezati Srbiju s Bosnom i Hercegovinom, se uveliko gradi i ona će po završteku omogućiti pristup panevropskim koridorima.
Rat u Ukrajini – 1.418. dan. Ruske oružane snage napale su i nanele štetu ukrajinskom vojno-industrijskom kompleksu, energetskim objektima i transportnoj infrastrukturi, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da se rakete protivvazdušne odbrane nalaze u zalihama zemalja partnera i da moraju biti prebačene u Ukrajinu.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas da je na Rusiji da pokaže da je zainteresovana za mir, nakon što su Kijev i njegovi saveznici usvojili mirovni plan i bezbednosne garancije koje će stupiti na snagu nakon prekida vatre.
Ministar za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Usame Zukorlić obišao je sela u opštini Sjenica u kojima je zbog obilnih snežnih padavina i dalje otežana prohodnost, kako bi se na terenu upoznao sa situacijom i proverio rad nadležnih službi.
Švajcarski pisac i ufolog Erik fon Deniken, poznat po tvrdnji da su Zemlju u dalekoj prošlosti posetili vanzemaljci kako bi pomogli da se postave temelji ljudske civilizacije, umro je u 91. godini.
Sezona prehlada je u toku, a s njom dolazi i čest problem – upala sinusa. Farmaceut Tim Bond otkriva četiri prirodna rešenja koja mogu pomoći u ublažavanju tegoba.
Kako starimo, sposobnost tela da obnavlja i štiti ćelije kože prirodno se smanjuje, što može dovesti do tanje kože, gubitka sjaja i pojave sitnih linija.
Stanje "slomljenog srca", zvanično poznato kao Takotsubo kardiomiopatija, povezano je sa jakim emocionalnim stresom ili stresnim događajima, poput smrti voljene osobe, piše Zdravlje Hina.
Srčani udari često su u centru pažnje kada je reč o zdravlju srca, iako postoji genetski poremećaj koji godinama može ostati nedijagnostikovan i istovremeno predstavljati tihi uzrok iznenadnih smrti naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija.
Iako mnogi boravak u spa centrima vide samo kao vid opuštanja i zadovoljstva, upravo to može doprineti zdravlju, istakao je za TV Prva dr Milisav Čutović, balneoklimatolog.
Komentari 36
Pogledaj komentare