Miholjsko leto se poigrava u Šumadiji: Ubran neobičan plod paprike FOTO
Kraj oktobra je vreme kada se radovi u polju privode kraju, ali u plodnoj Šumadiji to nije slučaj.
Izvor: RINA
Ilustracija: Depositphotos/amastoris
Miholjsko leto koje nas je zadesilo pokazuje svoja neverovatna čuda.
Naime, verovatno ste bar jednom imali priliku da uberete dva ploda šljive na jednoj peteljci, ali da li ste videli dva ploda paprike koje uprkos veličini i težini drži jedna mala zadebljala peteljka.
Ovaj blizanački plod pronađen je na imanju Šećević u selu Banja nadomak Aranđelovca.
"Brali smo papriku u plasteniku za pripremu ajvara, u početku ni sam nisam primetio o čemu se radi, mislio sam da su se dve paprike zamrsile odnosno njihove peteljke, i samo sam ubacio u kofu. Tek kada je trebalo da ih stavimo na šporet da pečemo ja sam video da su dve paprike na istoj peteljci i da su bliznake", kaže za RINU najmlađi u porodici Šećević, Đorđe koji je imao najviše sreće da pronađe ovaj neobičan plod.
Foto: RINA
Ovaj dečak ističe da su na imanju ubrali na desetine kilograma paprike, ali da je samo on pronašao ovako nešto. Stariji u porodici potvrđuju da je ovo prvi put da ovakav plod paprike vide, a verovatno i jedini.
"Gajim papriku dugi niz godina, nikada nisam imala priliku da pronađem takav plod, nisam čak videla ni u prodaji. Unuk je sasvim slučajno pronašao, od tada stalno traži u plasteniku, ne bi li ponovo pronašao istu, ali ne vredi, priroda ima svoje ćudi, iznenadi nas na njoj svojstven način ali ko zna da li će se takav primerak ponovo pojaviti", priča Dušica Šećević.
Slične plodove, tzv. bliznake najčešće smo mogli videti na granama šljive uglavnom sorte Stenlej. Plodovi blizanci su anatomski povezani mezokarpom, pri čemu jedan može biti i zakržljao. Dvostruki plodovi nastaju kod cvetova u kojima su formirana dva plodnika, a sve kao posledica vodnog stresa tokom žarkih letnjih meseci, objašnjavaju stručnjaci.
rin
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nemački maloprodajni lanac za opremanje doma i bašte Hornbach nastavlja pripreme za ulazak na srpsko tržište, a prvi konkretni koraci već su vidljivi kroz urbanistički projekat koji je nedavno bio na javnoj prezentaciji na sajtu Grada Subotice.
Stroži propisi Evropske unije o proizvodnji i označavanju hrane uticaće na cene u Srbiji. Novi troškovi su izvesni, kaže za RTS Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije.
Korišćeno jestivo ulje i mast postali su neočekivano vredan plen kriminalnih grupa širom Evrope. Svake godine nestaju količine vredne milione evra, a stručnjaci upozoravaju na sve veću organizovanost lopova.
Očekuje se da će blokada Ormuskog moreuza prekinuti gotovo celokupnu iransku pomorsku trgovinu i dovesti do zatvaranja naftnih polja u toj državi u roku od nekoliko nedelja.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će morati da smeni predsednika Federalnih rezervi Džeroma Pauela ukoliko on ne odstupi kada mu mandat istekne 15. maja.
Grupa Arche pokreće pilot-projekat smanjenja prodaje alkohola u svojim objektima, dok se u dva hotela u Lođu razmatra potpuno uklanjanje alkoholnih pića iz ponude.
Skupština Crne Gore usvojila je izmene Zakona o radu kojima se starosna granica za prestanak radnog odnosa po sili zakona povećava sa 66 na 67 godina života, uz najmanje 15 godina radnog staža.
U Novom Sadu trenutno je u toku izgradnja dva velika mosta - jednog u okviru brze saobraćajnice "Fruškogorski koridor", koji će s bačke strane ići u Petrovaradin, a drugi je u nastavku Bulevara Evrope i s Dunava ulazi u Sremsku Kamenicu.
Sukob na Bliskom istoku – 47. dan. Uprkos pregovorima održanim juče u Stejt departmentu, Izrael je pojačao napade na Liban. Predsednik SAD Donald Tramp najavljuje nove pregovore s Iranom.
Rat u Ukrajini – 1.512 dan. U ruskom napadu na Zaporožje poginula je žena koja se nalazila u kiosku u blizini autobuske stanice, dok su oštećene kuće, preduzeće i parking, saopštio je šef Zaporoške oblasne vojne administracije Ivan Fedorov.
Član Predsedništva SNS i narodni poslanik Milenko Jovanov oglasio se na mreži Iks povodom polemike o mogućem gostovanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića na televiziji N1, uz poruku da se sve odigralo u "tri čina", prenose mediji.
Sjedinjene Američke Države trenutno raspolažu zalihama municije koje bi potrajale otprilike osam dana u slučaju velikog sukoba sa Kinom. Potrebno im je zaliha za 800 dana.
Komentari 6
Pogledaj komentare