U planu je profesionalizacija EPS-a što je, smatra ona, u najboljem interesu radnika.
Ana Brnabić je, na sastanku sa novinarima koji prate ekonomiju i privredu, navela da je postavljen nadzorni odbor u kom su neki od najboljih evropskih stručnjaka, a da će direktor EPS-a biti izabran na konkursu, koji bi trebalo da bude raspisan u najkraćem mogućem roku.
Brnabićeva očekuje da se EPS u budućnosti vodi na profesionalniji način, kako bi mogao da se takmiči sa najjačim energetskim kompanijama na tlu Evrope, što će, ističe ona, za građane Srbije značiti sigurnost snabdevanja i dugoročnu održivost.
"Plan je profesionalizacija EPS-a, a mislim da je to u najboljem interesu radnika i da će im omogućiti veće plate", naglasila je premijerka na sastanku organizovanom da bi se otklonile nedoumice oko Predloga zakona o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu.
Državna sekretarka Ministarstva finansija Slavica Savičić istakla je da u Zakonu o privrednim društvima postoji čitav niz privrednih društava koja posluju u formi Društva sa ograničenom odgovornošću, kao i da do sada nije postojala prepreka da se oni transformišu u smislu Zakona o privrednim društvima. Savičićeva je rekla da okosnica Zakona nije njihova transformacija, već upravljanje i racionalno korišćenje resursa.
Državna sekretarka je, povodom javnih preduzeća koja upravljaju nacionalnim parkovima, naglasila da ne postoji zakonski okvir da se zemljište unese u kapital tih preduzeća.
"Država je javnim preduzećima dala resurse da upravljaju parkovima kao dobri domaćini, ali im nije dala vlasnička prava ni u jednom trenutku. Upravljanje nije niti svojina niti korišćenje, ono je mnogo manji segment svojinskih prava", rekla je Savičićeva. Istakla je da se javno preduzeće ne može javiti kao vlasnik u katastru, pošto je to javna svojina Republike Srbije.
Vlada Srbije neće odustati od zakona o privrednim društvima
Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da Vlada Srbije neće odustati od predloga Zakona o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Srbije i naglasila da je otvorena za sve predloge u vezi sa njim, ali da je do sada u javnoj raspravi dobijeno veoma malo konstruktivnih predloga.
"Jedan od njih je onaj koji je dala Transparentnost Srbija, a odnosi se na potrebu usklađivanja Zakona o sprečavanju korupcije i to ćemo uraditi. Ostalo su bile uglavnom političke floskule", istakla je Brnabićeva na sastanku sa novinarima u Palati Srbija, na kome je razgovarano o predlogu ovog zakona.
Odgovarajući na pitanje kada će se zakon naći na sednici vlade, Brnabićeva je rekla da će sa ministrom finansija Sinišom Malim, koji sada privremeno vodi i Ministarstvo privrede, odlučiti da li da se organizuje još neka javna rasprava o ovom predlogu, pre razmatranja na vladi. Pojasnila je da je zakon sada formalno u vidu nacrta i da će to tako biti dok ga Vlada Srbije ne usvoji u formi predloga.
"Imali smo raspravu sa sindikatima, sa političkim strankama i nevladinim organizacijama, a ovo danas je treća rasprava. Kada se rasprave završe, zakon ćemo staviti na prvu sledeću sednicu Vlade Srbije", kazala je Brnabićeva i dodala da bi volela da to bude što pre.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 15
Pogledaj komentare