Startap kompanija Rivian osigurala je prvu veliku investiciju za proizvodnju svojih električnih vozila.
Rivian R1T
Amazon ulazi u biznis proizvodnje automobila na električni pogon kroz ulaganja vredna 700 miliona dolara u kompaniju Rivian koja je krajem novembra predstavila prve prototipove SUV i pikap vozila na struju - R1S i R1T.
Oba električna automobila biće dostupna u tri verzije, sa 3 različite konfiguracije pogonskih baterija kapaciteta 105 kWh, 135 kWh ili 180 kWh.
Rivian R1T
Kako je naveo proizvođač na premijeri u novembru, osnovna verzija sa 105 kWh pruža autonomiju od preko 200 milja (370 km), srednja od 135 kWh nudi preko 300 milja (482 km), dok model sa navećim paketom baterija od 180 kWh omogućava vožnju bez prekida od preko 400 milja (643 km).
U planu je da proizvodnja dva električna modela počne pred kraj 2020. u pogonu u američkoj saveznoj državi Ilinois.
Rivian R1T
Za sada nije objavljeno mnogo detalja o investiciji Amazona, ali se zna da će Rivian ostati nezavisna kompanija.
Glasine koje su kolale Internetom tokom protekle nedelje, ukazivale su da će Amazon u ovu investiciju ući zajedno sa General Motors-om, ali nije poznato da li je to ostvareno, a ne zna se ni koliki udeo u vlasništvu će Amazon imati u ovoj kompaniji.
Rivian R1S
Ukoliko se planovi o realizaciji dva modela realizuju, Rivian bi mogao da postane ozbiljan konkurent kompaniji Tesla u SAD, naročito kada je u pitanju pikap R1T, koji bi bio rival najavljenom Teslinom pikap modelu, koji bi takođe trebalo da se pojavi na tržištu 2020. ili 2021.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Najnoviji meteorološki proračuni ukazuju na mogućnost povratka zime kakvu Srbija nije iskusila decenijama. Meteorolog Ivan Ristić upozorio je da njegov IRIE prognostički model za jutro 5. januara 2026. godine prognozira čak -21 stepen Celzijusa.
Rat u Ukrajini – 1.401. dan. Ruske vlasti tvrde da su presrele devet ukrajinskih dronova koji su se kretale ka Moskvi tokom noći između Božića i Badnje večeri.
Ukrajina je lansirala britanske projektile "storm šedou" i bespilotne letelice dugog dometa, koje sama proizvodi, kako bi pogodila nekoliko ruskih postrojenja za naftu i gas, rekli su ukrajinski vojni i bezbednosni zvaničnici u četvrtak.
Dok su studenti medicine na Harvardu ulazili u prostorije fakultetske mrtvačnice, malo ko je mogao da nasluti da se iza tih vrata odvija jedan od najšokantnijih skandala u istoriji američkog visokog obrazovanja.
Srpska lista održala je u Gračanici završnu konvenciju pred izbore 28. decembra, sa koje je poručeno da je na predstojećim izborima ključno jedinstvo srpskog naroda i da Srpska lista osvoji svih 10 mandata koji su predviđeni za Srbe u skupštini u Prištini.
Američki predsednik Donald Tramp trebalo bi da ugosti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u Mar-a-Lagu u nedelju kako bi pokušali da zaključe američki mirovni plan, potvrdili su ukrajinski zvaničnici, piše Aksios.
Dok su studenti medicine na Harvardu ulazili u prostorije fakultetske mrtvačnice, malo ko je mogao da nasluti da se iza tih vrata odvija jedan od najšokantnijih skandala u istoriji američkog visokog obrazovanja.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd saopštio je da upotreba pirotehničkih sredstava za vreme praznika svake godine izaziva veliki broj povreda koje najviše zadobijaju mlade osobe, a deca do 16 godina čine gotovo polovinu povređenih.
Lekovi koji imitiraju GLP-1, prirodni hormon koji reguliše osećaj gladi, izazvali su pravu revoluciju - zahvaljujući njima, mnogi ljudi koji su se godinama borili sa viškom kilograma dobili su novu dimenziju kontrole nad apetitom i ishranom.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograda saopštio je da je virus gripa registrovan kod 51 osobe tokom prošle nedelje, a povećan je broj osoba sa respiratornim infekcijama.
Tokom prethodne nedelje u Srbiji je zabeleženo 18.459 slučajeva oboljenja sličnih gripu, što je za 55, 3 odsto više nego prethodne nedelje, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Pesma "Snowman" australijske pevačice Sije preuzela je prvo mesto na Spotifajevoj listi najstrimovanijih sezonskih pesama, čime je sa prvog mesta skinuta višedecenijska dominacija pesme "All I Want for Christmas Is You" pevačice Maraje Keri.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
US newspaper The Wall Street Journal published a series of reports suggesting that Trump, through his special envoy, found a “backdoor” route to Putin via a close aide of Russian president, who had been “chatting” with the Americans about a weight-loss drug.
Partizan basketball players are set to play a new EuroLeague match, with Maccabi Tel Aviv visiting Belgrade Arena for the 18th round of the EuroLeague.
Current political attacks on the European Union may serve short-term domestic cultural and ideological battles, but in the long run, they would lead to serious security and political consequences.
Russian Ambassador Alexander Botsan-Kharchenko stated today that a solution is being sought for Naftna Industrija Srbije (NIS), which, as Vladimir Putin said, will primarily be in the spirit and framework of the friendly relations between the two countries.
By September 2026, the Morava Corridor, Serbia’s first digital highway, will be completed, while construction continues at dozens of sites from Vojvodina to eastern Serbia.
Kina je prvi put zvanično prikazala u letu svoj dron CH-7, futurističku letelicu koja bi mogla da postane jedno od najvažnijih oružja za izviđanje i nadzor u budućim sukobima.
Pornhub je upozorio korisnike da bi mogli biti direktno kontaktirani od strane sajber kriminalaca nakon nedavnog bezbednosnog incidenta koji je pogodio Pornhub Premium naloge.
Američka tehnološka kompanija Google pokrenula je eksperimentalnog AI asistenta za produktivnost zasnovanog na mejlu, nazvanog CC, koji treba da korisnicima uštedi vreme i istovremeno podstakne češće korišćenje Google servisa.
Laboratorija "Hubei East Lake" u centralnoj Kini objavila je revolucionarno dostignuće u tehnologiji za voz velike brzine. Ovaj voz je na testu postigao 800 kilometara na sat za samo 5,3 sekunde.
Jetour, jedan od najbrže rastućih globalnih automobilskih brendova iz Kine, je zvanično ušao na tržište Srbije pod okriljem ATMO Group, međunarodne distributerske kompanije koja posluje u devet zemalja.
Porsche AG namerava da zatvori svoju mrežu punjenja za električna vozila u Kini, jer nemački brend nastavlja da gubi udeo na najvećem svetskom automobilskom tržištu.
Komentari 1
Pogledaj komentare