Najnovija istraživanja pokazala da iznenadni pozitivni ili negativni šok u toku utakmice može proizvesti srčani napad, čiji je ishod ponekad i fatalan.
Piše: Ilija Đukić
Naučnici sa Univerziteta u Južnoj Kaliforniji poručuju svim fudbalskim fanaticima da budu oprezni i suzdrže se naglih promena raspoloženja kada njihov tim gubi, bilo da utakmice prate na stadionu ili kod kuće. Opreznost u navijačima mora da postoji jer naučnici tvrde da iznenadni pozitivni ili negativni šok u toku utakmice može proizvesti srčani napad, čiji je ishod ponekad i fatalan.
Radeći istraživanja na osnovu podataka smrtnosti tokom održavanja finala američkog fudbala “Superboula”, naučnici su došli do podatka da ogroman broj navijača doživi srčani udar ili opasno naruši svoje zdravlje gledajući utakmicu u kojoj tim za koji navijaju gubi. ”Emocionalni stres koji doživljavaju navijači može da prouzrokuje kardiovaskularnu bolest ili čak da izazove srčani napad opasan po život“, kazao je Robert Kloner, profesor medicine na Univerzitetu u Južnoj Kaliforniji.
On naglašava da i pobeda tima koji navijač favorizuje može da ima obrnuti uticaj. Kloner savetuje svim “fudbalofilima” da se, ukoliko imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti pre važne utakmice, konsultuju sa doktorom. Lekovi poput aspirina ili neke druge tablete za smirenje, kao i vežbe dubokog disanja mogu da pomognu pri opuštanju. Time se smanjuje rizik od narušavanja zdravlja tokom gledanja igre tima za koji se navija. Nedavna studija nemačkih naučnika takođe je pokazala da se za vreme velikih utakmica broj smrtnosti poveća i na tragu toga američki naučnici su odlučili da istraže ovu pojavu.
Tokom istraživanja su korišćeni podaci o broju smrtnosti prouzrokovanoj kardiovaskularnim bolestima, za vreme održavanja “Superboula” 1980. godine kada su Sent Luis Remsi izgubili od Pitsburg Stilersa, kao i podaci iz 1984. kada su Ouklend Rajdersi dobili Vašington Redskinse.
Analizirajući podatke o stopi smrtnosti u Los Anđelesu na dan održavanja pomenutih utakmica i dve nedelje nakon toga, naučnici su došli do podatka da je stopa smrtnosti od posledica srčanog udara bila povećana za 22 procenta (!) a povećana je bila i ukupna smrtnost u odnosu na kontrolnu godinu, za čak 17 procenata.
Nasuprot tome, studija je pokazala da je stopa smrtnosti u Los Anđelesu za šest procenata smanjena u godini kada je njihov omiljeni klub, u ovom slučaju Ouklend Rajders, pobeđivao nekoliko utakmica zaredom.
”Poraz omiljenog kluba ima jak uticaj na zdravlje navijača i može da proizvede ozbiljne zdravstvene probleme. Ne treba se ovo shvatiti tako da ljudi kod kojih postoji rizik od kardiovaskularnih bolesti ne smeju da gledaju utakmice svog omiljenog tima, ali u svakom slučaju pre nego što njihova ekipa zaigra, oni moraju da makar popiju lek za smirenje“, poručuje Kloner.
Ono što u ovim istraživanjima kalifornijskih naučnika upada u oči je što su ona obavljena samo na tlu SAD kao i tokom finala njihovog fudbala. Nisu ispitani slučajevi fanatičnih navijača širom sveta, posebno iz Južne Amerike i mediteranskih delova Evrope, gde je rizik od srčanog udara tokom praćenja utakmica najblaže rečeno duplo veći. Profil i mentalitet američkih, uglavnom pasivnih navijača ni u kom slučaju se ne može porediti sa “srčanim” evropskim, pa i srpskim ljubiteljima najvažnije sporedne stvari na svetu.
Zbog toga bi neki od nas koji smo imali ili imamo problema sa srcem, dok gledamo utakmice omiljenog kluba i reprezentacije morali da obratimo pažnju na sopstveno zdravlje jer je ono ipak najvažnije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Prvi Akva park u Srbiji izgrađen je u Jagodini pre dve decenije, na incijativu i po ideji Dragana Markovića Palme, kao i sve ostale destinacije koje danas čine Memorijalno – turistički kompleks nazvan po svom autoru "Dragan Marković Palma“.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Sukob na Bliskom istoku – 103. dan. SAD su izvele vazdušne udare na Iran nakon obaranja američkog helikoptera Apač, a Teheran je uzvratio napadima na američke ciljeve u regionu.
Kvalitetan san smatra se jednim od ključnih faktora za zdravlje i vitalnost organizma. Iako ga mnogi zanemaruju zbog užurbanog načina života, redovan i kvalitetan odmor tokom noći neophodan je za pravilno funkcionisanje celog organizma.
Više od polovine građana Sjedinjenih Američkih Država strahuje da bi razvoj veštačke inteligencije mogao da dovede do gubitka posla za njih ili nekog člana njihovog domaćinstva, pokazalo je danas objavljeno istraživanje.
Suosnivač kompanije Majkrosoft Bil Gejts danas će svedočiti iza zatvorenih vrata pred Kongresom Sjedinjenih Američkih Država, u okviru istrage o vezama sa pokojnim osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstajnom.
Norveški apelacioni sud odbio je zahtev Mariusa Borga Hojbija da bude pušten iz pritvora zbog teške bolesti svoje majke, uoči presude u postupku za silovanje.
Albanski premijer Edi Rama našao se usred ozbiljne političke krize dok protesti širom zemlje ne jenjavaju zbog kontroverznog turističkog projekta vrednog 1,4 milijarde evra, koji se dovodi u vezu sa Ivankom Tramp i Džaredom Kušnerom.
Da se nikad ne zna u kom pravcu mogu da vas odvedu spostveni talenti pokazuje i slučaj Amande Papas, koja je od meteorologije stigla do sopstvenog digitalnog brenda i novog poslovnog uspeha i sada pravi sadržaj za platformu Passes.
Američki glumac Mark-Pol Goselar (52), poznat po ulozi Zaka Morisa u seriji "Saved by the Bell", privukao je veliku pažnju javnosti nakon pojavljivanja na događaju Bel Medija Apfrants 2026 u Torontu.
Šarm francuske kinematografije i ovog leta vraća se pred domaću publiku kroz osmo izdanje Festival francuskog filma, koje će biti održano od 23. do 28. juna i od 2. do 5. jula u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Nišu, Gornjem Milanovcu i Užicu.
Šesnaest godina nakon što je film "Društvena mreža" (The Social Network) prikazao uspon Fejsbuka, publika je dobila prvi uvid u dugo očekivani nastavak.
Festival francuskog filma biće održan od 23. do 28. juna u Beogradu, a potom od 2. do 5. jula u još pet gradova Srbije, najavljeno je danas na konferenciji za medije u Francuskoj ambasadi.
Poslednja epizoda serije "Porodca Soprano", poznata po iznenadnom prekidu slike, podelila je publiku - neki su ga smatrali genijalnim, drugi frustrirajuće neodređenim završetkom.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
Serbian President Aleksandar Vučić says that relations between Serbia and the United States have undergone a dramatic transformation under President Donald Trump.
Brutal riots, which resulted in the burning of houses and public transport in Belfast, are one of the latest public reactions in Britain to crimes committed by foreigners.
Company NIS has submitted a request for a new special license from the U.S. Office of Foreign Assets Control (OFAC), part of U.S. Department of Treasury, in order to continue its operational activities smoothly after June 16, when its previous license expires.
Chief Public Prosecutor of Higher Public Prosecutor’s Office in Belgrade, Nenad Stefanović, has today requested that Vladimir and Miljana Kecmanović, parents of the minor perpetrator of the “Ribnikar” school shooting, be sentenced to the maximum prison terms.
Iran’s Ministry of Foreign Affairs strongly condemned the latest U.S. military strikes on Iran, calling them a clear violation of the country’s national sovereignty.
Komentari 7
Pogledaj komentare