Tehnopolis

Nedelja, 23.04.2017.

10:59

Twitter plaća hakeru da pronalazi bagove

Postoji legalan način da se hakuju veb sajtovi kompanija, čak i da se za to uzme novac, piše BBC, navodeći primer Džejka Dejvisa, koji sada radi kao stručnjak za sajber bezbednost.

Izvor: Tanjug

Twitter plaća hakeru da pronalazi bagove
Foto: Gettyimages

Dejvis je onlajn poznat pod nadimkom Topiary, a 2011. godine je uhapšen za ilegalno hakovanje, nakon čega je prešao na stranu zakona i dobijao je novac od kompanije Twitter za razotrkivanje propusta u njihovoj bezbednosti, piše BBC.

Pojam koji se koristi za takvu vrstu hakovanja je "etičko hakovanje", što u suštini znači da hakera plaća kompanija kako bi hakovao njihov sajt i pronašao bezbednosne propuste i bagove (greške u programerskom kodu).

"Twitter me je platio za otkrivanje bagova", kaže Dejvis za BBC. On kaže da bi se hakeri time bavili u svakom slučaju, stoga, novac mu je bonus. Dejvis takođe navodi da se na taj način hakeri odvraćaju od ilegalnih postupaka, jer kroz etičko hakovanje mogu da rade sve što žele, a dobiju i malo novca.

"Fejsbuk je pogotovo dobar, jer plaćaju minimum od 500 funti (oko 600 evra) za otkrivanje bagova u njihovom kodu", kaže Dejvis. On je nakon hapšenja postao "beli šešir", što je termin za legalnog hakera i radio je za grupe kao što su LulZec i Anonymous.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija: Kinezi, nerazumni ste

Veliki sporazum o gasovodu između Rusije i Kine navodno je u zastoju zbog onoga što Moskva smatra "nerazumnim zahtevima Pekinga u pogledu cena i nivoa snabdevanja".

8:35

3.6.2024.

8 h

Podeli: