Sreda, 24.12.2014.

12:53

Umalo 'stotka', Zvezda lako do 14-0

Košarkaši Crvene zvezde deklasirali su Levski sa 99:58 u meču 14. kola ABA lige i tako su zadržali maksimalni učinak.

Izvor: SO

Autor: SO

Tim iz Sofije bio je nedostojan protivnik, Zvezda je već sredinom druge četvrtine vodil sa 35 poena razlike (44:9) i pitanje pobednika nije se postavljalo nijednog trenutka.

Od 18 sati Metalac u Valjevu dočekuju drugoplasiranu Budućnost, a kolo se zatvara u Skoplju, gde Mega gostuje ekipi MZT-a.

Trener Radonjić iskoristio je ovu utakmicu da odmori neke od nosilaca igre – Vilijams je igrao samo pet minuta na startu, Marjanović se posle prve četvrtine nije vraćao u igru, ali mu je i to bilo dovoljno da sakupi 10 poena i 7 skokova. Kapiten Luka Mitrović nije ni ulazio u igru.

Najefikasniji kod crveno-belih bio je Nikola Kalinić sa 22 poena (5-6 za dva, 4-5 za tri), uz 7 skokova i 2 asistencije, a Majk Cirbes dodao je 14 poena (5-7 iz igre) i 5 skokova. Nemanja Dangubić imao je 11 poena, 9 skokova i 3 asistencije, a Jaka Blažič meč je okončao sa 11 poena, 5 skokova i 4 asistencije.

Ukazanu šansu na pravi način je iskoristio mladi plej Nikola Rebić, koji je upisao 11 poena (5-9 iz igre za 20 min), 2 skoka i 7 asistencija. Za domaći tim Dimitrov je postigao 18 poena, Zaharijev 14, a Gjurovski 11.

Osim ubedljive pobede, videli smo i nekoliko atraktivnih poteza crveno-belih – dva zakucavanja Dangubića u poslednjoj četvrtini, zatim rampu Kalinića, kao i alej-up Rebić-Kalinić na kraju trećeg perioda.

Crveno-beli su u prošlom kolu već ostvarili najbolji start u istoriji ABA lige, a sada im nedostaje jedna pobeda da izjednače Partizanov niz od 15 trijumfa iz sezone 2008/2009. Zvezda će to pokušati da učini u subotu protiv Cibone.

Tok meča:

Zvezda je počela sa startnom petorkom istom kao u Skoplju – Vilijams, Lazić, Dangubić, Tejić, Marjanović.

Nije se igralo u visokom ritmu, bilo je jasno da su crveno-beli mnogo bolji i već posle nepunih šest minuta igre imali su dvocifrenu prednost (17:5), a Marjanović je do tada već imao 10 poena i 6 skokova. Do kraja četvrtine Zvezda je uvećala prednost – posle trojke Dženkinsa bilo je 22:7.

Kalinić je vezao pet poena, trojku je pogodio i Blažič, pa je Zvezda serijom 12-0 počela drugu četvrtinu. Tada je Levski napokon postigao koš, posle punih šest minuta, ali to nije zaustavilo crveno-bele koji su novom trojkom Dženkinsa stigli do 30 poena viška (39:9), da bi ubrzo bilo i +35 (44:9).

Tek na tri i po minuta do poluvremena domaći su ubacili dvocifren broj poena, a Zvezda je izuzetno lako dolazila do poena i na poluvremenu je bilo 48:17.

U trećem periodu igralo se uglavnom koš za koš, i ekipa Levskog počela je da ubacuje, ali su i crveno-beli odgovarali istom merom. Igralo se u opuštenom ritmu, a najlepši potez viđen je na kraju treće četvrtine – Rebić je iz auta bacio ’alej-up’ za Kalinića, pa je posle 30 minuta bilo 71:39.

U poslednjoj četvrtini Zvezda je dodatno uvećala prednost, u jednom trenutku bilo je i +42, a navijači su videli i dva atraktivna zakucavanja Dangubića. Na kraju nije bilo 'stotke', ali je ekipa Dejana Radonjića ostvarila najubedljiviju pobedu ove sezone.