Izvor: Izvor: B92, Daily Telegraf

Autor: {"id":258369,"id_news":898695,"name":"","surname":"Izvor: B92, Daily Telegraf"}

Ginisova knjiga rekorda ove sedmice dobila je svoje novo, dopunjeno izdanje, koje je objavljeno uoči 60. rođendana ove enciklopedije rekordera. Među njima se nalaze i brojni turistički rekordi koji su više nego zanimljivi.

Nacionalni park Severoistočni Grenland najveći je nacionalni park na svetu i prekriva površinu od 972.000 kilometara kvadratnih. Ovaj predeo na Grenlandu ustanovljen je kao nacionalni park 1974, a dodatno proširen 1988. godine. Najveći deo parka zapravo je prekriven ledom, a čuven je po bogatoj i zakonom zaštićenoj flori i fauni, uključujući i životinje kao što je polarni medved, mošusno goveče…

S druge strane, najstariji muzej na svetu osnovan je vekovima ranije, tačnije 1660. godine. bio je to Muzej kraljevske vojske u Londonu.

U Ginisovu knjigu rekorda upisao se i Gaj Amalfitiano Ortez koji je prepešačio put od 6.006.03 kilometra, potpomognut štakama. On je svoje putovanje počeo 16. marta a završio 6. septembra prošle godine. Tokom ove neverovatne avanture pešačio je u proseku 32 kilometra dnevno.

Kinezi su Amerikancima preuzeli titulu najvećih potrošača, London i Pariz se konstanto bore za titulu najposećenijeg grada, ali kad je u pitanju najposećenija zemlja, već godinama je na vrhu Francuska. Još 1999. godine Francusku je posetilo 73 miliona ljudi. Taj broj do 2012. povećan je za deset miliona posetilaca na godišnjem nivou.

Tome je doprineo svakako i Luvr, otvoren 1973. godine, koji ponovo važi za najposećeniji muzej/galeriju na svetu. Samo 2012. godine posetilo ga je 9.720.260 ljudi.

Mosinrem u Indiji je Ginisov rekorder kao mesto na svetu sa najvećom prosečnom vlažnošću vazduha i količinom padavima. U ovom slučaju, najveće padavine beleže se tokom sezone monsuna od juna do septembra, a prosek iznosi 11.873 mm godišnje. Nasuprot tome, najveća suša zabeležena je u period između 164. i 2001. godine u pustinji Atakama u Čileu, gde je godišnje palo 0.55 mm kiše.

Najtoplije mesto na svetu je Ranč Grinlend u kalifornijskoj Dolini smrti, koje se vratilo na vrh liste toplih mesta. Naime, 10. jula 1913. blizu pomenutog ranča izmereno je 56.7 stepeni Celzijusa. Potom je 1922. godin rekord preuzela El Aziza u Libiji, gde je bilo izmereno 58 stepeni. Sada je Dolina smrti ponovo preuzela vođstvo.

S druge strane, najhladnije je u predelu oko ruske istraživačke stanice Vostok, gde polarne noći mogu trajati mesecima, a temperature se 21. juna 1983. spustila na -89.2 stepena Celzijusa.

Najveći rolerkoster na svetu postavljen je u Nju Džerziju, u zabavnom parku “Six Flags Great Adventure”. Zove se Kingda Ka i visok je 139 metara.

To ipak nije ništa u poređenju sa trenutno najvišom zgradom na svetu. To je Burž Kalifa u Dubaiju, visoka 828 metara. Još uvek drži ovaj rekord, iako bi oblakoder u izgradnji “Sky City One” u Kini trebalo da bude visok 838 metara. Ali ni to nije ništa spektakularno ukoliko bude završena izgradnja Kraljevskog tornja u Saudijskoj Arabiji, koji bi prema planu trebalo da bude viši od 1000 metara.

Za razliku od njih zgrada Parlamenta u Bukureštu može da se pohvali drugačijim rekordom. Ona i dalje važi za najtežu zgradu na svetu sa svojih 700.000 tona čelika i bronze, kombinovanih sa milionom kubnih metara mermera, 3.500 tona kristalnog stakla i 900.000 kubika drveta.

Najskuplje turističko putovanje i dalje je poseta Svemirskoj stanici koja košta i do 27 miliona dolara. Od 2001. godine za ovo putovanje odlučilo se “svega” sedam osoba.

Najveći kruzer koji plovi našom planetom jeste “Allure of the Seas”, koji može da primi čak 6.318 putnika. Uz sav svoj luksuz, on ipak ne može da se pohvali najskupljom (hotelskom) sobom, jer taj rekord drži hotel “President Wilson” u Ženevi. Za noć u kraljevskom apartmanu u tom hotelu potrebno je izdvojiti nešto više od 52.000 evra, ali će vas zato u apartmanu čekati stenvej klavir sa jedinstvenim pogledom na Ženevsko jezero.

Foto: Rita Willaert / Flickr.com

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.