Prva glumica koja je dobila Nagradu za životno delo Američkog filmskog instituta i prva osoba koja je bila nominovana za deset Oskara, čuvena Bet Dejvis umrla je na današnji dan pre 25 godina u Neji sir Senu.
Autor: Izvor: Tanjug
Njeni roditelji bili su protestanti engleskog, francuskog i velškog porekla, a pošto su se 1915. godine razveli Dejvis se sa majkom i sestrom preselila u Lejnsboro gde je pohađala osnovnu školu.
Posle šest godina provedenih u tom gradu u Masačusetsu, Rut Fejvor se sa ćerkama opet preselila, ali ovoga puta u Njujork, gde je počela da radi kao fotograf.
Taj grad je doprineo da Dejvis poželi da se bavi glumom i tamo je odlučila da će se zvati Bet ako ikada bude glumica. Te odluke je donela pošto je videla Rudolfa Valentina u filmu "Četiri jahača apokalipse" .
Pošto je majka podržala tu njenu ideju, upisala je glumačku akademiju “Cushing Academy”, a išla je i na časove plesa u “Mariarden Artists' Colony”.
Godine 1927. nije prošla na kastingu škole za glumu “Eva LeGallienne's Manhattan Civic Repertory” jer je bila "neiskrena i neozbiljna" ali je primljena u manju školu gde je pored glume učila i ples.
Bet se 1929. prijavila za audiciju Džordža Kjukora koji ju je primio, iako nije bio impresioniran. Posle nekog vremena dobila je ulogu Hedvig u predstavi "Divlja patka" Henrika Ibzena, koju je igrala širom SAD, a po povratku sa turneje je debitovala na Brodveju, sa predstavama "Broken Dishes" i "Solid South".
Tada je agent studija Univerzal zapazio njen talenat i pozvao je u Holivud na probu, da bi tri godine kasnije dobila priliku da odglumi "Divlju patku" na svoj način.
Tokom svoje šezdesetogodišnje karijere odigrala je više od 100 uloga u filmovima. Bila je tražena i cenjena zbog spremnosti da igra "negativce".
Na samom početku karijere, privukla je pažnju filmskih kritičara ulogama u dramama “Ljudski okovi”, “Pobeda nad tamom” i “Pismo”. Već početkom četrdesetih godina 20. veka bila je najtraženija, najplaćenija i najuticajnija američka filmska zvezda, sa bioskopskim i kritičkim hitom “Male lisice” iza sebe.
Ronald Regan i Bet Dejvis, 1987. (Wikimedia Commons)
Bila je jedna od malobrojnih holivudskih diva koje su karijeru izgradile jedino zahvaljujući glumačkom talentu. Pored maestralno odigranih uloga, Dejvis je takođe bila poznata po svojoj plahovitoj i egocentričnoj prirodi. Smatrali su je za ratobornu i naglu osobu zbog čestog suprotstavljanja režiserima i producentima.
Neki od najpoznatijih filmova u kojima je igrala su: “Opasna”, “Džezabel”, “Male lisice”, “Elizabeta i Eseks”, “Huarez”, “Šta se dogodilo sa Bebi Džejn”, “Sve o Evi”, “Svadbeni ručak”...
Bet Dejvis je bila najplaćenija i najpopularnija holivudska zvezda od 1940. do sredine pedesetih, nominovana za deset Oskara, a taj broj nadmašili su samo Meril Strip, Ketrin Hepbern, Lorens Olivije i Džek Nikolson.
Uz Ketri Hepbern, Bet Dejvis se smatra najboljom glumicom 20. veka. Virtuoznost pred filmskim kamerama donela joj je reputaciju jedne od najpoštovanijih filmskih zvezda svih vremena.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ukrajina, Sjedinjene Američke Države i evropski partneri su se tokom pregovora koji se danas održavaju u Berlinu dogovorili o parametrima za postizanje mira u Ukrajini, prenosi ukrajinska agencija Ukrinform, pozivajući se na saopštenje evropskih lidera.
Kako saopštavaju ukrajinski izvori, elitna ruska 76. gardijska vazdušno-desantska divizija je pretrpela teške gubitke u svom pokušaju da se "probije" do Pokrovska.
Thyssenkrupp Steel objavio je da će privremeno zaustaviti proizvodnju elektrotehničkog čelika u dva pogona – u Francuskoj i u matičnoj Nemačkoj – navodeći kao razlog “nekontrolisani” skok jeftinog uvoza.
Dogovori postignuti tokom mirovnih pregovora uz učešće evropskih zemalja mogli bi da budu neprihvatljivi za Rusiju, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Skoro 90 letova povezanih sa Džefrijem Epstajnom navodno je krenulo sa britanskih aerodroma ili su im britanski aerodromi bili destinacija, a na nekima od tih letova nalazile su se i Britanke koje tvrde da ih je zlostavljao osuđeni pedofil.
Udruženje francuskih feministkinja "Histerične pletilje" saopštilo je danas da je podnelo kolektivnu tužbu protiv supruge predsednika Francuske, Brižit Makron, zbog uvrede.
Austrijski ORF, organizator naredne Pesme Evrovizije, saopštio je danas da neće da zabrani palestinsku zastavu u publici niti će prekriti zvižduke tokom nastupa Izraela, kao što se dešavalo na prethodnim takmičenjima.
Režiser Kventin Tarantino ne prestaje da šokira svojim izjavama u poslednje vreme i sve je više onih koje slavni reditelj iritira svojim javnim istupima.
Film "Jedna bitka za drugom" (One Battle After Another) u produkciji Warner Bros. Pictures-a, koji je napisao, režirao i producirao Pol Tomas Anderson, imaće globalnu striming premijeru na HBO Max-u u petak, 19. decembra.
The Military Security Services and BIA have submitted a report to the President of the Republic of Serbia on the suspicious death of R.K., a representative of Jugoimport SDPR in Moscow, Blic reports.
Ombudsman Zoran Pašalić announced that at the beginning of 2026, a draft law banning the use of mobile phones in primary and secondary schools will be submitted to the Serbian Parliament.
According to Blic, part of the building of the Military Medical Academy was evacuated following a threat that explosives had been planted there, and according to the portal, explosives were also placed in front of the Parliament, specifically in Pionirski Park
Serbian President Aleksandar Vučić said he expects significant news about NIS in the coming days and does not think it will be necessary to wait until January 15.
The suspect in the Bondi Beach attacks in Sydney, Naveed Akram (24), who has been in the hospital since Sunday, has woken from a coma, confirmed the New South Wales Police, reports The Guardian.
Google već nekoliko godina nudi prilično koristan alat koji skenira dark web kako bi pronašao bilo trag procurelih ličnih informacija. Sada, objavljeno je da se ovaj alat gasi.
Komentari 5
Pogledaj komentare